Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçir. + Foto Mart 11, 2021 | 17:39 / Mühüm hadisələr
Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakultəsinin “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cu kurs tələbələri AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər. İnstitutun Bioadaptasiya, Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Xloroplastların fotokimyası və Bitki biotexnologiyası laboratoriyalarında təcrübə keçən tələbələr biologiyanın müasir metodlarına yiyələnir və nəzəri biliklərini genişləndirirlər. Fevralın 16-dan başlayaraq aprel ayının 19-na kimi davam edəcək istehsalat təcrübəsində universitetin 22 tələbəsi iştirak edir.
Qeyd edək ki, Bakı Dövlət Universiteti ilə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında mövcud qarşılıqlı əməkdaşlıq nəticəsində hər il tələbələrin institutun laboratoriyalarında təcrübə keçmələri üçün şərait yaradılır. Tələbələrin AMEA institutlarında istehsalat təcrübəsi keçməsi elm və təhsilin inteqrasiyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Tələbələrin müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda aparılan təcrübələrdə bilavasitə iştirak etməsi onlarda elmi-tədqiqata marağın yaranması üçün zəmin yaradır.

Студенты Бакинского Государственного Университета проходят производственную практику в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий + Фото Мар 11, 2021 | 17:39 / Важные события
Студенты 4-го курса Биологического факультета Бакинского Государственного Университета, обучающиеся по специальности «Биология», проходят производственную практику в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА. Студенты, проходящие практику в лабораториях «Биоадаптация», «Строение и экспрессия генома», «Энзимология фотосинтетической ассимиляции углерода», «Фотохимия хлоропластов» и «Биотехнология растений», осваивают современные методы биологии и расширяют свои теоретические знания. В производственной практике, проходящей с 16-го февраля по 19-е апреля, участвует 22 студента университета.
Необходимо отметить, что в результате взаимного сотрудничества между Институтом Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА и Бакинским Государственным Университетом в институте созданы условия для студентов, которые каждый год проходят практику в наших лабораториях. Прохождение студентами производственной практики в институтах НАНА имеет большое значение для интеграции между наукой и образованием. Непосредственное участие студентов в научных экспериментах, осуществляемых в лабораториях, оснащенных самым современным оборудованием, закладывает базу для зарождения у них интереса к научно-исследовательской работе.