Rusiya Elmlər Akademiyası prezidentinin Azərbaycan elmi ictimaiyyəti ilə görüşü keçirilib + Foto Noy 27, 2021 | 11:48 / Mühüm hadisələr
Ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında respublika elmi ictimaiyyəti ilə görüşü keçirilib. Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyətinə REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, prezidentin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, prezidentin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtsevanın daxil idi. Əvvəlcə qonaqlar Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Nümayəndə heyəti görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla anaraq məzarı üzərinə gül dəstələri düzüblər. Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də gül dəstələri qoyulub. AMEA Rəyasət Heyətinin böyük konfrans zalında təşkil olunan görüşdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər. Tədbirdə qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik Rusiya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı siyasi, mədəni, iqtisadi əlaqələrin tarixi barədə məlumat verilib, bu münasibətlər içərisində elm və təhsil sahəsindəki əlaqələrin mühüm mövqeyə malik olduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Rusiya elmi ilə qarşılıqlı əlaqələr nəticəsində 1945-ci ilin mart ayında Azərbaycan Elmlər Akademiyası təsis olunmuş, onun təşəkkülündə, milli elmi kadrların hazırlanmasında dünya şöhrətli rus alimləri fəal iştirak etmişlər. Həmçinin Akademiya ilə REA arasında müstəqillik  illərində fundamental, tətbiqi, təbiət, humanitar və sosial elm sahələrinin bütün istiqamətləri üzrə əməkdaşlığa dair 60-dan artıq sənədin imzalandığı vurğulanıb, AMEA əməkdaşlarının iki ölkənin elm fondları tərəfindən elan edilən müsabiqə çərçivəsində 20-dən çox layihəni həyata keçirdiyi bildirilib. Daha sonra Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi ilə bağlı videoçarx nümayiş olunub. Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev qonaqları salamlayıb, onları Azərbaycanın ən böyük elm ocağı olan AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu deyib. REA-dan olan nümayəndə heyətinin ölkəmizə sonuncu rəsmi səfərinin 2019-cu ilə təsadüf etdiyini xatırladan akademik iki il ərzində Azərbaycanda kardinal dəyişikliklərin baş verdiyini, Azərbaycanın öz tarixi inkişafının tamamilə yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirib. O, bu dəyişikliyin əsasında Azərbaycan Respublikasının Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsinin dayandığını qeyd edib. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, hazırda ölkənin yeni inkişaf xəttinə uyğun olaraq Elmlər Akademiyasında “2022-2030-cu illər üzrə Azərbaycanda elmin dayanıqlı inkişafı üzrə Milli Strategiya” hazırlanıb və onun icrası istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Akademik R.Mehdiyev Azərbaycanın qonşu ölkələrlə hərtərəfli tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə böyük önəm verdiyini, bu ölkələr arasında Rusiyanın xüsusi yeri olduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, zəngin mədəni dəyərlərə, sabitləşmiş elmi təcrübə və ənənələrə, orijinal humanitar resurslara malik Rusiya ilə humanitar və mədəni əlaqələr, o cümlədən elmi əməkdaşlıq Azərbaycan üçün olduqca önəmlidir. “Qədim və zəngin elmi ənənələri olan Azərbaycan elminin son iki yüz illik tarixi Rusiya elmi düşüncəsi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində inkişaf etmişdir”, - deyə bildirən AMEA prezidenti bu əlaqələrin xüsusən sovet hakimiyyəti illərində vahid akademik sistem daxilində daha sıx olduğunu vurğulayıb. Akademik R.Mehdiyevin sözlərinə görə, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi kursa uyğun olaraq, Rusiya ilə siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələr, o cümlədən elmi əməkdaşlıq yeni keyfiyyətdə davam etmişdir. Akademik R.Mehdiyev bugünkü görüşün keçirilməsinin Rusiya-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi baxımından vacibliyini vurğulayıb. Tədbirdə imzalanması nəzərdə tutlan “Elm, innovasiya və təhsil sahələri üzrə Rusiya-Azərbaycan Yol Xəritəsi”nin REA ilə elm, təhsil və texnologiyalar sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və hər iki tərəf üçün prioritet hesab olunan sahələr üzrə uzunmüddətli elmi əlaqələrin gücləndirilməsində böyük əhəmiyyətə malik olacağını qeyd edib. AMEA rəhbəri əlavə edib ki, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet fəaliyyət sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, gənc istedadların və alimlərin dəstəklənməsi məsələləri də Yol Xəritəsində əsas istiqamətləri təşkil edir. R.Mehdiyev ölkənin yeni sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq hazırda ciddi islahatlar və modernləşmə mərhələsində olan Azərbaycan elmində Rusiya ilə elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin bundan sonra əsas istiqamətlərdən birini təşkil edəcəyini, bu gün təməli qoyulan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə kompleks tədbirlərin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən akademik Aleksandr Sergeyev dünən Prezident İlham Əliyevlə görüşdüyünü, həmin görüşün iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Akademik A.Sergeyev Rusiya və Azərbaycan arasında mövcud olan zəngin tarixə malik dostluq və səmərəli tərəfdaşlıq əlaqələrindən danışıb. O, Azərbaycana səfərinin əsas məqsədinin ikitərəfli elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, daha da genişləndirilməsi və perspektivlərin müzakirəsindən ibarət olduğunu qeyd edib. REA prezidenti son illər ərzində AMEA ilə müxtəlif elmi istiqamətləri, xüsusən də təbiət və texniki elmlərini əhatə edən çoxsaylı sazişlərin icra olunduğunu bildirib. Akademik A.Sergeyev bu əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qaldırılması üçün yeni sənədin qəbul edilməsi zərurəti yarandığını bildirib. O, bu məqsədlə bugünkü tədbirdə imzalanması nəzərdə tutulan “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin hər iki ölkənin elmi qurumlarının gələcək əlaqələrinin inkişafında böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Akademik A.Sergeyev ölkələr arasında elmi əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə, birgə elmi tədqiqatların aparılacağına əminliyini bildirib. Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Gövhər Baxşəliyeva, REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxış edərək görüşün əhəmiyyətini vurğulayıb, gələcəkdə multidissiplinar xarakter daşıyan bir çox istiqamətlərdə birgə aparılacaq tədqiqatlara dair təkliflər irəli sürüblər. Daha sonra “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin imzalanma mərasimi keçirilib. Sənədi REA-nın prezidenti, akademik A.Sergeyev və AMEA-nın prezidenti, akademik R.Mehdiyev imzalayıblar. Yol Xəritəsinə əsasən, iki qurumun milli və beynəlxalq sazişlər çərçivəsində qabaqcıl elmi və texnoloji istiqamətlər üzrə fəaliyyətlərini intensivləşdirməsi və genişləndirməsi planlaşdırılır. Həmçinin elm və təhsil qurumlarının iştirakı ilə birgə perspektiv və prioritet elmi-tədqiqat, təcrübə-konstruktor və texnoloji işlərin intensivləşdirilməsinə, ikitərəfli proqram və təşəbbüslərin həyata keçirilməsi vasitəsilə hər iki ölkədə müştərək elmi tədqiqatlara dəstək veriləcək, beynəlxalq elmi-tədqiqat mərkəzinin yaradılması istiqamətində işlər görüləcək. Bununla yanaşı, elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin tələbə, gənc alim və mütəxəssislərinin mübadiləsi, akademik mobilliyin inkişaf etdirilməsi, mobilliyi dəstəkləmək üçün milli və ya beynəlxalq proqramların imkanlarından istifadə edərək ikili diplom proqramlarının yaradılması, elmlər akademiyalarının struktur bölmələri arasında institusional dialoqun inkişafının təşviqi də Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan istiqamətlərdəndir. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bugünkü görüşünün olduqca səmərəli əməkdaşlıq şəraitində keçdiyini bildirib. O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında mövcud tarixi əlaqələrin, hazırkı şəraitdə olan mehriban qonşuluq münasibətlərinin, dövlətlərimiz arasında sıx siyasi, iqtisadi, mədəni əlaqələrin elm sahəsində də əməkdaşlığımız üçün möhkəm zəmin yaratdığını qeyd edib, bu imkanlardan istifadə etməyin, elmi əməkdaşlıq əlaqələrimizi bundan sonra daha da möhkəmləndirməyin önəminə toxunub. “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan Yol Xəritəsi”nin gələcək əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını deyən AMEA prezidenti əlavə edib ki, Yol Xəritəsinin arzu olunan səviyyədə funksionallaşması, yeni əməkdaşlıq perspektivlərini müəyyənləşdirən sənədə çevrilməsi hər iki tərəfin qarşılıqlı səylərindən bilavasitə asılıdır: “Bunun üçün biz səylərimizi daha da gücləndirməliyik. Əlaqələrin daha da sıxlaşdırılmasına, görülən işlərin intensivləşdirilməsinə, qarşılıqlı kadr mübadiləsinin gücləndirilməsinə nail olmalıyıq”. AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, müasir şəraitdə informasiya kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı iki qurum arasında əməkdaşlıq üçün olduqca böyük imkanlar yaradır. Akademik R.Mehdiyev bu baxımdan ikitərəfli və çoxtərəfli virtual konfransların və müzakirələrin reallaşdırılmasının olduqca əlverişli nəticələr verə biləcəyini qeyd edib, iki qurumun imkanlarından qarşılıqlı olaraq daha çox faydalana bilmək üçün yeni modellərin tətbiqinin zəruriliyini qeyd edib. “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin əhəmiyyətindən danışan akademik Aleksandr Sergeyev sənədin birgə qabaqcıl elmi və texnoloji tədqiqatların təşviqi, hər iki ölkə üçün aktual olan prioritet elmi istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, gənc alimlərə və istedadlara dəstək göstərilməsi baxımından böyük imkanlar açacağını söyləyib. REA prezidenti Yol Xəritəsinin alimlərin mobilliyinin optimallaşdırılması, eləcə də hər iki ölkənin elm, innovasiya və təhsilinin cəmiyyətə və iqtisadiyyata inteqrasiyasının həyata keçirilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini vurğulayıb. A.Sergeyev Yol Xəritəsinin elmlə cəmiyyət arasında əlaqələrin inkişafında strateji əhəmiyyətini önə çəkərək bu istiqamətdə birgə təşəbbüsləri dəstəklədiyini ifadə edib. Daha sonra REA prezidenti, akademik A.Sergeyev rəhbərlik etdiyi qurumun xatirə medalını AMEA-nın prezidenti, akademik R.Mehdiyevə təqdim edib. Görüş tədbirin bəyannaməsinin qəbul olunması ilə başa çatıb.

The President of the Russian Academy of Sciences met with the scientific community of Azerbaijan + Photo Nov 27, 2021 | 11:48 / Important events
Today, the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) hosted a meeting of the delegation headed by the President of the Russian Academy of Sciences (RAS), Academician Alexander Sergeev, who is on a visit to our republic, with the scientific community of the country.
The delegation of the Russian Academy of Sciences includes Vice-President of the Russian Academy of Sciences, Academician Yuri Balega, Advisor to the President of the Russian Academy of Sciences, Doctor of Law Rashad Kurbanov, Head of the Secretariat of the President of the Russian Academy of Sciences Valeria Belyanina and Deputy Head of the International Cooperation Department of the Russian Academy of Sciences Olga Glukhovtseva.
The guests first visited the Alley of Honorable Burial and paid their respects to national leader Heydar Aliyev, laying wreaths and bunches of flowers at his grave.
The memory of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva was also honored, bouquets of flowers were laid on her grave.
Flowers were also laid on the graves of the outstanding statesman Aziz Aliyev and the famous scientist, doctor Tamerlan Aliyev.
The meeting, organized in the large conference hall of the Presidium of ANAS, was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan Mikhail Bocharnikov, members of the Presidium of ANAS, the head of the Staff of the Presidium of ANAS and invited persons.
The event noted that as a result of the relationship with Russia in the scientific field, the Academy of Sciences of Azerbaijan was founded in March 1945. World-famous Russian scientists also took an active part in the formation of the Academy of Sciences and the training of national scientific personnel. It was also stressed that during the years of independence, more than 60 documents were signed between the Academy and the Russian Academy of Sciences in the field of cooperation in all areas of fundamental, applied, natural, humanitarian and social sciences, and ANAS employees are still participating in more than 20 projects that are being implemented within the framework of competitions announced by scientific foundations of both countries.
Then a video clip dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi was shown.
Speaking at the event with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev welcomed the guests and expressed his satisfaction at meeting them at the largest temple of science in Azerbaijan. Recalling that the last visit of the RAS delegation to our republic took place in 2019, the academician stressed that during this time there have been cardinal changes in the country, Azerbaijan has entered a completely new stage of its historical development, and noted that these changes are undoubtedly based on the liberation of Karabakh under the leadership of the victorious Supreme Commander of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and ensuring the territorial integrity of Azerbaijan.
The head of ANAS stressed that in accordance with the new line of development of the country, the Academy of Sciences has developed a "National Strategy for the sustainable Development of Science in Azerbaijan for 2022-2030" and is implementing appropriate measures to implement it.
Academician Ramiz Mehdiyev noted that the Republic of Azerbaijan attaches great importance to the development of comprehensive relations with neighboring countries, and Russia occupies a special place among these countries. He added that humanitarian and cultural ties, including scientific cooperation with Russia, which has rich cultural values, stable scientific experience and traditions and original humanitarian resources are of great importance for Azerbaijan.
In his speech, Academician Ramiz Mehdiyev also spoke about the significance of today's historic meeting from the point of view of further development of scientific ties between Russia and Azerbaijan. He noted that the "Azerbaijani-Russian roadmap of cooperation in the field of science, innovation and education", which will be signed, provides for the expansion of mutual cooperation with the Russian Academy of Sciences in the field of science, education and technology and the strengthening of long-term scientific ties in priority areas for both sides. The head of ANAS added that the main directions of the Roadmap are the identification of priority areas of activity relevant for both countries and issues of support for young talents and scientists.
Thanking the leadership of ANAS for the cordial reception, the President of the Russian Academy of Sciences, Academician Alexander Sergeev stressed that yesterday he met with President Ilham Aliyev and this meeting is important from the point of view of the development of scientific ties between the two countries.
The President of the Russian Academy of Sciences said that in recent years, numerous agreements have been implemented jointly with ANAS covering various scientific areas, especially the fields of natural and technical sciences. Stressing that there is a need to sign new documents for the further development of cooperation, Academician Alexander Sergeev noted that the "Azerbaijan-Russia Roadmap for Cooperation in Science, Innovation and Education", which is planned to be signed at today's event, will play an important role in the further development of relations between the scientific structures of both countries.
The event was attended by member of the Presidium of ANAS, Academician Govhar Bakhshalieva, Vice-President of the Russian Academy of Sciences, Academician Yuri Balega, Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, who stressed the importance of the meeting and put forward their proposals in connection with joint research of a multidisciplinary nature, which should be carried out in the future.
Then the signing ceremony of the "Azerbaijan-Russia Roadmap for Cooperation in Science, Innovation and Education" took place. The document was signed by the President of the Russian Academy of Sciences, Academician Alexander Sergeev and the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev.
According to the Roadmap, the scientific structures of Russia and Azerbaijan plan to intensify and expand their activities in the field of advanced areas of science and technology development within the framework of existing national and international agreements. Also, within the framework of cooperation between the two structures, work will be carried out on the development of academic mobility and the creation of dual degree programs using the capabilities of national and international programs.
The President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev noted that today's meeting of the delegation headed by Academician Alexander Sergeev with the scientific community of Azerbaijan was held in an atmosphere of productive collaboration.
Speaking about the importance of the "Azerbaijan-Russia Roadmap for Cooperation in Science, Innovation and Education", Academician Alexander Sergeev noted that the document will create ample opportunities for joint promotion of advanced scientific and technological research, identification of priority scientific areas relevant to both countries, and support for young scientists and talents.
The President of the Russian Academy of Sciences stressed the importance of the Roadmap in terms of optimizing the mobility of scientists, as well as the integration of science, innovation and education into society and the economy of both countries.
Then the President of the Russian Academy of Sciences, Academician Alexander Sergeev presented the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev with a commemorative medal of the organization he leads.