Ana səhifəElanlar sa sa 1022
Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyəti (ISPR – International Society on Photosynthesis Research) görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin dünya fotosintez elminə verdiyi dəyərli töhfələri nəzərə alaraq, onun adına beynəlxalq mükafat (“The Jalal Aliyev Lecture Award”) və medal təsis edib.
Bu mötəbər mükafat akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, yaradılıb formalaşdırılmasında, bu istiqamətlər üzrə aktual problemlərin həllində, bütövlükdə biologiya və aqrar elmlərin inkişafında, həyatın mövcudluğunun əsası olan fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərin beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən daha bir təsdiqi hesab edilə bilər.
ISPR-in təşkilatçılığı ilə 31 iyul - 5 avqust 2022-ci il tarixlərində Yeni Zelandiyanın Dunedin şəhərində “Fotosintez tədqiqatları – enerji və ərzaq təhlükəsizliyi üçün fundamental və tətbiqi elm” mövzusunda hibrid formada keçiriləcək XVIII Beynəlxalq Konqresdə (www.ps2022.nz) Melvin Calvin, Andrew Benson, Robert Hill və Jan Andersson kimi nüfuzlu alimlərin adına təsis edilmiş mükafatlarla yanaşı, Cəlal Əliyev mükafatı fotosintez elminin inkişafına böyük töhfələr verən alimə təqdim ediləcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Cəlal Əliyev mükafatı”na ilk layiq görülən alim Yaponiyanın Okoyama Universitetinin professoru Jian-Ren Shen olub. Mükafat alimə 2018-ci ildə Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilmiş “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda IX beynəlxalq konfransda təqdim edilib.

HomeAnnouncements sa sa 2169
The presentation of the international award named after Academician Jalal Aliyev will be held Jun 16, 2022 | 14:00
Taking into account the valuable contributions made by the outstanding scientist, academician Jalal Aliyev to the world photosynthesis science The International Society on Photosynthesis Research (ISPR - International Society on Photosynthesis Research) has established an international award ("The Jalal Aliyev Lecture Award") and a medal in his name.
This prestigious award is considered a further confirmation by the international scientific community of the important achievements of Academician Jalal Aliyev in defining and forming new directions of biological science in Azerbaijan, in the development of biology and agricultural sciences as a whole, and in the comprehensive study of the photosynthesis process, which is the basis of the existence of life.
At the XVIII International Congress (www.ps2022.nz) organized by ISPR, which will be held on "Photosynthesis research - fundamental and applied science for energy and food security" (www.ps2022.nz), in Dunedin, New Zealand from July 31 to August 5, 2022, in a hybrid format Melvin Calvin, in addition to awards established in the name of influential scientists such as Andrew Benson, Robert Hill and Jan Andersson, the Jalal Aliyev Award will be presented to a scientist who has made major contributions to the development of the science of photosynthesis.
It should be noted that the first scientist awarded the "Jalal Aliyev Prize" was Professor Jian-Ren Shen of Okayama University in Japan. The award was presented to the scientist at the 9th international conference on "Photosynthesis and hydrogen energy research for sustainable development" organized by the International Photosynthesis Society in Baku in 2018.