Qanlı 20 Yanvar faciəsindən 32 il ötür Yan 18, 2022 | 09:51 / Mühüm hadisələr
1990-ci il  yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin baş katibi Mixail Qorbaçovun əmri ilə SSRİ Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin qoşunları paytaxt Bakı və Respublikanın bir neçə rayonuna yeridilmişdir. Hücum zamanı dinc əhali ağır texnikadan və müxtəlif tipli silahlardan atəşə tutularaq kütləvi qətlə yetirilmişdir. Öncədən hazırlanan bu təcavüzkarlıq planı Azərbaycan xalqının demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini sarsıtmaq, xalqı təhqir edərək ona mənəvi zərbə vurmaq məqsədi daşımışdır. Faciə gecəsi hərbi qulluqçular 82 nəfəri qətlə yetirilmiş, 20 nəfər ölümcül yaralanmışdır. Fövqəladə vəziyyətin tətbiqi əhaliyə elan edilməsindən sonra bir neçə gün ərzində də Bakı şəhərində 21 nəfər öldürülmüşdür. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmadığı rayon və şəhərlərdə də insanlar qətlə yetirilmişdir. Belə ki, yanvarın 25-də Neftçalada və yanvarın 26-da Lənkəranda daha 8 nəfər həlak olmuşdur. Qanlı 20 Yanvar  nəticəsində Bakıda və ətraf rayonlarında aralarında qadınlar, uşaqlar, qocalar, həmçinin təcili tibbi yardım və polis işçiləri olmaqla 131 nəfər öldürülmüş, 744 nəfər mütəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almışdır.
Baş verən hadisələrdən dərhal sonra – 1990-cı il yanvarın 21-də Ümummilli Lider Heydər Əliyev ailə üzvləri ilə bir yerdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlmiş, SSRİ rəhbərliyinin törətdiyi bu qanlı əməliyyata kəskin etirazını bildirərək, həmin əməliyyata rəhbərlik edənləri ifşa etmişdir. Doğma xalqının başına gələn faciədə onlara həmrəy olduğunu nümayiş etdirən Ulu Öndər demişdir:
“...Azərbaycanda baş vermiş hadisələri mən hüquqa, demokratiyaya zidd, humanizm prinsiplərinə zidd hesab edirəm...Dağlıq Qarabağ hadisələrinin ilkin mərhələsində ölkənin ali partiya siyasi rəhbərliyi tərəfindən vaxtında zəruri tədbirlər görülsə idi, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə çoxlu insan qırğını ilə nəticələnən hərbi müdaxilə üçün zəmin də yaranmazdı ...Qırğın törədənlərin hamısı layiqincə cəzalandırılmalıdır!”.
20 Yanvar faciəsi ümumxalq hüznü olmaqla yanaşı, bütün dünyaya xalqımızın mətinliyini, iradəsinin sarsılmazlığını göstərdi. Xüsusilə gənc nəslin göstərdiyi şücaət Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasında, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi oldu. Məhz bu faciədən sonra milli azadlıq hərəkatı tam siyasi reallığa çevrilib, dönməz xarakter aldı. Hələ bir neçə gün öncə törətdikləri vəhşilikdən qorxmadan, Sovet ordusunun Bakıda fövqəladə vəziyyət tətbiq edilməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı yanvarın 22-də paytaxtın “Azadlıq” meydanında 20 Yanvar şəhidlərinin dəfni ilə əlaqədar matəm yürüşü keçirdi. Şəhidlər xiyabanındakı dəfn mərasimində 2 milyona yaxın insan iştirak etmişdir. Daha sonra xalqın tələbi ilə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin fövqəladə sessiyası çağırılıb və Bakı şəhərində fövqəladə vəziyyətin ləğv edilməsi haqqında qərar qəbul edildi.
Məhz 1994-cü il martın 29-da, 20 Yanvar faciəsinə Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Məclis səviyyəsində ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymət verildi. Azərbaycan xalqı 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini hər zaman əziz tutur. Faciənin xatirə rəmzinə çevrilən al qərənfillər hər il il dönümü zamanı  Şəhidlər Xiyabanına axışan ziyarətçiləri müşayiət edir. İzdihamlı ziyarətlər faciə şəhidlərini qürurla anır, qatillərini lənətləyir, bu faciəni törədənlərə dərin nifrətini bildirir. Hər il yanvarın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Azərbaycanın bütün ərazisində 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunur, gəmilərdən, avtomobillərdən və qatarlardan səs siqnalları verilir, hüzn əlaməti olaraq dövlət bayraqları endirilir.
20 Yanvar faciəsi Azərbaycanda 70 illik sovet hakimiyyətinə son qoyulmasına və dövlət müstəqilliyinin əldə edilməsinə vəsilə oldu. Nə qədər zaman keçsə də, bu faciə heç vaxt Azərbaycan xalqı tərəfindən unudulmayacaq.
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri

32 years have passed since the tragedy of January 20 Jan 18, 2022 | 09:51 / Important events
On the night of January 19-20, 1990, by order of Mikhail Gorbachev, Secretary General of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, troops from the USSR Ministry of Defense, the State Security Committee, and the Ministry of Internal Affairs attacked Baku and several regions of the republic. During the attack, civilians were shot dead by heavy equipment and various types of weapons. This premeditated plan of aggression was aimed at undermining the struggle of the Azerbaijani people for democracy and national liberation, insulting the people, and inflicting a moral blow to them. On the night of the tragedy, servicemen killed 82 people and 20 were fatally wounded. Within a few days of the declaration of a state of emergency, 21 people were killed in Baku. People were also killed in districts and cities where no state of emergency was declared. Thus, 8 more people died on January 25 in Neftchala and on January 26 in Lankaran. On January 20, 131 people, including women, children, the elderly, as well as ambulance and police officers, were killed and 744 people were wounded in Baku and surrounding areas.
Immediately after the events, on January 21, 1990, National Leader Heydar Aliyev and his family members visited the Permanent Representation of Azerbaijan in Moscow, strongly protesting against this bloody operation by the USSR leadership and exposing those who led the operation. Demonstrating his solidarity with the people in the tragedy, the Great Leader said:
"... I consider the events in Azerbaijan contrary to law, democracy, principles of humanism ... If the political leadership of the country had taken timely measures in the initial stage of the events in Nagorno-Karabakh, there would be no basis for a military intervention that resulted in the massacre of many people ... All the perpetrators of the massacre must be punished! ”
What happened on January 20 was not only a national tragedy, it also showed the whole world the tenacity and unshakable will of our people. The courage shown by the young generation, in particular, was a turning point in the formation of Azerbaijan's national identity and the restoration of state independence. It was after this tragedy that the national liberation movement became a full-fledged and permanent political reality. Despite the state of emergency imposed by the Soviet army in Baku, the people of Azerbaijan held a mourning procession on January 22 in connection with the burial of the martyrs of January 20 in the capital's Freedom Square. About 2 million people attended the funeral in the Alley of Martyrs. Then, at the request of the people, an emergency session of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR was convened and a decision was made to lift the state of emergency in Baku.
On March 29, 1994, the tragedy of January 20 was given a legal and political assessment for the first time at the level of the Milli Majlis on the initiative of National Leader Heydar Aliyev. The Azerbaijani people have always cherished the memory of the martyrs of January 20. The carnations, which have become a symbol of the tragedy, accompany visitors to the Alley of Martyrs every year on the anniversary. The Azerbaijani people proudly commemorate the martyrs of the tragedy, curse their killers, and express their deep hatred for the perpetrators of this tragedy. Every year on January 20, at 12:00 Baku time, the memory of the martyrs of January 20 is commemorated throughout Azerbaijan with a minute of silence, sound signals are given from ships, cars, and trains, and national flags are lowered as a sign of mourning.
The tragedy of January 20 hastened the end of 70 years of Soviet rule in Azerbaijan and the achievement of state independence. No matter how much time passes, this tragedy will never be forgotten by the Azerbaijani people.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS,