Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib İyl 06, 2018 | 12:20 / Konfranslar, iclaslar
İyulun 6-da AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
Akademik Əhliman Əmiraslanov iclası açaraq gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb.
İlk olaraq bölmənin akademik-katibi müavinlərinin və büro üzvlərinin seçkiləri keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə görə, AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov və Nuru Bayramov akademik-katibin müavinləri seçiliblər, həmçinin büronun yeni tərkibi müəyyənləşib. Bölmə nəticələrin təsdiqi üçün AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Digər qərarlarla Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Cənubi Koreyanın Seul Universiteti ilə müştərək beynəlxalq laboratoriyanın və Fiziologiya İnstitutunda İmmunofiziologiya və eksperimental transplantologiya laboratoriyasının yaradılması, Botanika İnstitutunun isə Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzovun 75 illik, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Mustafa Mustafayevin 60 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.
İclasda Mərkəzi Nəbatat Bağının baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Arif Bayramov, həmin müəssisənin laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf İsgəndərov yubileyləri ilə bağlı bölmənin Fəxri fərmanları ilə təltif olunublar. Bundan əlavə, Fiziologiya İnstitutunun 50 illiyi ilə əlaqədar müəssisənin bir sıra əməkdaşına bölmənin Fəxri fərmanları təqdim edilib.

Department of Biological and Medical Sciences holds General Meeting Jul 06, 2018 | 12:20 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS was held on July 6.
Academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, bureau members, heads of scientific institutions and others attended the event.
Academician Ahliman Amiraslanov opened the meeting and informed about the issues on the agenda.
Then, scientific-organizational issues were considered.
First, the elections of the deputy secretaries and members of the bureau were held. According to the results of the poll correspondent members of ANAS Zeynal Akperov and Nuru Bayramov were elected deputy secretaries, and the new composition of the Bureau was determined. The section decided to submit to the Presidium of ANAS for approval of the results.
Other decisions were made to raise a petition to establish international Laboratory with South Korea's Seoul University at the Institute of Soil Science and Agrochemistry and Immunology and Experimental Transplantation Laboratory at the Institute of Physiology, and to make a few changes in the Botanical Institute's Scientific Council.
Appropriate decision were made to hold corresponding member of ANAS Vagif Novruzov’s 75th and Doctor of Agrarian Sciences Mustafa Mustafayev’s 60th anniversaries.
Chief scientific researcher of Central Botanical Garden, Doctor of Biological Sciences, Professor Arif Bayramov, Laboratory chief of Central Botanical Garden, PhD in Biology Asaf Isgandarov was awarded with Honorary Decrees of the Division on their jubilee.