“18 oktyabr Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. + Foto Okt 18, 2018 | 15:44 / Tədbirlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitututunda “18 oktyabr - müstəqillik günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru İradə Hüseynova Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkədə xaos və anarxiyanı, cəmiyyətdə hökm sürən iqtisadi, siyasi və mənəvi psixoloji gərginliyi aradan qaldıraraq, Müstəqil Azərbaycan Respublikasının əsasının möhkəm dayaqlar üzərində qoyulduğunu bildirmişdir. Bunun nəticəsidir ki, artıq Azərbaycan dünyanın nüfuzlu dövlətləri sırasında uğurlu siyasəti ilə özünəməxsus yer tutmuşdur. Tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov bildirmişdir ki, 1991-ci il 30 avqustda Azərbaycan Ali Sovetində istiqlaliyyət haqqında bəyannamə, həmin ilin 18 oktyabrında  dövlət müstəqilliyi haqqında konstitusiya aktı qəbul edilmişdir. Qəbul olunan konstitusiya aktında müstəqil Azərbaycan Respublikasının 1918-1920-ci illərdə mövcud olmuş Azərbaycan Demokratik Respublikasının davamçısı olması faktı qeyd edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.ü.e.d. Səftər Süleymanov, b.ü.e.d. Şahniyar Bayramov nitqlərində müstəqilliyimizin asan əldə olunmadığını, bu yolda ağır itkilər verdiyimizi bildirmiş, müstəqilliyi qoruyub saxlamağın onu əldə etməkdən daha çətin olduğunu vurğulamışlar. İnstitutun gənc əməkdaşı, “Bitki biotexnologiyası” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Sadıqova Elnarə çıxışında qeyd etmişdir ki, biz gənclər müstəqilliyin ilk illərindən dövlətimizin inkişaf dövrlərinin şahidi olmuş və müstəqilliyimizlə bərabər böyümüşük.
Tədbirin yekununda akademik İradə Hüseynova, Azərbaycanın müstəqilliyi, əbədiliyi və dönməzliyini ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olan müasir tariximizin danılmaz faktı olduğunu vurğulamışdır.

Прошло собрание на тему «18 октября – День Государственной Независимости Азербайджана» + Фото Окт 18, 2018 | 15:44 / Мероприятия
18 октября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное Дню государственной независимости Азербайджана. Открыв собрание вступительным словом, вице-президент НАНА, директор института Ирада Гусейнова поведала о том, как придя к власти, общенациональный лидер Гейдар Алиев ликвидировал в стране хаос и анархию и убрал царящую в обществе экономическую, политическую и духовно-психологическую напряженность, укрепив основы независимости  Азербайджанской Республики. Результатом этого стало то, что благодаря успешной внешней политике Азербайджан наконец занял свое место в ряду влиятельных государств мира. Выступивший на собрании заместитель директора института по науке д.ф.по б. Аламдар Мамедов отметил, что 30 августа 1991 года Верховным Советом Азербайджана была принята декларация о независимости, а 18 октября того же года был принят конституционный акт о государственной независимости. В принятом конституционном акте был отмечен факт того, что Азербайджанская Республика является преемницей существовавшей в 1918-1920-х годах Азербайджанской Демократической Республики. Член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, д.н.по б. Сафтар Сулейманов, д.н.по б. Шахнияр Байрамов в своих выступлениях рассказали, с каким трудом была завоевана наша независимость, какие тяжелые потери пришлось понести на этом пути, и сохранить эту независимость оказалось гораздо труднее ее завоевания. Молодой сотрудник института, младший научный сотрудник лаборатории «Биотехнология растений» Садыгова Эльнара отметила, что молодежь страны с первых лет завоевания страной независимости стала свидетелем развития государства и выросла вместе с нею.
Подытоживая собрание, академик  Ирада Гусейнова подчеркнула, что завоевание Азербайджаном независимости, гарантия необратимости долговечности этого – неоспоримый факт современной истории, связанный с именем и деятельностью общенационального лидера Гейдара Алиева.