Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Türkiyədə beynəlxalq konqresdə iştirak etmişlər + Foto Sen 05, 2018 | 14:56 / Ezamiyyətlər
1-4 sentyabr 2018-ci il tarixlərində İstanbulda Swissotel The Bosphorus hotelində “TURAZ Akademi Adli Bilimler, Adli Tıp ve Patoloji Anatomi” üzrə konqres keçirilmişdir. Konqresin həmsədrləri Azərbaycan tərəfindən  Birliyin direktoru prof., dr. Ədalət Həsənov və Türkiyə tərəfindən isə prof., dr. Osman Çelbiş idi. Konqresdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, “Genomun quruluşu və ekspressiyası” laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, “Bioinformatika” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev və institutun dissertantı Məmmədov Elşən iştirak etmişlər.
Konqresdə zərərçəkən və günahkarın hüquqlarının qorunması, DNT-daktiloskopiya, mübahisəli atalıq/analıq, şəxsiyyətin identifikasiyası, kütləvi qəbiristanlıqlar və onların açılması zamanı ilkin görüləcək işlər, azyaşlı uşaqlara və qadınlara qarşı şiddət zamanı onlara ilkin psixoloji yardımın göstərilməsi və s. üzrə  Türkiyənin, Azərbaycanın, Qazaxıstanın, Özbəkistanın, Rusiyanın, Bosniya və Hersoqovinanın və Uqandanın  yüksək ixtisaslı əməkdaşları iştirak edirdilər. 02 sentyabr 2018-ci il tarixində konqresdə institutun əməkdaşı N. Mustafayev "Population-Genetic Data for 15 Autosomal STR Markers and Comparative İnterpopulation Studies of Azerbaijan Population Based on These Markers"  mövzusunda  çıxışı  iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanmış və müzakirələr aparılmışdır.
Mövzu ilə bağlı konqres iştirakçıları-İstanbul Universitetinin Adli-Tıp İnstitutunun direktoru prof., dr. Faruk Aşıcıoğlu, Kayseri Dövlət xəstəxanasının baş həkimi dr. İsmail Altıntop, Bosniya-Hersoqovinanın Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza Departamentinin müdiri  Dr. Nermin Sarajliç, Çukurova Universitetinin Bağımlılık və Adli Bilimler İnstitutunun müdiri prof., dr. Mete Korkut Gülmen, Özbəkistanın Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza İdarəsinin sədri Zafar Ulugov, Astana Məhkəmə-Tibbi Elmlər İnstitutunun direktoru Zhambul Bekzhanov, Başqırdıstan Dövlət Universitetinin Kriminalistika İnstitutunun kafedra müdiri Farut Aminev ilə uyğun elmi istiqamətlər üzrə birgə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması, gənc kadrların hazırlanması, birgə layihələrin işlənməsi ilə bağlı razılıq əldə olunmuşdur.

Scientists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies took part in the International Congress in Turkey + Photo Sep 05, 2018 | 14:56 / Scientific mission
The Congress of the TURAZ Academy on "Forensic Sciences, Forensic Medicine and Pathological Anatomy" was held in Swissotel The Bosphorus hotel in Istanbul on September 1-4, 2018. The co-chairs of the congress from Azerbaijan were Prof. Dr. Adalet Hasanov and from Turkey Prof. Dr. Osman Chelbish. The deputy director on scientific affairs of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the head of the Laboratory of Genome Structure and Expression, Ph.D. in Biology Alamdar Mammadov, the leading researcher of the Laboratory of Bioinformatics, Ph.D. in biology Nurmammad Mustafayev and PhD student of the institute Elshan Mammadov took part in the congress.
Highly professional cadres from Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia, Bosnia, and Herzegovina and Uganda specializing in the protection of the rights of the victim and the perpetrator, DNA fingerprinting, disputed paternity-maternity, person identification, psychological assistance to children and women subjected to violence participated at the congress. On the 2nd of September, N. Mustafayev gave a report on the topic "Population-genetic data for 15 autosomal STR markers and a comparative inter-population study of the population of Azerbaijan based on these markers," which was met with great interest and discussed by the congress participants.
Regarding this problem agreements were reached on further cooperation in the relevant fields of research, training of young personnel, the development of joint projects with the participants of the congress, the director of the Institute of Forensic Medicine of the Istanbul University, Prof. Dr. Faruk Ashijioglu, chief doctor of the Kayseri State Hospital Ismayil Altintop, the head of the Department of Forensic Medical Examination of Bosnia and Herzegovina, Nermin Sarazhlich, director of the Institute of Drug Addiction and Forensic Sciences of the Chukurov University Prof. Dr. Mete Korkut Gulmen, Chairman of the Office of Forensic Medical Examination Zafar Ulugov, Director of the Institute of Forensic Sciences of Astana Zhambul Bekzhanov, Head of the Department of Criminalistics of the State University of Bashkortostan Farutom Aminev.