Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Rusiya Elmlər Akademiyası prezidentinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib + Foto Noy 28, 2021 | 11:00 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 27-də Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev və REA-nın nümayəndələri AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə tanış olublar.
İnstitutun laboratoriyaları ilə tanışlıq zamanı qonaqlara burada aparılan tədqiqat işləri və kadr hazırlığı, eləcə də müasir avadanlıq və texnologiyaların iş prinsipləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti – REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, prezidentin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, prezidentin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtsevanın iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova, vitse-prezident, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Rəyasət Heyətinin Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və institutun əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüşdə akademik İradə Hüseynova “Rusiya Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Akademik İ.Hüseynova AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin yaranma tarixi, bölməyə daxil olan institutlar, bu elmi müəssisələr tərəfindən müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə əldə olunmuş mühüm elmi və praktiki nəticələr, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası haqqında qonaqlara məlumat verib. Bildirib ki, bölməyə daxil olan elmi müəssisələr tərəfindən 40-dan çox ölkənin 100-dən artıq elmi-tədqiqat müəssisəsi, 30-a qədər beynəlxalq elmi mərkəz, universitetlər, genbanklar, nəbatat bağları və s. ilə elmi əlaqələr yaradılıb. Vitse-prezident bu əlaqələr arasında Rusiyadan olan təşkilatların böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
İ.Hüseynova bölmə tərəfindən Azərbaycanda nəşr olunan jurnallardan da bəhs edib, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əsas elmi istiqamətlərini təqdim edib. Akademikin sözlərinə görə, bu istiqamətlər arasında biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi və s. xüsusi yer tutur.
AMEA-nın vitse-prezidenti, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant müsabiqəsində qalib olmuş və Rusiya təşklilatları ilə birgə yerinə yetirilən layihələrdən də söz açıb. O, dünən imzalanmış “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin AMEA və REA arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsini təşkil etdiyini vurğulayıb.
REA-nın prezidenti, akademik A.Sergeyev institutun ən son avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarında yaradılmış maddi-texniki şəraiti, müasir dövrün çağırışlarına cavab verən tədqiqatları yüksək qiymətləndirib, səmimi qəbula görə institut rəhbərliyinə təşəkkür edib.
Akademik A.Sergeyev iki ölkə arasında uzun illərdir davam edən dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrindən danışıb, bu əlaqələrin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə, birgə elmi tədqiqatların aparılacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair müzakirələr aparılıb, müştərək layihələrin icrası istiqamətində təkliflər irəli sürülüb.
Daha sonra REA prezidenti, akademik A.Sergeyev rəhbərlik etdiyi qurumun xatirə medalını akademik İradə Hüseynovaya təqdim edib.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялась встреча с делегацией во главе с президентом Российской академии наук + Фото Ноя 28, 2021 | 11:00 / Важные события
27 ноября делегация во главе с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым ознакомилась с деятельностью Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА.
В ходе ознакомления с лабораториями института гости узнали о проводимых здесь исследовательских работах и подготовке кадров, а также принципах работы современных приборов и технологий.
Затем состоялась встреча с делегацией, в составе которой находились вице- президент РАН, академик Юрий Балега, советник президента РАН, доктор юридических наук Рашад Курбанов, начальник Секретариата президента РАН Валерия Белянина и заместитель начальника Управления международного сотрудничества РАН Ольга Глуховцева.
На встрече приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова, вице- президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, заведующая Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и сотрудники института.
В ходе встречи академик Ирада Гусейнова выступила с презентацией на тему «Современное состояние, перспективы развития и приоритеты сотрудничества с Российской академией наук».
Академик рассказала об истории создания Отделения биологических и медицинских наук НАНА, институтах, которые входят в состав отделения, важных научных и практических результатах, полученных этими научными учреждениями, а также о Совете по координации научных исследований в Азербайджанской Республике. Она сообщила, что учреждения отделения сотрудничают с более 100 научно-исследовательскими учреждениями и почти 30-ю международными научными центрами, университетами, генными банками, ботаническими садами и прочими организациями более 40-а стран мира. Вице-президент отметила, что среди этих связей особое место занимает сотрудничество с российскими организациями.
Академик Ирада Гусейнова также рассказала о выпускаемых отделением журналах и представила основные научные направления Отделения биологических и медицинских наук. По ее словам, среди этих направлений важное место занимают такие сферы, как исследование, восстановление, сохранение и устойчивое использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов с применением современных подходов и создание электронных баз данных и карт; молекулярно-генетические и физико- химические основы биологических процессов, геном-, протеом- и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий; компьютерная биология, применение методов машинного обучения и искусственного интеллекта в биологии и медицине; исследование физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, использование высоких технологий при разработке новых методов диагностики, лечения и создания лекарственных препаратов для применения, в том числе и в репродуктивной медицине.
Вице-президент НАНА также рассказала о проектах, которые стали победителями в грантовых конкурсах Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и реализуются совместно с российскими организациями. Она подчеркнула, что подписанная вчера «Азербайджано- российская дорожная карта сотрудничества в области науки, инноваций и образования» стала началом нового этапа сотрудничества между НАНА и РАН.
Президент РАН, академик Александр Сергеев высоко оценил материально- технические условия, созданные в лабораториях института, оснащенных современнейшим оборудованием, исследования, отвечающие требованиям современности, и поблагодарил руководство института за сердечный прием.
Академик Александр Сергеев рассказал о продолжающихся долгие годы дружеских и партнерских связях между двумя странами и выразил свою уверенность в том, что эти связи, в том числе сотрудничество в научной сфере будут развиваться и в будущем.
На мероприятии были обсуждены сферы дальнейшего сотрудничества и выдвинуты предложения по реализации совместных проектов. Затем президент РАН, академик Александр Сергеев преподнес академику Ираде Гусейновой памятную медаль руководимой им организации.