Azərbaycan alimləri Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının bərpa olunmasına görə Müzəffər Ali Baş Komandana minnətdardırlar + Foto Okt 23, 2021 | 17:00 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 22-də Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində keçirilən, böyük Zəfər gününə həsr olunmuş “AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası, bölgə üçün yaradılmış buğda va arpa sortlarının toxumçuluğunun təşkili məsələləri” mövzusunda tarla seminarının iştirakçıları Tərtərin Suqovuşan qəsəbəsini ziyarət ediblər.
Səfər zamanı Tərtər rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və digər tədbir iştirakçılarına uzun müddət düşmən tapdağı altında olmuş və tamamilə sıradan çıxmış, dağıdılmış qəsəbənin bərpası istiqamətində görülmüş işlər haqqında məlumat verilib.
Bildirilib ki, Suqovuşanın işğaldan azad olunması ilə Bərdə, Goranboy, Naftalan, Yevlax, Ağcabədi rayonları daxil olmaqla təxminən 30 min hektara yaxın əraziyə ilk dəfə su verilib. Suqovuşandan gələn suyun idarə olunması üçün Xan arxının layihəsinin də artıq yekunlaşma mərhələsində olduğu vurğulanıb.
Səfərdə iştirak edən alim və tədqiqatçılar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə işğaldan azad olunmuş ərazilərin, o cümlədən AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının bərpa edilməsinə görə minnətdar olduqlarını ifadə ediblər.

Азербайджанские ученые благодарны Победоносному Верховному Главнокомандующему за восстановление Карабахской Научно-Исследовательской базы + Фото Окт 23, 2021 | 17:00 / Важные события
Участники полевого семинара «Восстановление инфраструктуры Карабахской Научно-Исследовательской Базы Института Генетических Ресурсов НАН Азербайджана, организация создания семян пшеницы и ячменя для региона», посвященного Дню Великой Победы, прошедшего 22 октября в г. Поселок Шихарх Тертерского района, посетили поселок Суговушан этого же района.
В ходе визита Глава Исполнительной власти Тертерского района Мустаким Мамедов, вице-президент НАН Азербайджана академик Ирада Гусейнова, генеральный директор Института Генетических Ресурсов, член-корреспондент НАН Азербайджана Зейнал Акпаров и другие участники мероприятия были проинформированы о проделанных работах по восстановлению полностью разрушенного поселения.
Было отмечено, что с освобождением Суговушан впервые орошены около 30 тысяч гектаров, в том числе Бардинский, Геранбойский, Нафталанский, Евлахский и Агджабадинский районы. Было также указано, что проект «Xan Аrxı» по управлению водными ресурсами Суговушана близится к завершению.
Ученые и исследователи, участвовавшие в визите, выразили благодарность Президенту Азербайджанской Республики, Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву за восстановление освобожденных территорий, в том числе Карабахской Научно-Исследовательской Базы Института Генетических Ресурсов НАН Азербайджана.