AMEA-nın əməkdaşları ərzaq və qida təhlükəsizliyi üçün yeni seleksiya texnologiyalarına həsr olunmuş tədbirdə iştirak ediblər + Foto Dek 10, 2021 | 14:58 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində yerləşən Orta Doğu Texniki Universitetində “Ərzaq və qida təhlükəsizliyi üçün yeni seleksiya texnologiyaları” mövzusuna həsr olunmuş beynəlxalq təlim kursu və seminar keçirilib.
Tədbir COMCEC (İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı Daimi Komitəsi) və COMSTECH (İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Nazirlər səviyyəsində Daimi Komitəsi) təşkilatlarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Məqsəd kənd təsərrüfatında yeni seleksiya texnologiyalarının tətbiqi yolu ilə ərzaq bolluğuna və qida təhlükəsizliyinə nail olmaq üçün İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin institusional potensialının və insan resurslarının yaradılması olub.
Beynəlxalq tədbir “Buğda, düyü və kartof bitkiləri üçün genom redaktə vektorları və protokolları üzrə təlim”  və “Yeni bitki sortlarının kommersiyalaşdırılması və ərzaq bitkiləri üzrə elit genefonda daxil edilməsi üçün yol xəritəsinin hazırlanmasına dair seminar” hissələrindən ibarət olub.
Seminarın açılışında Pakistanın Türkiyədəki səfiri cənab Muhammad Syrus Sajjad Qazi, ODTU-nun rektoru, prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, COMSTECH-in baş koordinatoru, prof. Dr. Muhammad İgbal Choudhary, İOFS-in Proqramlar və Layihələr ofisinin direktoru, prof. Dr. İsmail Abdelhamid və COMCEC-in baş direktoru Fatih Ünlü də iştirak ediblər.
Sözügedən tədbirdə Azərbaycanı AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitununun beş (institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov, aparıcı elmi işçi, b.e.d. Şahniyar Bayramov, əməkdaşlar Lalə Aydınlı və Turanə İskəndərova), Azərbaycan Tibb Universitetinin bir və “Nərgiz” klinikasının iki əməkdaşı təmsil ediblər. Azərbaycandan olan nümayəndələr tədbirdə həm elmi məruzə ilə çıxış edib, həm də bütün müzakirələrdə fəallıq göstəriblər.
Fasilələrdə genom redaktəsi sahəsində çalışan alimlərlə daha yaxından tanış olmaqla yanaşı, onların fəaliyyət göstərdikləri elmi mərkəzlərlə Azərbaycandakı elmi-tədqiqat institutları arasında əməkdaşlıq, kadr hazırlığı, birgə layihələrin hazırlanması, Avropanın müxtəlif elmi fondlarından qrantların əldə olunması barədə ilkin danışıqlar aparılıb. Eyni zamanda CRİSPR-Cas texnologiyasını daha dərindən öyrənmək üçün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun bir neçə əməkdaşının COMSTECH-in maliyyə dəstəyi ilə uzunmüddətli təlim kurslarına göndərilməsi barədə də razılıq əldə edilib.

The employees of ANAS participated in the event dedicated to new selection technologies for food and nutrition safety + Photo Dec 10, 2021 | 14:58 / Important events
An international training course and seminar dedicated to “New selection technologies for food and nutrition safety” was held at Middle East Technical University, Ankara.
The event was co-organized by the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of the Islamic Cooperation, and Ministerial Standing Committee on Scientific and Technological Cooperation of the OIC. The purpose of the event was to create institutional capacity and human resources of OIC member states to achieve the abundance of food and food safety through the application of new selection technologies in agriculture.
The international event consisted of "Training on genome editing vectors and protocols for wheat, rice, and potatoes", “Workshop on the development of a roadmap for the commercialization of new plant varieties and their inclusion in the elite gene pool of food crops.
At the opening of the seminar, the Ambassador of Pakistan to Turkey, Mr. Muhammad Syrus Sajjad Gazi, Rector of METU, Prof. Dr. Mustafa Vershan Kok, General Coordinator of COMSTECH, prof. Dr. Muhammad Igbal Choudhary, Director of the Programs and Projects Office of IOFS, prof. Dr. Ismail Abdelhamid and Director General of COMCEC Fatih Unlu also attended.
The event was attended by five members of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS (Executive Director of the Institute, Ph.D. Alamdar Mammadov, Head of the International Laboratory of Proteomics, Ph.D. Ismail Zulfugarov, leading researcher, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov, young researchers Lala Aydinli and Turana Iskanderova), one employee of the Azerbaijan Medical University and two employees of the "Nargiz" clinic. Representatives from Azerbaijan made a scientific report at the event and were active in all discussions.
In addition to getting acquainted with scientists working in the field of genome editing, preliminary talks were held between their research centers and research institutes in Azerbaijan on cooperation, staff training, development of joint projects, obtaining grants from various European scientific foundations. At the same time, it was agreed to send several employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies to long-term training courses with the financial support of COMSTECH to learn more about CRISPR-Cas technology.