Dekabrın 1-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə 30 noyabr 2021-ci il tarixində Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi helikopterinin Xızı rayonu ərazisində yerləşən “Qaraheybət” aviasiya poliqonunda təlim uçuşları yerinə yetirərkən qəzaya uğraması nəticəsində həlak olan hərbi qulluqçuların xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclası giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Hüceyrənin membran sistemləri” laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovu 70 illik yubileyi münasibətilə kollektiv adından təbrik edib, ona İnstitutun Fəxri Fərmanını təqdim edib. İclasda iştirak edən Botanika İnstitutunun baş direktoru Səyyarə İbadullayeva, Mərkəzi Nəbatat bağının baş direktoru Natiq Allahverdiyev rəhbərlik etdikləri institutların kollektivi adından yubilyarı təbrik ediblər. Sonra iclasın gündəliyində duran cari məsələlər – Bitki biotexnologiyası, Bioinformatika laboratoriyalarının, Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının və Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin illik hesabatları dinlənilib. Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Tofiq Qaragözov “Hüceyrə və molekulyar biotexnologiyalar yolu ilə kənd təsərrüfatı, insan sağlamlığı, sənaye, təbii ekosistemlərin qorunması və səmərəli istifadəsi problemlərinin həlli yollarının araşdırılması”, Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov “Insan, bəzi heyvan və bitki genomlarının funksional təşkilnin tədqiqi”, Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Qərib Mürşüdov “Makromolekulların üçölçülü quruluş modellərinin statistik analizi və validasiyası” mövzuları ətrafında 2021-ci ildə laboratoriyalarda yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, konfrans və seminarlarda iştirak, əldə edilən mühüm nəticələr, çap işləri, kadr hazırlığı haqqında ətraflı məlumat veriblər. Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsinin müdiri Minaxanım Əliyeva İnstitutun imbb.az saytına cari ildə ölkələr və aylar üzrə baxış sayı, saytın xəbərlər bölməsində yerləşdirilən məlumatların statistikası, institutun fəaliyyətinin kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılması haqqında məlumatları şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb.
Hesabatlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və hesabatların qəbul olunması haqqında qərar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА + Фото Дек 01, 2021 | 18:00 / Конференции, встречи
1 декабря состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА. Вначале собравшиеся минутой молчания почтили память военнослужащих, погибших 30 ноября 2021 года в результате крушения военного вертолета Госпогранслужбы во время тренировочных полетов на аэродроме Гарахейбат в Хызынском районе.
Открывая встречу, генеральный директор института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова поздравила руководителя лаборатории Мембранных систем клеточные», доктора биологических наук, профессора Сафтара Сулейманова с 70-летием и вручила ему Почетную грамоту института. В числе поздравивших с юбилеем от имени коллектива своих институтов были также присутствовавшие на встрече генеральный директор Института ботаники Сайяра Ибадуллаева и генеральный директор Центрального ботанического сада Натиг Аллахвердиев. Затем были заслушаны ежегодные отчеты по текущим вопросам повестки дня встречи – лабораторий биотехнологии растений, биоинформатики, Международной лаборатории вычислительной структурной биологии и Отдела международных связей и связей с общественностью. Заведующий лабораторией биотехнологии растений д.ф.п.б. Тофик Гарагозов представил подробный отчет о научно-исследовательских работах, проводимых в лабораториях в 2021 году, участии в конференциях и семинарах, важных результатах, полиграфических работах  по теме «Изучение решений проблем сельского хозяйства, здоровья человека, промышленности, защиты и эффективного использования природных экосистем посредством клеточных и молекулярных биотехнологий»; заведующий лабораторией биоинформатики член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов по теме  «Функциональная организация человека, некоторых животных. и исследование геномов растений » и заведующий Международной лабораторией вычислительной структурной биологии профессор Гариб Муршудов по теме «Статистический анализ и проверка трехмерных структурных моделей макромолекул». Руководитель отдела международных связей и связей с общественностью Минаханим Алиева проинформировала членов совета о количестве посещений сайта института imbb.az по странам и месяцам в этом году, статистике информации, размещенной в новостном разделе сайта, освещении в СМИ о деятельности института. Были проведены широкие обсуждения и принято решение об утверждении отчетов.