MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik ET İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar. + Foto Noy 11, 2021 | 15:23 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, institutun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçisi Lalə Aydınlı və kiçik elmi işçisi Səidə Zülfüqarova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi elmi-tədqiqat işləri üçün əkin şəraitində müxtəlif buğda sortları toxumlarının əkilməsi olmuşdur. Ümumilikdə 67 yerli, 41 Rusiya mənşəli, 9 Türkiyə mənşəli, 18 Avropa mənşəli genotip və AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Genbankından əldə edilmiş 65 ədəd növmüxtəlifliyinə aid toxum əkilmişdir. Paralel olaraq, toxumlar laboratoriyada süni iqlim kameralarında da əkilərək  tədqiq ediləcəkdir.

Employees of IMBB were on a scientific trip in Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo Nov 11, 2021 | 15:23 / Scientific mission
Deputy director for scientific affairs of IMBB, Ph.D. in Biology Alamdar Mammadov, leading researcher of Bioadaptation laboratory, Ph.D. in biology Samira Rustamova, research fellow Lala Aydinli, and junior research fellow Saida Zulfugarova, leading research fellow of the Laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, Ph.D. in biology Ulduza Gurbanova were on a scientific trip in Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture. The main purpose of the trip was to sow the seeds of different wheat varieties in the field for research. In general, 67 local, 41 Russian, 9 Turkish, 18 European genotypes, and 65 varieties of seeds obtained from the Genbank of the Institute of Genetic Resources of ANAS were planted. In parallel, the seeds will be planted and studied in the laboratory in artificial climate chambers and