AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib Fev 05, 2021 | 12:51 / Konfranslar, iclaslar
İclası akademik Ramiz Mehdiyev açaraq yığıncağın gündəliyindəki məsələləri Rəyasət Heyətinin diqqətinə çatdırıb.
İclasa çıxarılan ilk məsələ “2021-2025-ci illər üçün elmin inkişafına dair AMEA-nın Strateji Yol  Xəritəsi” haqqında olub. AMEA-da həyata keçirilən islahatların strateji hədəflərini və onlardan irəli gələn prioritetləri müəyyənləşdirmək üçün hazırlanan AMEA-nın Strateji Yol Xəritəsi Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilib. Bildirilib ki, dövlətin inkişaf strategiyasına və müəyyənləşdirdiyi milli prioritetlərə uyğun olaraq, ölkədə fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların əsas mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında elmi fəaliyyətin yeni əsaslarla təşkili və idarə edilməsi, elmi infrastrukturun müasirləşdirilməsi, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, elmi fəaliyyətin yeni meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyası, yeni elmi nəticələrin əldə edilməsi və tətbiqi, elmi-texniki potensialın inkişaf etdirilməsi kimi mühüm vəzifələr dayanır.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Azərbaycan Respublikasında Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının problem şuraları barədə olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Adil Qəribov Rəyasət Heyətinin 28 yanvar 2021-ci il tarixli qərarını xatırladaraq onun icrası ilə əlaqədar problem şuralarının tərkibinin formalaşdırılaraq Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyini nəzərə çatdırıb. Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının problem şuralarının tərkibi təsdiq edilib.
Eyni zamanda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Təchizat və xidmət idarəsinin yaradılması müzakirə edilib, müxtəlif təkliflər dinlənilib.
İclasda qeyri-yaşayış binasının AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsindən AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına qaytarılması barədə məsələyə də baxılıb.
Sonra 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilib. Çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Tədbirlər planında nəzərdə tutulan işlərlə bağlı məlumat verib, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinə daxil olan elmi müəssisələr tərəfindən artıq bu istiqamətdə bir sıra nəşrlərin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Rəyasət Heyətinin yekun qərarına əsasən tədbirlər planı təsdiqlənib.
Akademiyada həyata keçirilən islahatların əsas hədəflərindən birini təşkil edən elmi və elmi-populyar nəşrlər sahəsindəki fəaliyyətin müasir tələblər səviyyəsində qurulması baxımından gündəmə gətirilən növbəti məsələ AMEA-nın Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının yaradılması haqqında olub. Bu yöndə aparılan müzakirələr nəticəsində belə bir şuranın yaradılması qərara alınıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun strukturunda olan Neftin geokimyası şöbəsi Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturuna daxil edilib.

The next meeting of the Presidium of ANAS was held Feb 05, 2021 | 12:51 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on February 4.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev and members of the Presidium.
Opening the meeting, academician Ramiz Mehdiyev brought the issues on the agenda of the meeting to the attention of the Presidium.
The first issue raised at the meeting was "Strategic Road Map of ANAS on the development of science for 2021-2025." The Strategic Road Map of ANAS, prepared to determine the strategic goals of the reforms implemented at ANAS and the priorities arising from them, was submitted for discussion to the Presidium. It was noted that in accordance with the state development strategy and national priorities, the organization and management of scientific activity on a new basis in front of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the main center of fundamental and applied scientific research in the country, modernization of scientific infrastructure, application of advanced technologies, evaluation of scientific activity , expansion of international scientific relations, integration of science, education and economy, acquisition and application of new scientific results, development of scientific and technical potential.
The next issue on the agenda was the problem councils of the Coordinating Council for Scientific Research in the Republic of Azerbaijan. Speaking on the issue, Academician-Secretary of ANAS, Academician Adil Garibov recalled the decision of the Presidium dated January 28, 2021 and noted that the composition of problem councils was formed and submitted to the Presidium in connection with its implementation. Following the discussions, the composition of the problem councils of the Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan was approved.
The issue of returning the non-residential building from the Affairs Office of the Presidium of ANAS to the Shamakhi Astrophysical Observatory named after Nasiraddin Tusi was also considered at the meeting.
Then, the Action Plan of ANAS on the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" was submitted to the Presidium for discussion. The vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli informed about the activities envisaged in the Action Plan, and noted that a number of publications in this direction have already been prepared by the scientific institutions included in the departments of Humanities and Social Sciences. According to the final decision of the Presidium, the action plan was approved.
The next issue raised in terms of building the activities in the field of scientific and popular science publications at the level of modern requirements, which is one of the main goals of the reforms implemented at the Academy, was the establishment of the Editorial-Publishing Council of ANAS. As a result of discussions in this direction, it was decided to establish such a council.
The Department of Petroleum Geochemistry, which is part of the Institute of Oil and Gas of ANAS, was also included in the structure of the Institute of Geology and Geophysics.