REA prezidenti: “Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi” hər iki ölkənin elmi qurumlarının gələcək əlaqələrinin inkişafında böyük əhəmiyyətə malik olacaq” Noy 27, 2021 | 11:34 / Mühüm hadisələr
Bu fikirləri ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev bu gün AMEA Rəyasət Heyətində rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə görüşü zamanı bildirib.
Akademik A.Sergeyev Rusiya və Azərbaycan arasında zəngin tarixə malik dostluq və səmərəli tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib.
2021-ci ilin Rusiyada “Elm və texnologiya ili” elan edildiyini diqqətə çatdıran REA prezidenti bunu Rusiya elmi üçün əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. Akademik A.Sergeyev son illərdə Rusiya elmində böyük elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu deyib, ölkədə elm və texnologiyanın inkişafına xidmət edən əhəmiyyətli layihələrin icra edildiyini vurğulayıb.
REA prezidenti son illər ərzində AMEA ilə müxtəlif elmi istiqamətləri, xüsusən də təbiət və texniki elmləri əhatə edən 60-a yaxın sazişin icra olunduğunu bildirib. O, 2019-cu ilin may ayında AMEA və REA arasında elm və texnologiyaların prioritet istiqamətləri üzrə birgə elmi və elmi-texniki layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi, bilik, təcrübə və informasiya mübadiləsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, birgə tədbirlərin keçirilməsi və s. məsələləri nəzərdə tutan elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalandığını xatırladıb.
A.Sergeyev əməkdaşlıq çərçivəsində Xəzərin mineral ehtiyatları, biomüxtəlifliyi, ekoloji problemləri, Xəzər dənizinin iqlim və demoqrafik şəraitə təsiri, neft kimyası, nanotexnologiyalar, kosmik tədqiqatlar, tibb və farmakologiya, tarix, arxeologiya və etnoqrafiya kimi sahələrin əsas elmi istiqamətlər kimi müəyyən edildiyini qeyd edib.
REA prezidenti bu əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qaldırılması üçün yeni sənədlərin qəbul edilməsi zərurəti yarandığını qeyd edərək, bu məqsədlə bugünkü tədbirdə imzalanması nəzərdə tutulan “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin hər iki ölkənin elmi qurumlarının gələcək əlaqələrinin inkişafında böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Akademik A.Sergeyev ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf edəcəyinə, birgə elmi tədqiqatların aparılacağına əminliyini bildirib, bugünkü tədbirin bu baxımdan böyük töhfələr verəcəyinə inamını ifadə edib.

Президент РАН: «“Азербайджано-российская дорожная карта” сыграет важную роль в дальнейшем развитии связей между научными структурами обеих стран» Ноя 27, 2021 | 11:34 / Важные события
Эти мысли сегодня озвучил находящийся с официальным визитом в Азербайджане президент Российской академии наук (РАН), академик Александр Сергеев во время встречи руководимой им делегации с научной общественностью страны, которая прошла в Президиуме НАНА.
Академик А.Сергеев отметил, что между Россией и Азербайджаном существуют многовековые дружеские взаимоотношения и эффективные партнерские связи.
Сообщив, что 2021-й год объявлен в России Годом науки и технологий, президент РАН назвал это знаменательным событием для российской науки. Академик А.Сергеев отметил, что за последние годы в России были получены значительные научные достижения и реализованы важные проекты, способствующие развитию науки и технологий.
Президент РАН сообщил, что в течение последних лет совместно с НАНА были реализованы около 60-ти соглашений, охватывающих различные научные направления, особенно сферы естественных и технических наук. Он напомнил, что в мае 2019 года между НАНА и РАН было подписано Соглашение о научно-техническом сотрудничестве, нацеленное на разработку и реализацию совместных научных и научно-технических проектов в приоритетных сферах развития науки и технологий, обмен знаниями, опытом и информацией, подготовку высокоспециализированных кадров, проведение совместных мероприятий и т.д.
Академик А.Сергеев сообщил, что в рамках сотрудничества основными направлениями были определены такие сферы, как изучение минеральных ресурсов, биоразнообразия и экологических проблем Каспийского моря, влияния Каспийского моря на климатические и демографические условия, а также развитие нефтехимии, нанотехнологий, космических исследований, медицины и фармакологии, истории, археологии и этнографии.
Подчеркнув, что для дальнейшего развития сотрудничества назрела необходимость в подписании новых документов, президент РАН отметил, что «Азербайджано-российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инновации и образования», которую планируется подписать на сегодняшнем мероприятии, сыграет важную роль в дальнейшем развитии связей между научными структурами обеих стран.