AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 2021/2022-ci tədris ili üzrə yay imtahan sessiyasına başlanılıb. İnstitutda “Molekulyar biologiya”, “Biokimya”, və “Biotexnologiya” ixtisasları üzrə I kursda təhsil alan 6 magistrant imtahanlara buraxılıb.
Bu gün zoom platforması üzərində “Biologiyanın müasir problemləri” ixtisas fənni üzrə imtahan keçirilib. İmtahanda AMEA-nın vitse-prezidenti, institut direktoru akademik İradə Hüseynova iştirak edib və magistrantlara imtahan sessiyasında uğurlar arzulayıb.

The summer exam session for master students has started at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jun 11, 2021 | 16:55 / Examinations
The Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS has started the summer exam session for the 2021/2022 academic year. Six first-year master students majoring in “Molecular Biology”, “Biochemistry” and “Biotechnology” were admitted to the exams at the institute.
An exam on "Modern problems of biology" was held today on the zoom platform. Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Irada Huseynova took part in the exam and wished success to the master students in the exam session.