II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresi öz işini seksiya iclasları ilə davam etdirir + Foto Noy 10, 2021 | 13:00 / Konfranslar, iclaslar
Zəfər Gününə və şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr edilən II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresi öz işini seksiya iclasları ilə davam etdirir.
Noyabrın 8-də başlayan tədbirə “Zoom” platforması üzərindən dünyanın 20-dən çox ölkəsindən nümayəndə qatılıb.
3 gün davam edəcək konqresin 1-ci günü 18 virtual iclas zalında paralel keçirilən seksiyalarda biologiya, tibb, aqrar, mühəndislik, riyaziyyat, fizika, kimya və s. elmi istiqamətlər üzrə 150-dən çox məruzə dinlənilib. İclaslarda ümumi maraq doğuran məsələlər, elmi problemlərlə bağlı geniş müzakirələr aparılıb.
Konqres öz işini noyabrın 9-da da davam etdirib, gün ərzində daha 75 məruzə dinlənilib.
Qeyd edək ki, konqresin Azərbaycan tərəfindən təşkilatçıları AMEA, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Xəzər Universiteti, Naxçıvan Universitetidir. Türkiyə tərəfindən təşkilatçılar isə Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İqtisadi İnkişaf və Sosial Tədqiqatlar İnstitutudur.
Konqres AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin sədrliyi ilə keçirilir. Tədbirin Təşkilat Komitəsinin sədri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovadır.

The II International Garabagh-Applied Sciences Congress dedicated to Victory Day and the memory of our martyrs continues its work with section meetings. + Photo Nov 10, 2021 | 13:00 / Conferences, assemblies
The event, which started on November 8, was attended by representatives from more than 20 countries on the Zoom platform.
On the first day of the three-day congress, more than 150 lectures on biology, medicine, agriculture, engineering, mathematics, physics, chemistry, etc. scientific directions were delivered in 18 virtual meeting halls held in parallel sections. Extensive discussions on issues of common interest, scientific problems were held at the meetings.
The congress continued its work on November 9, too, and 75 lectures were delivered during the day.
We should note that the organizers of the congress from Azerbaijan are ANAS, Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Institute of Genetic Resources, Nakhchivan State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Azerbaijan State Agrarian University, Khazar University, Nakhchivan University. The organizer from Turkey is the Institute of Economic Development and Social Researches operating under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey.
The congress is chaired by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev. The chairman of the Organizing Committee of the event is the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova.