Dekabrın 7-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. O bildirib ki, bu günki iclasda “Bitkilərin ətraf mühitin stres amillərinə cavab reaksiyalarının molekulyar-genetik və proteomik tədqiqi” mövzusu ətrafında tədqiqat aparan Genomun quruluşu və ekspressiyası və Bioadaptasiya laboratoriyalarının hesabatı dinləniləcək.
Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov qeyd olunan mövzu ətrafında laboratoriyada görülən işlər və əldə olunan nəticələr, nəşr olunan məqalələr, kadr hazırlığı haqqında şura üzvlərinə məlumat verib. Qeyd olunub ki, laboratoriyada cari ildə buğda bitkisində duzadavamlılıqla əlaqəli genlərinin ekspresiya analizi aparılıb, abiotik stresə məruz qalmış bitkilərdə DNT zədələnmələrinin və reparasiyasının total transkriptom səviyyəsində spesifik monoklonal antitellər vasitəsilə müqayisəli tədqiqi həyata keçirilib. Kadr hazırlığı çərçivəsində doktorant Hüseynova Fidan Fransanın Montpelye Universitetinin  Biomuhəndislik və nanoelmlər laboratoriyasinda təhsilini uğurla başa vurub və dissertasiya işinin müdafiəsinə hazırlaşır. AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi ilə birgə elmi tədqiqatların aparılmasını və kadr hazırlığını nəzərdə tutan müqavilə çərçivəsində Lənkəran Dövlət Universitetinin “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissertantı Həmidova Suğra dissertasiya işinin yerinə yetirilməsi üçün həmin bölgədən toplanan bitki nümunələrinin analizini İnstitiutun Bioadaptasiya laboratoriyasında həyata keçirib.
Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri biologiya elmləri doktoru Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Samirə Rüstəmova, Nərgiz Sultanova, Gülnarə Balakişiyeva tərəfindən cari ildə görülən işlər, nəşr olunan məqalələr, yerinə yetirilən qrant layihələri, yerli və xarici ezamiyyələr barəsində şura üzvlərinə ərtaflı hesabat verilib. Qeyd olunub ki, cari ildə qoyulan mövzuya uyğun olaraq su qıtlığı və rehidratasiya şəraitində kontrast buğda genotiplərinin fizioloji statusu qeyri-invaziv rəqəmsal fenotipləmə üsulu ilə qiymətləndirilib,  DREB1 transkripsiya faktoru geninin ekspresiyası və antioksidant müdafiə sistemi komponentləri öyrənilib, buğda bitkisində quraqlıq və yüksək temperatura davamlılığa cavabdeh genlər şəbəkəsinin ekspresiya analizi həyata keçirilib, Azərbaycanda bitkilərdə yayılan virus və fitoplazma xəstəliklərinin epidemiologiyası, molekulyar-genetik xarakteristikası, patogen-sahib bitki əlaqələrinin və patogenlərə qarşı davamlılıq mexamizmlərinin tədqiqi sahəsində maraqlı nəticələr əldə olunub. Laboratoriyalarda tədqiqatlar beynəlxalq elmi mərkəzlər və universitetlərlə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib. Əksəriyyəti gənclərdən ibarət olan laboratoriyada kadr hazırlığı uğurla davam etdirilib. Belə ki, cari ildə laboratoriyanın “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə dissertantı Lalə Aydınlı dissertasiya işini müdafiə edib, “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissetant Gülnar Abdullayeva İslam İnkişaf bankının PhD üzrə təqaüd proqramı çərçivəsində Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində doktorantura təhsilini davam etdirməkdədir. Laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Sabina Omarova “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində keçirilən müsabiqənin qalibi kimi Fransanın Monpelye Universitetində təhsil almaq hüququ əldə edib.
Çıxışlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, sual və təkliflər səsləndirilib. İclasın sonunda hesabatların yekdilliklə qəbul olunması barədə qərar qəbul olunub.

В Институте продолжаются отчеты + Фото Дек 07, 2021 | 16:52 / Конференции, встречи
Следующее заседание Ученого совета Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА состоялось 7 декабря. Генеральный директор Института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, ознакомила членов Совета с повесткой дня. Она объявила, что на совещании будет продемонстрирован доклад лабораторий Структуры и Экспрессии Генома и Биоадаптации на тему «Молекулярно-генетическое и протеомное изучение ответной реакции растений на стресс-факторы окружающей среды». Заведующий лаборатории Структуры и Экспрессии Генома д.ф.б.н. Аламдар Мамедов проинформировал членов совета о проделанной в лаборатории работе и полученных результатах, опубликованных статьях. Было отмечено, что в текущем году в лаборатории была проанализирована экспрессия солеустойчивых генов, проведено сравнительное исследование деградаций и репараций ДНК растений при абиотическом стрессе на уровне тотальных транскриптом с использованием моноклинальных антител. Гусейнова Фидан успешно завершила свое образование в лаборатории в университете Моньполе в рамках подготовки кадров и готовится к защите диссертации. Диссертант Лянкоранского государственного университета по специальности «Молекулярная биология» Хамидова Сюгра проводила анализ образцов растений, собранных из региона в лаборатории Биоадаптации института.
Ведущие исследователи Лаборатории биоадаптации доктор биологических наук Тофик Аллахвердиев, доктора философских наук по биологии Самира Рустамова, Наргиз Султанова, Гульнара Балакишиева подробно рассказали о проделанной работе в этом году, опубликованных статьях, грантовых проектах, местных и зарубежных командировках. Было отмечено, что в текущем году с помощью неинвазивного цифрового фенотипирования оценивался физиологический статус контрастных генотипов пшеницы в условиях нехватки воды и регидратации, изучалась экспрессия гена фактора транскрипции DREB1 и компоненты антиоксидантной защитной системы, был проведен анализ экспрессии сети генов, ответственных за устойчивость растений пшеницы к засухе и высоким температурам, были получены интересные результаты в области эпидемиологии распространения вирусных и фитоплазменных заболеваний растений в Азербайджане, молекулярно-генетических характеристик, взаимоотношений  патоген-хозяин в растениях и  исследований механизмов устойчивости к патогенам. Исследования в лабораториях проводились в тесном сотрудничестве с международными научными центрами и университетами. В лаборатории успешно продолжена подготовка преимущественно молодых кадров. Так, в этом году диссертант Лала Айдынлы защитила диссертацию по специальности «Физиология растений», а Гульнар Абдуллаева – диссертант по специальности «Молекулярная биология», продолжает обучение в докторантуре Оксфордского университета в Великобритании в рамках докторской стипендиальной программы Исламского Банка Развития. Младший научный сотрудник лаборатории Сабина Омарова, получила возможность обучения в докторантуре Университета Монпелье во Франции, победив в конкурсе «Государственной Программы Повышения Международной Конкурентоспособности Системы Высшего Образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы».
После выступлений прошли обширные обсуждения, были озвучены вопросы и предложения. По итогам собрания было принято единогласное решение об утверждении отчетов.