MBBİ-nin əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Mart 04, 2021 | 15:44 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bir qrup əməkdaşı - aparıcı elmi işçi Samirə Rüstəmova, elmi işçilər Turanə İsgəndərova və Lalə Aydınlı, kiçik elmi işçi Səbinə Omarova Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyə zamanı müsabiqəli sort sınağı və perspektiv nümunələrdən ibarət nəzarət pitomniklərində və beynəlxalq seleksiya mərkəzləri olan CIMMYT və ICARDA-dan introduksiya olunmuş yumşaq buğda pitomniklərində monitorinqlər aparılmışdır. Kollanma fazasında olan buğda cücərtilərinin fenoloji müqayisəsi aparılmış, həm çöl şəraitində, həm də laboratoriyada aparılacaq tədqiqat işləri  müzakirə edilmişdir.

Employees of IMBB were on a scientific trip in Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo Mar 04, 2021 | 15:44 / Scientific mission
Leading researcher of the Bioadaptation laboratory Samira Rustamova, scientific researchers Lale Aydinli, Turana Isgandarova, junior researcher Sabina Omarova were on a scientific trip in Gobustan Regional Experimental Station (RES) of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. During the scientific trip, monitoring was carried out in control nurseries consisting of competitive variety testing and perspective samples, and in soft wheat nurseries introduced from international selection centers CIMMYT and ICARDA. Phenological comparison of wheat seedlings in the budding phase was carried out, research work to be carried out both in the field and in the laboratory was discussed.