MBBİ-nin əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Mart 04, 2021 | 15:44 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bir qrup əməkdaşı - aparıcı elmi işçi Samirə Rüstəmova, elmi işçilər Turanə İsgəndərova və Lalə Aydınlı, kiçik elmi işçi Səbinə Omarova Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyə zamanı müsabiqəli sort sınağı və perspektiv nümunələrdən ibarət nəzarət pitomniklərində və beynəlxalq seleksiya mərkəzləri olan CIMMYT və ICARDA-dan introduksiya olunmuş yumşaq buğda pitomniklərində monitorinqlər aparılmışdır. Kollanma fazasında olan buğda cücərtilərinin fenoloji müqayisəsi aparılmış, həm çöl şəraitində, həm də laboratoriyada aparılacaq tədqiqat işləri  müzakirə edilmişdir.

Сотрудники ИМББ совершили научную командировку в Гобустанскую РОС НИИ Земледелия Министерства Сельского Хозяйства + Фото Мар 04, 2021 | 15:44 / Командировки
Группа сотрудников Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА – ведущий научный сотрудник Самира Рустамова, научные сотрудники Турана Искендерова и Лала Айдынлы, младший научный сотрудник Сабина Омарова – совершили научную командировку в Гобустанскую Региональную Опытную Станцию (РОС) Научно-Исследовательского Института Земледелия Министерства Сельского Хозяйства Республики Азербайджан. Во время командировки были проведены мониторинги контрольных питомников образцов конкурентных опытных и перспективных сортов и питомников, в которых выращивались образцы мягкой пшеницы, интродуцированных из международных селекционных центров CIMMYT və ICARDA. Было проведено фенологическое сравнение проростков пшеницы в фазе колошения, были обсуждены исследовательские работы, которые будут проводиться как в полевых, так и в лабораторных условиях.