Mikrobiologiya İnstitutunun cari ildəki fəaliyyəti müzakirə olunub Dek 14, 2020 | 21:16 / Konfranslar, iclaslar
Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi ilə birgə onlayn iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq yığıncaqda Mikrobiologiya İnstitutunun 2020-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatın müzakirə olunacağını söyləyib.
Sonra Mikrobiologiya İnstitutunun direktor v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov təqdimatla çıxış edib. O, bölmə üzvlərini müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusunun Qarabağ müharibəsində qazandığı böyük zəfər münasibəti ilə bir daha təbrik edib, Vətən savaşında həlak olmuş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə sağlamlıq diləyib.
P.Muradov hesabat dövründə “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017–2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair Fəaliyyət Planı” çərçivəsində AMEA-ya tapşırılmış işlərin icrasında Mikrobiologiya İnstitutunun fəal iştirak etdiyini söyləyib. Alim cari ildə 2 problem 7 mövzunu əhatə edən 7  işin 19 mərhələsinin tamamlandığını və nəzərdə tutulan iş həcminin tam yerinə yetirildiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, aparılan işlərin ümumi məqsədi Azərbaycanın müxtəlif  bölgələrində su, torpaq və meşə ekosistemlərinin müasir vəziyyətinin mikrobioloji və mikoloji aspektlərdə qiymətləndirilməsinə həsr edilib.
P.Muradov hesabat ilində AMEA-nın prioritet istiqamətlər üzrə elan etdiyi innovativ layihələrdə institutun əməkdaşlarının fəallığı ilə seçildiyini vurğulayıb. Müəssisə əməkdaşlarının fəaliyyətlərini koronavirus pandemiyasına baxmayaraq, nəzərdə tutulan plana uyğun yerinə yetirdiklərini deyən məruzəçi bir neçə təsərrüfat hesablı müqavilə üzrə tədqiqatlar apardıqlarını diqqətə çatdırıb.
Alim institutun laboratoriyalarında aparılan elmi-tədqiqat işləri, dərc edilmiş elmi əsərlər, kadr hazırlığı, qrant layihələri, problemlər və perspektivlər haqqında da məlumat verib.
Sonra məruzəçi BTEB-in və institutun Elmi şurasının üzvlərini maraqlandıran  sualları cavablandırıb.
Hesabatın müzakirəsində BTEB-in üzvlərindən akademiklər - İradə Hüseynova, Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri - Zeynal Əkpərov, Novruz Quliyev,   və digərləri institut kollektivinin il ərzində apardığı işi məqbul hesab ediblər.

Discussed the annual activities of the Institute of Microbiology Dec 14, 2020 | 21:16 / Conferences, assemblies
An online meeting of the Scientific Council of the Institute of Microbiology was carried out jointly with the Department of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS.
Opening the meeting, the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that the report on the scientific and scientific-organizational activity of the Institute of Microbiology in 2020 will be discussed at the meeting.
Then the director of the Institute of Microbiology, corresponding member of ANAS Panah Muradov delivered a presentation. He once again congratulated the members of the department on the great victory of the Azerbaijani army in the Karabakh war under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, wished God's mercy to our martyrs and health to our veterans.
P.Muradov stated that during the reporting period in the implementation of the work assigned to ANAS within the "Action Plan for the protection and sustainable use of biological diversity in the Republic of Azerbaijan" in connection with the implementation of the "National Strategy for the Protection and Sustainable Use of Biological Diversity in the Republic of Azerbaijan for 2017-2020", Institute of Microbiology has closely involved. The scientist said that this year 19 phases of the 7-research work covering 2 problems and 7 topics, was completed and the planned volume of work was fully implemented. According to him, the general purpose of the work was to assess the state-of-the-art of water, soil and forest ecosystems in different regions of Azerbaijan in microbiological and mycological aspects.
P.Muradov noted that the employees of the institute were distinguished in the innovative projects announced by ANAS in the priority areas in the reporting year. Albeit the coronavirus pandemic, the enterprise's employees carried out their activities in accordance with the plan, and were conducting research on several farm contracts, P.Muradov noted.
The scientist also informed about the research work carried out in the laboratories of the institute, published scientific works, staff training, grant projects, problems and prospects.
Afterwards, the speaker responded the questions of the members of DBMS and the Scientific Council of the institute.
During the discussion of the report, academicians from DBMS - Irada Huseynova, Valida Alizadeh, corresponding members of ANAS - Zeynal Akparov, Novruz Guliyev, and others considered the work carried out by the staff of the institute during the year acceptable.
Finally, academician Irada Huseynova has praised the activity of the Institute of Microbiology northworhy.