AMEA-nın Biologiya və Tibb elmləri Bölməsinin institutlarında “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan magistrantların Biologiyanın müasir problemləri ixtisaslaşma fənni üzrə imtahanı keçirilib + Foto Yan 28, 2022 | 17:00 / İmtahanlar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Biologiya və Tibb elmləri Bölməsinin institutlarında “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan birinci kurs magistrantlarının Biologiyanın müasir problemləri ixtisaslaşma fənni üzrə imtahanı keçirilib. İmtahanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutundan 10 magistrant, Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan 6 magistrant, Mikrobiologiya İnstitutundan 3 magistrant, Botanika İnstitutundan 2 magistrant iştirak edib.
AMEA-nın magistraturasında ilk dəfə olaraq bir ixtisas kursunun tədrisinə Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin müxtəlif institutlarından 7 müəllim cəlb edilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutundan AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, Kembric Universitetinin professoru, Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası qrupunun  rəhbəri, İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri professor Qərib Mürşüdov, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova, Mikrobiologiya İnstitutundan AMEA-nın müx. üzvü Pənah Muradov, Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan b.ü.f.d., dosent Mehrac Abbasov müasir biologiyanın müxtəlif istiqamətlərində mövcud olan aktual problemlər və həll olunmamış məsələlər barəsində ən son elmi yenilikləri magistrantlara çatdırıblar. Magistrantlar tədris prosesində əldə edilmiş bilikləri imtahanda uğurla nümayiş etdiriblər.

Состоялся экзамен магистрантов по предмету «Современные проблемы биологии» в институтах Отделения биологических и медицинских наук + Фото Янв 28, 2022 | 17:00 / Экзамены
Состоялся экзамен магистрантов, обучающихся по направлению «Биология» по предмету «Современные проблемы биологии», преподаваемого в институтах Отделения биологических и медицинских наук. Институт молекулярной биологии и биотехнологий НАНА провел экзамен для магистров первого курса, обучающихся по направлению «Биология» по предмету «Современные проблемы биологии», преподаваемого в институтах Отделения биологических и медицинских наук. В экзамене приняли участие 10 магистров Института молекулярной биологии и биотехнологий, 6 магистров Института генетических ресурсов, 3 магистра Института микробиологии и 2 магистра Института ботаники. Впервые в магистратуре НАНА для преподавания курса одной специальности были привлечены 7 преподавателей из разных институтов Отделения биологических и медицинских наук.  Из Института молекулярной биологии и биотехнологий участвовали  член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, профессор Кембриджского университета, руководитель группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований (MRC) в Кембридже, руководитель Международной лаборатории вычислительной структурной биологии, профессор Гариб Муршудов, к.б.н., доцент Нурмамед Мустафаев, к.б.н., доцент Аламдар Мамедов, к.б.н., доцент Самира Рустамова, из Института микробиологии - член-корреспондент НАНА, генеральный директор института Панах Мурадов, из Института генетических ресурсов - к.б.н., доцент Мехрадж Аббасов проинформировали магистрантов о последних научных разработках по актуальным проблемам и нерешенным вопросам в различных областях современной биологии. Магистры успешно продемонстрировали полученные в процессе обучения знания на экзамене.