Ana səhifəElanlar sa sa 2658
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 25 avqust 2020-ci il tarixli, 493s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi təşkilatların 2020-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planına əsasən 2020-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 14 sentyabr - 7 oktyabr 2020-ci il tarixlərində hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar.
Fəlsəfədən məqbul alan şəxslər ixtisas imtahanına buraxılırlar.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinə (elmi müəssisələrin ünvanını AMEA-nın www.science.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
- elmi müəssisənin direktorunun adına ərizə;
- kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikat (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) əgər  varsa);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin ekvivalentliyi AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən müəyyənləşdiriləcək.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın elmi müəssisələrinə təqdim olunmalıdır:
- ərizə (doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı;
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis), müvafiq tədqiqat sahəsində  müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik elmi və elmi-pedaqoji kadrlar sənəd təqdim edə bilərlər.
Dissertantlıq yolu ilə təhsil müddətini başa vuran şəxslər eyni ixtisas üzrə təkrar dissertant ola bilməzlər.
Doktoranturada tam təhsil müddətini başa vurmuş şəxslər eyni ixtisas üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil ala bilməzlər.
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbulla bağlı aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
- ərizə (dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat (fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə);
-  şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin olması  əsas şərtdir.
Elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
- çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmlər doktoru hazırlığı üzrə);
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Əlavə məlumat üçün AMEA Rəyasət Heyətinin Elm və təhsil idarəsinin Doktorantura və dissertantura şöbəsinə müraciət etmək olar.
Əlaqə nömrələri: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48
E-mail: eti@science.az
Qeyd: Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya sənəd verən iddiaçılar xarici dil imtahanında iştirak etmək üçün sənəd qəbulu bitdikdən sonra Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında şəxsi kabinet açaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.

HomeAnnouncements sa sa 3701
ANAS announces admission to doctoranture and dissertanture for 2020 academic year Sep 10, 2020 | 16:59
Pursuant to Admission Plan confirmed by Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated August 25, 2020 by Order 493s, for preparation of doctoral student and dissertators of the universities, scientific institutions and organizations of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences has announced admission to doctoranture and dissertature for training PhD and doctoral student in 2020 academic year.
Documents for PhD and doctoral studies will be accepted daily from September 14 to October 7, 2020 from 10:00 to 17:00 (except Saturday, Sunday and holidays).
Citizens of the Azerbaijan Republic with higher education are admitted to doctoranture according to the program of Doctor of Philosophy (PhD) through a competition (having a master’s degree, or education equivalent to it, in a medical education a doctor or specialist).
Those who wish to enter the doctoral program under the Ph.D. program are taking entrance exams in a foreign language (except Russian, the choice is free or must correspond to the specialty) in the scope of the current program for a master's degree in higher education. The foreign language exam is conducted by the State Examination Center.
Candidates who took part in exams in a foreign language are admitted to exams in philosophy, while those who took part in exams in philosophy are admitted to exams in a specialty.
For admission to doctoral studies at the corresponding scientific institution of ANAS (addresses of scientific institutions can be obtained on the website www.science.az of ANAS) the following documents should be submitted:
- An application addressed to the head of a scientific institution where doctoral studies are carried out;
- A personal sheet for personnel records;
- Autobiography;
- 2 photos (size 3x4 cm);
- Extract from the work book for those who have work experience;
- Characteristic from the place of work;
- List of published scientific papers or abstract on the chosen specialty;
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of graduation from a higher educational institution (certificate of recognition of educational documents for citizens of the Azerbaijan Republic who have received education abroad);
- An international certificate (if any) for knowledge of foreign languages;
- International certificate of foreign language skills (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF, if any);
- Copy of identity document.
Holders of a valid international language certificate in a foreign language (IELTS, TOEFL, TestDaf, DALF) are exempt from the foreign language entrance exam. The equivalence of the results of the international language certificate exam will be defined by the Ministry of Education in coordination with ANAS and the Ministry of Education.
Citizens of the Republic of Azerbaijan who have a Ph.D. degree (Ph.D.), are also admitted for doctoral studies under the doctoral program and are distinguished by achievements in the scientific or scientific-pedagogical field and are able to conduct basic research at a high level.
For admission to doctoral studies at the corresponding Institute of ANAS the following documents should be submitted:
- Application (name of the head of the institution or organization where doctoral studies are carried out);
- Extract from the work book;
- List of published scientific papers;
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of a doctor of philosophy (candidate of science);
Documents having a higher education (master's degree, or education equivalent to it) and scientific and pedagogical staff of higher educational institutions, scientific and other organizations that are distinguished by success in the corresponding research field, can submit to the dissertation for a Ph.D.
Persons who complete their education through a dissertation cannot repeatedly be dissertants in the same specialty.
Persons who have completed doctoral studies cannot be educated by thesis in the same specialty.
Those who wish to enter the dissertation program of the Doctor of Philosophy pass entrance exams in a foreign language (except for Russian, the choice is free or must correspond to the specialty) in the amount of the current program for a master's degree in higher education. The foreign language exam is conducted by the State Examination Center.
For admission to the dissertation for the degree of Doctor of Philosophy, the following documents should be submitted to the corresponding Institute of ANAS:
-Application (addressed to the head of the institution or organization where training in the dissertation is carried out);
- A list of published scientific papers or an abstract on the chosen specialty (according to the program for training doctors of philosophy)
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of higher education
For more information address to Doctoranture and Dissertanture Department of Office of Science and Education of ANAS.
Contacts: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48,
E-mail: etbi@science.az
Note: candidates applying for doctoranture and disserrtanture in the preparation of Ph.D. students must register on the website of the State Examination Center after completing the application to participate in a foreign language exam.