Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gələcək elmi istiqamətlərin müəyyən edilməsinə həsr olunmuş ikinci seminar keçirilib + Foto May 31, 2021 | 16:38 / Seminarlar
Mayın 31-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gələcək elmi istiqamətlərin müəyyən edilməsinə həsr olunmuş ikinci seminar keçirilib. Seminarda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəri, Cənubi Koreya Respublikası Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı-professoru İsmayıl Zülfüqarovun “Hüceyrə qrupları orqan və orqanizm qurmaq üçün necə əməkdaşlıq edir” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.  Məruzəçi qeyd edib ki, hüceyrələrin və toxumaların anatomik qərarları necə verdiyini anlamaq təkcə mürəkkəb regenerativ nəticələr əldə etmək üçün deyil, xərçəng xəstəliyinin müalicəsi kimi problemləri həll etmək üçün də vacibdir. Hələ də klinik yanaşmalara görə xərçəng genetik bir xəstəlik kimi qəbul edilsə də, son tədqiqatlara görə, xərçəngə hüceyrələrin anatomik homeostazına ciddi nəzarət edən fizioloji siqnalların qəbul edilməməsi kimi baxılır. Xərçəngdə, fərdi hüceyrələr qədim birhüceyrəli həyat tərzinə qayıdır və bədənin qalan hissəsini xarici mühit kimi qəbul edir. İ. Zülfüqarov bu sahədə multidissiplinar tədqiqatların xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Seminarın sonunda mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

The second seminar on defining future scientific directions was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo May 31, 2021 | 16:38 / Seminars
On May 31, the second seminar on defining future scientific directions was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology. The seminar featured a report by Ismail Zulfugarov, head of the International Proteomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, a research professor at Busan National University in South Korea. He noted that understanding how cells and tissues make anatomical decisions is important not only to achieve complex regenerative results but also to solve issues such as cancer treatment. Although cancer is still considered a genetic disease by clinical approaches, recent research suggests that in cancer the reception of physiological signals that strictly control the anatomical homeostasis of cells does not occur. In cancer, individual cells return to the ancient unicellular lifestyle and perceive the rest of the body as an external environment. I. Zulfugarov emphasized the importance of multidisciplinary research in this area. At the end of the seminar, extensive discussions were held on the topic.