“18 oktyabr Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. + Foto Okt 18, 2018 | 15:44 / Tədbirlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitututunda “18 oktyabr - müstəqillik günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru İradə Hüseynova Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkədə xaos və anarxiyanı, cəmiyyətdə hökm sürən iqtisadi, siyasi və mənəvi psixoloji gərginliyi aradan qaldıraraq, Müstəqil Azərbaycan Respublikasının əsasının möhkəm dayaqlar üzərində qoyulduğunu bildirmişdir. Bunun nəticəsidir ki, artıq Azərbaycan dünyanın nüfuzlu dövlətləri sırasında uğurlu siyasəti ilə özünəməxsus yer tutmuşdur. Tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov bildirmişdir ki, 1991-ci il 30 avqustda Azərbaycan Ali Sovetində istiqlaliyyət haqqında bəyannamə, həmin ilin 18 oktyabrında  dövlət müstəqilliyi haqqında konstitusiya aktı qəbul edilmişdir. Qəbul olunan konstitusiya aktında müstəqil Azərbaycan Respublikasının 1918-1920-ci illərdə mövcud olmuş Azərbaycan Demokratik Respublikasının davamçısı olması faktı qeyd edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.ü.e.d. Səftər Süleymanov, b.ü.e.d. Şahniyar Bayramov nitqlərində müstəqilliyimizin asan əldə olunmadığını, bu yolda ağır itkilər verdiyimizi bildirmiş, müstəqilliyi qoruyub saxlamağın onu əldə etməkdən daha çətin olduğunu vurğulamışlar. İnstitutun gənc əməkdaşı, “Bitki biotexnologiyası” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Sadıqova Elnarə çıxışında qeyd etmişdir ki, biz gənclər müstəqilliyin ilk illərindən dövlətimizin inkişaf dövrlərinin şahidi olmuş və müstəqilliyimizlə bərabər böyümüşük.
Tədbirin yekununda akademik İradə Hüseynova, Azərbaycanın müstəqilliyi, əbədiliyi və dönməzliyini ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olan müasir tariximizin danılmaz faktı olduğunu vurğulamışdır.

An event dedicated to the Independence Day of Azerbaijan on October  18 was held + Photo Oct 18, 2018 | 15:44 / Events
The event dedicated to the Independence Day of  Azerbaijan was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Opening an event vice-president of ANAS, director of the institute Irada Huseynova noted that great leader Haydar Aliyev created the independent Azerbaijan Republic on a firm foundation by eliminating chaos and anarchy in the country and economical, political and moral, physiological tension in the public. As a result, Azerbaijan has gained a special place with its successful politics among influential countries of the world over the years. Deputy director on scientific affairs, PhD Alamdar Mammadov said that on August 30, 1991, the Supreme Council of the Azerbaijani Republic adopted a declaration on the restoration of Azerbaijan's state independence and on October 18,  Constitutional Act “About the State Independence of the Republic of Azerbaijan” was adopted. The adopted constitutional act states that the independent Azerbaijan Republic was a follower of the Democratic Republic of Azerbaijan, which existed in 1918-1920. Correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctor of sciences in biology Saftar Suleymanov, doctor of sciences in biology Shahniyar Bayramov noted that this independence was not gained easily, we suffered heavy losses and they emphasized that it was more difficult to maintain independence than to get it.  Junior researcher of the laboratory of “Plant biotechnology” Elnare Sadigova noted in her speech that the youth witnessed the development of our country from the early years of independence and grew up with independence.
At the end of the event academic Irada Huseynova emphasized that , eternity and irreversibility of Azerbaijan independence is connected with the name and activity of great leader Haydar Aliyev, which is undeniable fact of our contemporary history.