Ana səhifəElanlar sa sa 2658
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 25 avqust 2020-ci il tarixli, 493s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi təşkilatların 2020-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planına əsasən 2020-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 14 sentyabr - 7 oktyabr 2020-ci il tarixlərində hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar.
Fəlsəfədən məqbul alan şəxslər ixtisas imtahanına buraxılırlar.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinə (elmi müəssisələrin ünvanını AMEA-nın www.science.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
- elmi müəssisənin direktorunun adına ərizə;
- kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikat (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) əgər  varsa);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin ekvivalentliyi AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən müəyyənləşdiriləcək.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın elmi müəssisələrinə təqdim olunmalıdır:
- ərizə (doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı;
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis), müvafiq tədqiqat sahəsində  müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik elmi və elmi-pedaqoji kadrlar sənəd təqdim edə bilərlər.
Dissertantlıq yolu ilə təhsil müddətini başa vuran şəxslər eyni ixtisas üzrə təkrar dissertant ola bilməzlər.
Doktoranturada tam təhsil müddətini başa vurmuş şəxslər eyni ixtisas üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil ala bilməzlər.
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbulla bağlı aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
- ərizə (dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat (fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə);
-  şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin olması  əsas şərtdir.
Elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
- çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmlər doktoru hazırlığı üzrə);
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Əlavə məlumat üçün AMEA Rəyasət Heyətinin Elm və təhsil idarəsinin Doktorantura və dissertantura şöbəsinə müraciət etmək olar.
Əlaqə nömrələri: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48
E-mail: eti@science.az
Qeyd: Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya sənəd verən iddiaçılar xarici dil imtahanında iştirak etmək üçün sənəd qəbulu bitdikdən sonra Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında şəxsi kabinet açaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.

ГлавнаяОбъявления sa sa 4286
Национальная академия наук Азербайджана объявляет прием в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук на 2020 учебный год в соответствии с утвержденным распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 25 августа 2020 года №493s Планом приема высших учебных заведений, научных учреждений и организаций Азербайджанской Республики по подготовке докторантов и диссертантов на 2020 год.
Документы для докторантуры и диссертантуры по подготовке докторов философии и докторов наук будут приниматься ежедневно с 14 сентября – 7 октября 2020 года с 10:00 до 17:00 (кроме субботы, воскресенья и праздничных дней).
В докторантуру по программе доктора философии принимаются граждане Азербайджанской Республики с высшим образованием путем конкурса (имеющие магистерскую степень, или образование, приравненное к ней, в медицинском же образовании врач или врач-специалист).
Желающие поступить в докторантуру по программе доктора философии сдают вступительные экзамены по иностранному языку (кроме русского, выбор свободный или должен соответствовать специальности) в объеме действующей программы для степени магистратуры высшего образования. Экзамен по иностранному языку проводится Государственным экзаменационным центром.
Кандидаты, принявшие участие в экзаменах по иностранному языку, допускаются к экзаменам по философии, а принявшие участие в экзаменах по философии – к экзаменам по специальности.
Для приема в докторантуру в соответствующее научное учреждение НАНА (адреса научных учреждений можно получить на сайте www.science.az НАНА) должны быть представлены следующие документы:
- Заявление на имя руководителя научного учреждения, где осуществляется обучение в докторантуре;
- Личный листок по учету кадров;
- Автобиография;
- 2 фотографии (размером 3x4 см);
- Выписка из трудовой книжки для тех, кто имеет стаж работы;
- Характеристика с места работы;
- Список опубликованных научных работ или реферат по выбранной специальности;
- Заверенная, в соответствующем порядке, копия диплома об окончании высшего учебного заведения (свидетельство о признании документов об образовании для граждан Азербайджанской Республики, получивших образование за рубежом);
- Международный сертификат (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) (если есть) на знание иностранных языков;
- Копия документа, удостоверяющего личность.
Обладатели действующего международного языкового сертификата по иностранному языку (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку. Эквивалентность результатов экзамена на международный языковой сертификат будет определена Государственным экзаменационным центром по согласованию с НАНА и Министерством образования.
В докторантуру по программе доктора наук принимаются граждане Азербайджанской Республики, имеющие ученую степень доктора философии (кандидат наук), а также отличающиеся достижениями в научной или научно-педагогической сфере и умеющие проводить фундаментальные исследования на высоком уровне.
Для приема в докторантуру в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
- Заявление (имя руководителя учреждения или организации, где осуществляется обучение в докторантуре);
- Выписка из трудовой книжки;
- Список опубликованных научных трудов;
- Заверенная, в соответствующем порядке, копия диплома доктора философии (кандидата наук);
В диссертантуру для получения ученой степени доктора философии могут представить документы имеющие высшее образование (магистерскую степень, или образование, приравненное к ней,) и отличающиеся успехами в соответствующей исследовательской сфере научные и научно-педагогические кадры высших учебных заведений, научных и других организаций.
Лица, завершившие образование путем диссертантуры, повторно не могут быть диссертантами по той же специальности.
Лица, завершившие образование в докторантуре, не могут получать образование путем диссертантуры по той же специальности.
Желающие поступить в диссертантуру по программе доктора философии сдают вступительные экзамены по иностранному языку (кроме русского, выбор свободный или должен соответствовать специальности) в объеме действующей программы для степени магистратуры высшего образования. Экзамен по иностранному языку проводится Государственным экзаменационным центром.
Для приема в диссертантуру для получения ученой степени доктора философии в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
-Заявление (на имя руководителя учреждения или организации, где осуществляется обучение в диссертантуре);
- Список опубликованных научных трудов или реферат по выбранной специальности (по программе подготовки докторов философии);
Для получения ученой степени доктора наук путем диссертантуры наличие ученой степени доктора философии является основным условием.
Для приема в диссертантуру для получения ученой степени доктора наук в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
- Список опубликованных научных трудов (по программе подготовки докторов наук)
Дополнительную информацию можно получить в Отделе докторантуры и диссертантуры Управления науки и образования НАНА.
Контактные телефоны: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48,
E-mail: etbi@science.az
Примечание: кандидаты, подающие заявки в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии, для участия на экзамене по иностранному языку должны зарегистрироваться на сайте Государственного экзаменационного центра после завершения подачи документов.