AMEA-nın Ümumi yığıncağının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciəti May 28, 2021 | 13:12 / Mühüm hadisələr
Möhtərəm cənab Prezident!
Sizin qətiyyətiniz və müdrik rəhbərliyiniz, eləcə də müzəffər ordumuzun misilsiz şücaəti sayəsində 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən tarixi qələbə nəticəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası 2021-ci ildə öz Ümumi yığıncağını tamamilə fərqli bir ab-havada, qalib ölkənin elm məbədi kimi xüsusi bir fərəh hissi ilə keçirir. Şübhəsiz ki, bu yığıncaq AMEA-nın tarixinə əlamətdar, yaddaqalan hadisə kimi həmişəlik həkk olunacaqdır.
Ordumuzun uğurlu hərbi əməliyyatları Qarabağ torpaqlarının erməni işğalından azad edilməsi, dağıdılmış ərazilərdə irimiqyaslı quruculuq işlərinə başlanılması digər dövlət qurumları kimi, Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətində də köklü, bəlkə də inqilabi dəyişiklikləri zəruri edir. Diqqətinizə çatdırmaq istəyirik ki, hələ Vətən müharibəsinin ilk günlərindən başlayaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında, eləcə də Akademiyanın bir sıra digər qurumlarının toplantılarında yeni dövrün reallıqları, çağırış və təhdidləri ciddi şəkildə müzakirə edilmiş, qarşıda duran təxirəsalınmaz vəzifələrin elmi əsaslarla həlli istiqamətində xeyli maraqlı fikirlər söylənilmiş, təkliflər irəli sürülmüşdür. Əmin ola bilərsiniz ki, həmin təkliflərin hər biri diqqətlə araşdırılmış, ümumi işimizə töhfə vermək potensialına malik bütün təşəbbüslər Akademiyanın mövcud imkanları nəzərə alınmaqla elmi cəhətdən qiymətləndirilmişdir və bu proses daim davam etdirilir.
Biz yaranmış yeni reallıqda Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı məsuliyyətimizi yaxşı dərk edirik. Heç kəs şübhə etməsin ki, ölkəmizin bu qocaman elm ocağı Qarabağın bərpası işində əsla kənarda qalmayacaq, onilliklərlə toplanmış zəngin təcrübədən bəhrələnərək, dövlətimizin qarşıya qoyduğu strateji tapşırıqların icrası üçün tələb olunan elmi dəstəyi var qüvvəsi ilə təmin edəcəkdir.
Cənab Prezident!
Ölkəmizdə və regionda meydana çıxan yeni reallıqların Milli Akademiyanın alimləri tərəfindən müzakirələri nəticəsində gəlinən qənaət, həmçinin cərəyan edən mürəkkəb proseslərin, eləcə də dünya elmində müşahidə edilən yeni tendensiyaların təhlili Azərbaycanda fundamental elmin doktrinasına yenidən, əsaslı şəkildə baxılmasını tələb edir. Bu tam təbii qarşılanmalıdır, çünki hər zaman hər bir növbəti tarixi mərhələ yeni təfəkkürlə, yeni hədəflərlə və fərqli yanaşmalarla müşayiət olunur. Dövlət idarəçiliyinin və ictimai fəaliyyətin bütün sahələri yeni dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmalıdır. Əks təqdirdə qarşıya qoyulan vəzifələrin keyfiyyətli icrasından, rəqabətədavamlılıqdan, dünya iqtisadiyyatına əsaslı inteqrasiyadan söhbət gedə bilməz.
Elmi fəaliyyət sahəsinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasına vacib, strateji məsələlərdən biri kimi baxmaq lazımdır. Çünki ölkəmizin gələcək inkişafı naminə atılacaq addımların, göstərilən təşəbbüslərin dayanıqlılığı, effektivliyi bilavasitə onların keyfiyyətli elmi zəminindən asılıdır. Müasir dövrün təcrübəsi göstərir ki, hazırda dünya ölkələrinin tərəqqisi, rifahı və qüdrəti onların yeraltı və yerüstü sərvətlərindən, təbii ehiyatlarından, insan resurslarından daha çox elmi-texniki imkanlarının miqyası, düşünülmüş iqtisadi siyasəti ilə müəyyən olunur. Elmi yanaşma olmadan qeyd olunan amillərin təmin edilməsi mümkünsüzdür.
Deyilənləri nəzərə alaraq, AMEA-nın Ümumi yığıncağı aşağıdakı vəzifələri yeni dövrün elmi fəaliyyətində başlıca hədəflər olaraq müəyyən etmişdir:
1. Elm və təhsil sisteminin effektiv, çoxşaxəli inteqrasiyası
Təcrübə göstərir ki, elm və təhsil sözün bütün mənalarında bir-birinin davamıdır. Alim təhsil sisteminin hazırladığı yekun məhsuldur. Bu məhsulun keyfiyyəti təhsil mərhələsində formalaşır. Müasir təhsil sistemi olmadan dövrün tələblərinə cavab verən tədqiqatçıların hazırlanması qeyri-mümkündür. Təhsil sistemi yeni dövrün ixtisaslarının öyrənilməsinə, müasir təmayüllərin araşdırılmasına həssaslıqla yanaşmalı, daim dünya təcrübəsini təhlil etməli, zamanın çağırışları ilə ayaqlaşmağı bacarmalıdır. Bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrimiz Milli Elmlər Akademiyasının potensialından geniş şəkildə bəhrələnməli, mütəxəssis hazırlığı prosesində AMEA-nın imkanlarından əməli surətdə istifadə etməlidir. Sözügedən əməkdaşlığın davamlı zəminə əsaslanması Azərbaycanda müasir dövrün təhsil və elm sisteminin təşkili prosesini sürətləndirməyə kömək edəcəkdir.
1. Ordu quruculuğunda müasir elmi yanaşmaların tətbiqi
Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsi, həmçinin dünyanın müxtəlif nöqtələrində aparılan döyüş əməliyyatlarının təhlili yeni dövrün hərb elmində əsaslı dəyişikliklərin baş verdiyini əyani şəkildə nümayiş etdirir. Bu dəyişikliklərin əsasən texnoloji yeniliklərlə, daha dəqiq desək, pilotsuz aviasiya vasitələrinin geniş tətbiqi ilə bağlı olduğu danılmazdır. Sirr deyil ki, ölkəmizin işğalçı Ermənistan üzərində qazandığı tarixi qələbənin əldə edilməsində bu döyüş texnikası növünün böyük rolu olmuşdur. Döyüş əməliyyatlarında toplanmış təcrübə Azərbaycan elmi və hərbi sənayesi qarşısında tamamilə yeni hədəflər müəyyənləşdirmişdir. Ölkəmizin daxili imkanları və yerli elmi-texniki potensialı hesabına keyfiyyətli pilotsuz ucuş aparatlarının hazırlanması və istehsalı bu hədəflər arasında xüsusilə mühüm yer tutur. Qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası AMEA-dan rəqəmsal texnologiyalar sahəsində yeni, əsaslı tədqiqatların aparılmasını tələb edir.
1. İnformasiya cəmiyyətinin yaradılması və virtual idarəçiliyin elmi əsaslarının formalaşdırılması
Yeni dövrün və müasir cəmiyyətin inkişafının təməlində informasiya texnologiyalarının dayandığı danılmaz həqiqətdir. Koronavirus pandemiyasının ortaya çıxardığı reallıqlar virtual idarəçiliyin, həmçinin yeni texnologiyaların əhəmiyyətini bir daha sübut etmiş oldu. Bu mənada Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri də informasiya cəmiyyətinin yaradılmasında, virtual idarəetmə məkanının formalaşdırılmasında yaxından iştirak etməkdir. Qarabağ bölgəsində başlanılmış quruculuq işləri çərçivəsində “Ağıllı kənd”, “Ağıllı şəhər” layihələrinin keyfiyyətli icrası da birbaşa yeni texnologiyaların inkişafından asılıdır. AMEA-nın alimləri bu reallıqları görür, dünyada süni intellektin, yeni insan nəslinin formalaşdırılması istiqamətində işləri diqqətlə izləyirlər. Dünya elmində cərəyan edən bu təmayülün ölkəmizin inkişafına verə biləcəyi faydalar ətraflı şəkildə öyrənilməli, sözügedən istiqamətdə atılacaq hər bir addım aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə elmi şəkildə əsaslandırılmalıdır.
1. Ölkənin təbii ehtiyatlarının qorunması və istifadəsinə dair yeni elmi yanaşmanın ortaya qoyulması
Azərbaycanın yeraltı və yerüstü sərvətləri, xüsusilə neft-qaz ehtiyatları ölkə iqtisadiyyatının inkişafında müstəsna rola malikdir. Lakin eyni zamanda unutmaq olmaz ki, müasir dövrdə dünyada ərzaq təhlükəsizliyi və içməli su mənbələrinin axtarılıb tapılması və səmərəli istifadəsi istiqamətində ciddi müzakirələr gedir. Ölkəmiz mühüm elmi yanaşmalar tətbiq etməklə içməli su mənbələrinin mühafizəsi, həmçinin bu istiqamətdə mümkün ixrac potensialının yaradılması məsələlərinə diqqət göstərməlidir. Eyni zamanda ekoloji və bioloji təhlükəsizliyin qorunması problemi də müasir dövrdə AMEA qarşısında duran mühüm elmi problemlərdəndir.
1. Ana dilimizin və mədəniyyətimizin inkişafı, yeni dövrün reallıqları çərçivəsində milli kimliyimizin qorunması
Məlumdur ki, XX əsrin ikinci yarısından etibarən xüsusilə geniş vüsət almış   qloballaşma prosesi milli identikliyin qorunmasına olduqca ciddi təhdidlər yaradır. Yeni texnologiyaların sürətli inkişafı, vahid virtual məkana inteqrasiya bu prosesə xüsusilə neqativ təsir göstərir. Belə bir şəraitdə ana dilimizin inkişafı və zənginləşməsi, rəqabətədavamlı dilə çevrilməsi, milli irsimizin, tarixi yaddaşımızın, kimliyimizin qorunması dövlətimiz, elmimiz üçün prioritet məsələlərdəndir. Bu da bir həqiqətdir ki, ayrı-ayrılıqda nə dövlət, nə də AMEA bu tapşırıqların öhdəsindən lazımi səviyyədə gələ bilməz. Bunun üçün elmi potensialla inzibati resurslar birləşdirilməli, vahid konsepsiya və yol xəritəsi işlənib hazırlanmalıdır. Əminliklə bildiririk ki, qeyd olunan məsələlər humanitar və ictimai elmlər sahəsində AMEA-nın prioritetini təşkil edir.
1. AMEA-nın iqtisadi müstəqilliyinin təmin edilməsi
Bu gün dünyanın inkişaf etmiş dövlətlərinin hamısında elm sahəsi dövlət büdcəsinə ciddi gəlirlər gətirir. Belə qurumların demək olar ki, heç biri maliyyə baxımından dövlətdən asılı deyil. AMEA-nın belə bir təşkilata çevrilməsi üçün ötən ildən Sizin birbaşa tapşırığınızla zəruri addımlar atılır. Doğrudur, Elmlər Akademiyasının iqtisadi müstəqilliyinin təmin olunması üçün hələ çox işlər görülməlidir. Ancaq əmin ola bilərsiniz ki, istər inzibati idarəçiliyin təkmilləşdirilməsi, istərsə də elmin təşkili istiqamətində tələb olunan bütün addımlar atılacaqdır. AMEA-da hər kəs yaxşı başa düşür ki, şəffaflıq, müasirlik və sağlam iş mühiti təmin edilmədən ciddi nəticələrin əldə edilməsi qeyri-mümkündür. Akademiyanın öz iqtisadi müstəqilliyini əhəmiyyətli dərəcədə təmin etməsi onun gələcək mövcudluğunun da təminatçısıdır. Akademiya büdcəyə yük deyil, dəstək olmalıdır. Bu formul AMEA-da bütün islahatların təməlini təşkil etməkdədir.
1. AMEA-nın ölkənin xarici və daxili siyasətinin icrasında fəal iştirakı
Vətən müharibəsində əldə edilən zəfər, həmçinin regionda gedən mürəkkəb geosiyasi proseslər xarici siyasətin elmi əsaslandırılmasını zərurətə çevirmişdir. AMEA bu prosesdən kənarda qalmamalı, istər analitik materialların hazırlanmasında, istərsə də xarici siyasətin icrası ilə bağlı aktual təkliflərin irəli sürülməsində yaxından iştirak etməlidir. Təcrübə göstərir ki, həm xarici, həm də daxili siyasətin effektiv və uğurlu icrası düzgün elmi əsaslandırmadan və proqnozlaşdırmadan çox asılıdır. Bu məqsədlə AMEA-da siyasi elmlər sahəsində tədqiqatlarla məşğul ola biləcək ayrıca qurumun yaradılmasına ehtiyac vardır. Sizin razılığınızla belə bir qurumun formalaşdırılması ümumi işin xeyrinə olardı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının çoxminli kollektivi ölkəmizdə Sizin rəhbərliyiniz altında başlanmış islahatlar və yenilənmə prosesinin zəruriliyini dərk edir, onu tam mənada dəstəkləyir. Dövlətimizin daha da inkişafı, müasirləşməsi və güclənməsi sahəsində apardığınız uğurlu fəaliyyətdə yaxından iştirak etmək Akademiya əməkdaşlarının səmimi istəyidir. Xüsusilə də işğaldan azad olunmuş torpaqların bərpası işinə qoşulmağı hər birimiz müqəddəs vətəndaşlıq borcu kimi dəyərləndiririk.
Sizi əmin edirik ki, həmişə olduğu kimi, bu mühüm, eyni zamanda müqəddəs vəzifənin icrasında da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi Sizinlə birgə addımlamağa, verəcəyiniz tapşırıqları vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirməyə hazırdır. Alimlərimiz dövlətimizin güclənməsinə, ölkəmizin çiçəklənməsinə və müasirləşməsinə töhfə verməyi özləri üçün hər zaman şərəf hesab etmişlər. Bundan sonra da onların mövqeyi dəyişməz olaraq qalacaqdır!

Обращение Общего собрания НАНА к Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву Мая 28, 2021 | 13:12 / Важные события
Уважаемый господин Президент!
В результате исторической победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне благодаря Вашей решимости и мудрому руководству, а также исключительному мужеству нашей победоносной армии, Национальная академия наук Азербайджана, будучи храмом науки страны-победителя, проводит свое Общее собрание в 2021 году в совершенно иной атмосфере, с особым чувством гордости. Несомненно, это собрание навсегда войдет в историю НАНА как знаменательное, памятное событие.
Успешные военные действия нашей армии, освобождение карабахских земель от армянской оккупации, начало крупномасштабных работ по благоустройству разрушенных территорий обуславливают необходимость в коренных, возможно даже революционных изменениях в деятельности государственных структур, в том числе Национальной академии наук. Хотим отметить, что с первых дней Отечественной войны на заседаниях Президиума НАНА, а также на собраниях ряда структур Академии серьезно обсуждались реалии, вызовы и угрозы нового времени, высказывались интересные идеи и выдвигались предложения по научно обоснованному решению предстоящих неотложных задач. Вы можете быть уверены, что каждое из этих предложений было тщательно рассмотрено, все инициативы, которые могут внести свой вклад в наше общее дело, были научно оценены с учетом возможностей Академии, и этот процесс постоянно продолжается.
В создавшейся новой реальности мы хорошо понимаем свою ответственность перед Азербайджанским государством и народом. Пусть никто не сомневается в том, что старейший научный храм нашей страны не останется в стороне от мероприятий по восстановлению Карабаха. Используя накопленный десятилетиями богатый опыт, НАНА всеми силами обеспечит научную поддержку, необходимую для выполнения поставленных государством стратегических задач.
Господин Президент!
Выводы, к которым пришли ученые Национальной академии в результате обсуждения возникших в стране и регионе новых реалий, а также анализ происходящих сложных процессов и наблюдаемых в мировой науке новых тенденций требуют основательного пересмотра доктрины фундаментальной науки в Азербайджане. Это вполне естественно, так как во все времена каждый последующий исторический этап сопровождается новым мышлением, новыми целями и подходами. Все сферы государственного управления и общественной деятельности должны быть приведены в соответствие с требованиями нового времени. В противном случае не может идти и речи о качественном выполнении поставленных задач, конкурентоустойчивости и основательной интеграции в мировую экономику.
Адаптация сферы научной деятельности к требованиям современности должна рассматриваться как один из важных стратегических вопросов, так как устойчивость и эффективность шагов и инициатив, предпринимаемых во имя дальнейшего развития нашей страны, напрямую зависят от их качественной научной обоснованности. Современная практика показывает, что в настоящее время прогресс, благосостояние и могущество стран мира определяются больше масштабами научно-технических возможностей и продуманной экономической политикой, нежели их подземными и наземными богатствами, природными и человеческими ресурсами. Без научного подхода невозможно обеспечить наличие упомянутых факторов.
Учитывая все вышеизложенное, в качестве основных целей научной деятельности нового периода Общее собрание НАНА определило следующие задачи:
1. Эффективная, многогранная интеграция науки и системы образования
Практика показывает, что наука и образование являются продолжением друг друга во всех смыслах этого слова. Ученый является конечным продуктом системы образования. Качество этого продукта формируется на этапе образования. Без современной системы образования невозможно подготовить исследователей, отвечающих требованиям времени. Система образования должна  деликатно подходить к изучению специальностей нового времени и современных тенденций, постоянно анализировать мировой опыт, уметь идти в ногу с призывами времени. В ходе подготовки специалистов наши высшие учебные заведения должны в полной мере использовать потенциал и возможности Национальной академии наук. Создание прочной основы для этого сотрудничества поможет ускорить процесс организации современной системы образования и науки в Азербайджане.
1. Применение современных научных подходов в военном строительстве
44-дневная Отечественная война, завершившаяся победой Азербайджана, а также анализ боевых операций, проводимых в различных точках мира, наглядно демонстрируют, что в военной науке нового времени происходят коренные изменения. Эти изменения связаны в основном с технологическими новшествами, а точнее – с широким применением беспилотных летательных аппаратов. Не секрет, что этот вид боевой техники сыграл большую роль в достижении исторической победы нашей республики над страной-оккупантом Арменией. Накопленный в ходе боевых операций опыт поставил перед наукой и военной промышленностью Азербайджана совершенно новые цели. Особое место среди этих целей занимает разработка и производство качественных беспилотных летательных аппаратов за счет внутренних возможностей нашей страны и отечественного научно-технического потенциала. Выполнение поставленных задач требует от НАНА проведения новых фундаментальных исследований в области цифровых технологий.
1. Создание информационного общества и формирование научных основ виртуального управления
Неоспоримым фактом является то, что в основе развития современного общества лежат информационные технологии. Реалии, возникшие в ходе пандемии коронавируса, в очередной раз доказали значимость виртуального управления, а также новых технологий. С этой точки зрения одной из основных задач, стоящих перед Национальной академией наук, является активное участие в создании информационного общества и формировании виртуальной среды управления. От развития новых технологий напрямую зависит и качественная реализация проектов «Умное село» и «Умный город», которые претворяются в жизнь в рамках работ по благоустройству, начатых в Карабахском регионе. Ученые НАНА видят эти реалии и внимательно следят за работой по формированию искусственного интеллекта и нового поколения людей. Необходимо детально изучить выгоды, которые может принести развитию нашей страны эта широко применяемая в мировой науке сфера, научно обосновать и согласовать с соответствующими государственными структурами каждый шаг, который будет сделан в данном направлении.
1. Внедрение нового научного подхода к охране и использованию природных ресурсов страны
Подземные и наземные богатства Азербайджана, особенно запасы нефти и газа, играют исключительную роль в развитии экономики страны. Но в то же время нельзя забывать, что в современном мире ведутся серьезные дискуссии по вопросам продовольственной безопасности, поиска и рационального использования источников питьевой воды. Применяя важные научные подходы, наша страна должна уделять внимание вопросам охраны источников питьевой воды, а также созданию возможного экспортного потенциала в данной сфере. В то же время, одной из важных научных проблем, стоящих перед НАНА в современный период, является проблема обеспечения экологической и биологической безопасности.
1. Развитие родного языка и культуры, сохранение национальной идентичности в рамках реалий нового времени
Известно, что процесс глобализации, получивший особенно широкий размах со второй половины ХХ века, создает достаточно серьезные угрозы сохранению национальной идентичности. Стремительное развитие новых технологий, интеграция в единое виртуальное пространство оказывают на этот процесс негативное влияние. В таких условиях приоритетными вопросами для нашего государства и науки являются развитие и обогащение родного языка, превращение его в конкурентоспособный язык, сохранение национального наследия, исторической памяти и самобытности. Ни государство, ни НАНА не смогут на должном уровне справиться с этими задачами по-отдельности. Для этого необходимо объединить научный потенциал и административные ресурсы, разработать единую концепцию и дорожную карту. Хотим Вас заверить, что указанные вопросы являются приоритетом НАНА в области гуманитарных и общественных наук.
1. Обеспечение экономической независимости НАНА
Сегодня во всех развитых странах мира сфера науки приносит в государственный бюджет значительные доходы. Почти ни одно из таких учреждений не зависит от государства с финансовой точки зрения. С прошлого года по Вашему прямому поручению предпринимаются необходимые шаги для превращения НАНА в подобную организацию. Правда, необходимо еще многое сделать для обеспечения экономической независимости Академии наук. Однако заверяем Вас в том, что будут предприняты все необходимые шаги как в направлении совершенствования административного управления, так и в сфере организации науки. Все в НАНА прекрасно понимают, что без обеспечения прозрачности, современности и здоровой рабочей атмосферы невозможно добиться серьезных результатов. Обеспечение Академией собственной экономической независимости является также залогом ее будущего существования. Академия должна поддерживать, а не обременять бюджет. Эта формула составляет основу всех реформ в НАНА.
1. Активное участие НАНА в реализации внешней и внутренней политики страны
Победа в Отечественной войне, а также происходящие в регионе сложные геополитические процессы привели к необходимости научного обоснования внешней политики. НАНА не должна оставаться в стороне от этого процесса. Необходимо принимать активное участие как в подготовке аналитических материалов, так и в выдвижении актуальных предложений по реализации внешней политики. Практика показывает, что эффективная и успешная реализация как внешней, так и внутренней политики во многом зависит от правильного научного обоснования и прогнозирования. С этой целью в НАНА необходимо создать отдельную структуру, которая сможет заниматься исследованиями в области политических наук. Формирование подобной структуры с Вашего согласия принесло бы пользу общему делу.
Многотысячный коллектив Национальной академии наук Азербайджана осознает необходимость в процессе реформ и обновления, начатого в стране под Вашим руководством, и полностью его поддерживает. Искреннее желание сотрудников Академии – принять активное участие в успешной деятельности, нацеленной на дальнейшее развитие, модернизацию и укрепление нашего государства. Также каждый из нас считает своим священным гражданским долгом участие в восстановлении освобожденных от оккупации земель.
Уверяем Вас, что коллектив Национальной академии наук Азербайджана всегда готов своевременно и качественно выполнять все поручения, данные Вами для осуществления этой важной и, в то же время, священной задачи. Наши ученые всегда почитали за честь внести свой вклад в укрепление государства, процветание и модернизацию нашей страны. Их позиция останется неизменной и в дальнейшем!