İnstitutun əməkdaşları Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto Okt 11, 2021 | 09:53 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının  əməkdaşları – elmi işçilər  Aydınlı Lalə, İsgəndərova  Turanə və doktorant Ömərova Sabinə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyədə olublar. Ezamiyyə zamanı EİF-ETL-2(36)-16/15/3-M-15 Qrant lahiyəsi çərçivəsində tədqiqatları davam etdirmək məqsədilə süni iqlim kameralarında yetişdirmək üçün beynəlxalq seleksiya mərkəzləri olan CIMMYT və ICARDA-dan introduksiya olunmuş yumşaq buğda genotiplərinin toxumlarından nümunələr gətirilmişdir. Eyni zamanda Qobustan BTS-nin əməkdaşları ilə gələcək tədqiqat işləri müzakirə edilmiş, rayonun 1 saylı məktəbinin peşə yönümlü tələbələri ilə görüş keçirilmişdir.

Сотрудники института побывали в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции + Фото Окт 11, 2021 | 09:53 / Командировки
Сотрудники лаборатории Биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАН Азербайджана Айдынлы Лала, Искандерова Турана и Омарова Сабина посетили Гобустанскую региональную опытную станцию (РОС) Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
Во время командировки, с целью выращивания в искусственных климатических камерах для продолжения исследований в рамках гранта EIF-ETL-2(36)-16/15/3-M-15, были привезены образцы семян генотипов мягкой пшеницы, представленные международными селекционными центрами CIMMYT и ICARDA. Помимо этого, были обсуждены дальнейшие исследовательские работы с коллективом Гобустанской РОС, проведена встреча с учениками районной специализированной школы №1.