Dekabrın 1-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə 30 noyabr 2021-ci il tarixində Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi helikopterinin Xızı rayonu ərazisində yerləşən “Qaraheybət” aviasiya poliqonunda təlim uçuşları yerinə yetirərkən qəzaya uğraması nəticəsində həlak olan hərbi qulluqçuların xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclası giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Hüceyrənin membran sistemləri” laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovu 70 illik yubileyi münasibətilə kollektiv adından təbrik edib, ona İnstitutun Fəxri Fərmanını təqdim edib. İclasda iştirak edən Botanika İnstitutunun baş direktoru Səyyarə İbadullayeva, Mərkəzi Nəbatat bağının baş direktoru Natiq Allahverdiyev rəhbərlik etdikləri institutların kollektivi adından yubilyarı təbrik ediblər. Sonra iclasın gündəliyində duran cari məsələlər – Bitki biotexnologiyası, Bioinformatika laboratoriyalarının, Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının və Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin illik hesabatları dinlənilib. Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Tofiq Qaragözov “Hüceyrə və molekulyar biotexnologiyalar yolu ilə kənd təsərrüfatı, insan sağlamlığı, sənaye, təbii ekosistemlərin qorunması və səmərəli istifadəsi problemlərinin həlli yollarının araşdırılması”, Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov “Insan, bəzi heyvan və bitki genomlarının funksional təşkilnin tədqiqi”, Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Qərib Mürşüdov “Makromolekulların üçölçülü quruluş modellərinin statistik analizi və validasiyası” mövzuları ətrafında 2021-ci ildə laboratoriyalarda yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, konfrans və seminarlarda iştirak, əldə edilən mühüm nəticələr, çap işləri, kadr hazırlığı haqqında ətraflı məlumat veriblər. Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsinin müdiri Minaxanım Əliyeva İnstitutun imbb.az saytına cari ildə ölkələr və aylar üzrə baxış sayı, saytın xəbərlər bölməsində yerləşdirilən məlumatların statistikası, institutun fəaliyyətinin kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılması haqqında məlumatları şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb.
Hesabatlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və hesabatların qəbul olunması haqqında qərar qəbul edilib.

A regular meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Dec 01, 2021 | 18:00 / Conferences, assemblies
On December 1, the regular meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, a minute of silence was observed in memory of the servicemen who died as a result of the crash of a military helicopter of the State Border Service on November 30, 2021, during training flights at the "Garaheybat" airfield in the Khizi region.
Opening the meeting, Director General of the Institute, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova congratulated the head of the laboratory of "Cell Membrane Systems", Doctor of Biological Sciences, Professor Saftar Suleymanov on the occasion of his 70th anniversary and presented him with the Honorary Decree of the Institute. Director-General of the Institute of Botany Sayyara Ibadullayeva and Director-General of the Central Botanical Garden Natig Allahverdiyev congratulated the jubilee on behalf of the staff of their institutes. Then the current issues on the agenda of the meeting - annual reports of Plant Biotechnology, Bioinformatics Laboratories, International Laboratory of Computational Structural Biology, and the Department of International and Public Relations were heard. Head of Plant Biotechnology Laboratory b.ü.f.d. Tofig Garagozov reported on “Study of solutions to the problems of agriculture, human health, industry, protection and efficient use of natural ecosystems through the cell and molecular biotechnologies”, Head of Bioinformatics Laboratory, Corresponding Member of ANAS Ilham Shahmuradov reported on “Study of Functional organization of human, some animal and plant genomes”, Head of the International Laboratory of Computational Structural Biology, Ph.D. Garib Murshudov reported on "Statistical analysis and validation of three-dimensional structural models of macromolecules", and they gave detailed information about the research work carried out in laboratories in 2021, participation in conferences and seminars, important results obtained, printing work, staff training. Minakhanim Aliyeva, Head of the International and Public Relations Department, informed the council members about the number of visits to the Institute's website "imbb.az" by country and months this year, statistics of information posted in the news section of the site, media coverage of the Institute's activities.