Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) Elmi şurası ilə birgə iclası keçirilib.
Tədbir Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarının müzakirəsinə həsr olunub.
Əvvəlcə 44 günlük Vətən müharibəsi şəhidlərinin və Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi helikopterinin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olan hərbi qulluqçuların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasa sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovan institutun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları barədə hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Məruzəçi ilk olaraq cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, dövlət proqramları ilə əlaqədar tapşırıqların icrası haqqında məlumat verib. O, diqqətə çatdırıb ki, cari ildə institutda 3 istiqamət və 3 problem ətrafında 6 mövzunun yerinə yetirilməsi məqsədilə 26 işin 41 mərhələsi üzrə tədqiqatlar davam etdirilib.
Akademik qeyd edib ki, 2021-ci ildə institutun 14 laboratoriyasında 1 akademik, 4 AMEA-nın müxbir üzvü, 11 elmlər və 21 fəlsəfə doktoru tərəfindən aparılan elmi tədqiqat işlərini əks etdirən 4 ən mühüm nəticə alınıb. İnstitutda dünya üçün prioritet sayılan problemlərin - kompüter biologiyası, süni intellekt, maşınöyrənmə üsulları, nanomateriallar və s. həllinə yönəlmiş kompleks tədqiqatlar aparılır. Bu istiqamətdə kadr hazırlığına xüsusi diqqət yetirilir. İnstitutda “Patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi” istiqamətində tədqiqatlarda və kadr hazırlığında bir sıra mühüm nailiyyətlər əldə edilib. Yeni yaradılan Populyasiya genomiksi laboratoriyasında Azərbaycan populyasiyasının və geniş yayılmış bəzi xəstəliklərin molekulyar-genetik tədqiqi, biobankların və məlumat bazalarının yaradılması istiqamətində intensiv tədqiqatlar aparılmaqdadır.
2021-ci ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 22-si yüksək reytinqli jurnallarda olmaqla, ümumilikdə 116 məqalə və tezis, eləcə də 1 dərs vəsaiti dərc edilib. Cari ildə institutda 2 yerli, institut və AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə 3 beynəlxalq konfrans, çoxsaylı elmi seminarlar keçirilib, əməkdaşlar beynəlxalq və yerli konfranslarda iştirak edərək çoxsaylı setifikatlar alıblar.
Elmin və təhsilin inteqrasiyası çərçivəsində magistr hazırlığı uğurla davam etdirilib. Hal-hazırda institutda 16 magistr təhsil alır və tədqiqat işləri aparır. Cari ildə “Molekulyar biologiya”, “Biokimya”, “Biotexnologiya” və “Nanobiotexnologiya” ixtisasları üzrə 9 nəfər II kurs magistrantlarının magistr dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilib. İnstitutun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında 2 əməkdaşın dissertasiya işi müzakirə olunaraq sənədləri Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim olunub, 1 nəfərin dissertasiya işi seminar şurasında müzakirə olunaraq açıq müdafiəyə təqdim olunub. İnstitutun gənc mütəxəssisləri İslam İnkişaf Bankının təqaüd proqramı, “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında elan edilən müştərək doktorantura proqramı çərçivəsində dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil alırlar. Hesabat ilində 3 xarici və 3 yerli təşkilatla qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında rəsmi müqavilələr imzalanıb.
Sonra hesabat məruzəsi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, çıxış edənlər institutun birillik fəaliyyətini və əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndiriblər.
Yekunda müəssisənin illik hesabatı yekdilliklə qəbul olunub.
İclasın sonunda akademik İradə Hüseynova 60 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin üzvləri və elmi kollektivləri adından səmimi qəlbdən təbrik edib, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Vətənimizin durmadan yüksəlişi, çiçəklənməsi, iqtisadi, siyasi, hərbi qüdrətinin artması, müstəqilliyinin və ərazi bütövlüyünün dönməzliyi istiqamətində müqəddəs fəaliyyətlərində daha böyük uğurlar arzulayıb. Müzəffər Ali Baş Komandanın Azərbaycanın müasir tarixində misilsiz rolundan danışan natiq Vətən müharibəsində qazanılmış qələbəyə son 200 il ərzində ilk dəfə olaraq imza atıldığını bildirib. Akademik İradə Hüseynova bu önəmli hadisə ilə bağlı Mərkəzi Nəbatat Bağında tədbir keçiriləcəyini və 60 çinar ağacının əkiləcəyi barədə məlumat verib.

The annual report of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held + Photo Dec 22, 2021 | 19:00 / Conferences, assemblies
A joint meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, and the Scientific Council of IMBB was held.
The event was dedicated to the discussion of the results of scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies in 2021.
First, a  minute of silence was observed to honor the memory of the martyrs of the 44-day war and the servicemen who died in the crash of a military helicopter of the State Border Service.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, who chaired the meeting, gave a report on the results of scientific and scientific-organizational activities of the institute in 2021.
Academician first reported on the implementation of decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, decisions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, tasks related to state programs this year. She noted that the institute continued research on 41 stages of 26 cases in order to implement 6 topics around 3 areas and 3 problems in the current year.
The academician said that in 2021, 4 most important results were obtained in 14 laboratories of the institute, reflecting scientific researches conducted by 1 academician, 11 doctors of sciences, and 21 doctors of philosophy.
Comprehensive researches aimed at solving problems that are considered a priority for the world -computer biology, artificial intellect, machine learning methods, nanomaterials, etc. are being conducted at the institute. Special attention is paid to staff training in this direction. A number of important achievements were made in research and training in the field of "Research of physiological and molecular-genetic basis of pathologies, development of new diagnostic and treatment methods, drugs and application of high technologies and stem cells in reproductive medicine". The newly established Population Genomics Laboratory is conducting intensive research in the field of molecular genetic research of the Azerbaijani population and some widespread diseases, the creation of biobanks, and databases.
In 2021, a total of 116 articles and theses, including 1 textbook, were published in 22 high-ranking journals submitted by the staff of the institute.
This year, the institute hosted 2 local conferences, 3 international conferences jointly organized by the institute and the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, numerous scientific seminars, employees participated in international and local conferences, and received numerous certificates.
Master's degree training has been successfully continued within the framework of integration of science and education. Currently, 16 masters are studying at the institute and conducting research. This year, 9 second-year masters in "Molecular Biology", "Biochemistry", "Biotechnology" and "Nanobiotechnology defended their dissertations. The dissertation work of 2 employees was discussed in ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute and submitted to the Higher Attestation Commission, the dissertation work of 1 employee was discussed in the seminar council and submitted for open defense. Young specialists of the institute study at the leading universities of the world within the scholarship program of the Islamic Development Bank, the State Program on Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan, the joint doctoral program announced by ANAS and the University of Montpellier in France. In the reporting year, official agreements on mutual cooperation were signed with 3 foreign and 3 local organizations.
Then the report was widely discussed, and the speakers praised the one-year activity of the institute and the results achieved.
In the end, the institute's annual report was adopted unanimously.
At the end of the meeting, Academician Irada Huseynova sincerely congratulated President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of his 60th anniversary on behalf of members and scientific staff of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and, wished him a long life, good health, greater success in his sacred activities for the steady rise and prosperity of our country, the growth of economic, political and military power, the irreversibility of independence and territorial integrity. Academician Irada Huseynova informed that an event will be held in the Central Botanical Garden and 60 Sycamore trees will be planted.