Ana səhifəElanlar sa sa 3483
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Novruz bayramı münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki Mart 19, 2021 | 10:38
Hörmətli həmkarlar!
Sizi Novruz bayramı münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ailə səadəti, xoşbəxtlik, cansağlığı və süfrələrinizə bol ruzi-bərəkət arzulayıram.
Təbiətin oyanışı və baharın rəmzi olan Novruz bayramı xalqımızın adət-ənənələrinə, milli dəyərlərinə bağlılığı sayəsində əsrlərin sınağından keçib gələrək, yurdumuzda həmişə özünəməxsus şəkildə qeyd olunmuşdur. Novruz bayramı xalq yaradıcılığımızda, adət-ənənələrimizdə, musiqimizdə, ədəbiyyatımızda, sənətkarlıq nümunələrimizdə geniş əksini tapmış, insanlarımızın sevinc qaynağına, milli birlik, həmrəylik nişanəsinə çevrilmişdir. Novruz bayramı əsrlər boyu dostluq, sülh, əmin-amanlıq, barışıq, humanizm anlayışları aşılamış, bəşəri ideyaların qorunmasına və inkişafına mühüm töhfələr vermişdir.
Bu gün də ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunan Novruz bayramı 2009-cu ildə UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salınmış, 2010-cu ildə isə BMT tərəfindən mart ayının 21-i “Beynəlxalq Novruz Günü” elan edilmişdir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarında Novruz bayramı, onun mahiyyəti, adət-ənənələri, xalq yaradıcılığında əksi istiqamətində geniş tədqiqatlar həyata keçirilmiş, kitablar, məqalələr çap olunmuş, bayramın beynəlxalq miqyasda təbliğatı aparılmışdır. Bu proses hazırda da davam etməkdədir.
Builki Novruz ölkəmizdə Qələbə əhval-ruhiyyəsi ilə qeyd edilir. Çünki bu bayramı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş Qarabağımızla birgə keçiririk.
Sizi Novruz bayramı münasibətilə bir daha təbrik edir, xoş günlər arzulayır, elmi yaradıcılığınızda uğurlar diləyirəm.

HomeAnnouncements sa sa 3485
Congratulations of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev to the employees of the Academy on the occasion of Novruz holiday Mar 19, 2021 | 10:38
Dear Colleagues!
I sincerely congratulate you on the occasion of Novruz holiday and wish you family happiness, happiness, health and abundance on your tables.
Novruz holiday, which is a symbol of the awakening of nature and spring, has always been celebrated in our country in a unique way, having passed the test of centuries due to its commitment to the traditions and national values of our people. Novruz holiday is widely reflected in our folk art, traditions, music, literature, examples of art, has become a source of joy for our people, a symbol of national unity and solidarity. Novruz holiday has instilled the concepts of friendship, peace, tranquility, reconciliation and humanism for centuries, and has made important contributions to the protection and development of human ideas.
Novruz holiday, which is widely celebrated in our country today, was included in the UNESCO list of intangible cultural heritage in 2009, and in 2010 the UN declared March 21 as "International Novruz Day".
Extensive research was carried out in the scientific institutions and organizations of the Azerbaijan National Academy of Sciences in the direction of Novruz holiday, its essence, traditions, folk art, books, articles were published, the holiday was propagandized at the international level. This process is still ongoing.
This year's Novruz is celebrated in our country in the spirit of victory. Because we celebrate this holiday together with our liberated Karabakh under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
I once again congratulate you on the occasion of Novruz holiday, wish you happy days and success in your scientific work.