MBBİ-nin əməkdaşları Əkinçilik ET İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar. + Foto Noy 11, 2021 | 15:23 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, institutun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçisi Lalə Aydınlı və kiçik elmi işçisi Səidə Zülfüqarova, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi elmi-tədqiqat işləri üçün əkin şəraitində müxtəlif buğda sortları toxumlarının əkilməsi olmuşdur. Ümumilikdə 67 yerli, 41 Rusiya mənşəli, 9 Türkiyə mənşəli, 18 Avropa mənşəli genotip və AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Genbankından əldə edilmiş 65 ədəd növmüxtəlifliyinə aid toxum əkilmişdir. Paralel olaraq, toxumlar laboratoriyada süni iqlim kameralarında da əkilərək  tədqiq ediləcəkdir.

Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий побывали в научной командировке на Гобустанской РОС научно-исследовательского института земледелия + Фото Ноя 11, 2021 | 15:23 / Командировки
Заместитель директора по научной работе Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА д.ф.н. по биологии Аламдар Маммадов, ведущий научный сотрудник лаборатории биоадаптации д.ф.н. по биологии Самира Рустамова, научный сотрудник Лала Айдынлы и младший научный сотрудник Саида Зульфугарова, ведущий научный сотрудник лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода д.ф.н. по биологии Улдуза Гурбанова побывали на Гобустанской региональной опытной станции (РОС) Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики. Основная цель поездки заключалась в посеве семян различных сортов пшеницы в поле для научных исследований. Всего было посажено 67 местных, 41 российских, 9 турецких, 18 европейских генотипов и 65 сортов семян, полученных из Генбанка Института генетических ресурсов НАНА. Параллельно семена будут посажены и исследованы в искусственных климатических камерах лаборатории.