İnstitutun böyük elmi işçisi İbrahimova Ülkər Belarusiyada elmi ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Dek 12, 2018 | 10:16 / Ezamiyyətlər
Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. İbrahimova Ülkər Faiq qızı 25.11.2018-07.12.2018 tarixlərində “Fotosintezin ilkin proseslərinin fitoxromla tənzimlənməsi mədəni bitkilərin stresə davamlılıq amili kimi” mövzusunda təsdiq olunmuş “Azərbaycan-Belorus” layihəsi çərçivəsində Belarusiyanın Minsk şəhərində ezamiyyətdə olmuşdur. Adı gedən layihəyə Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, akademiyanın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov rəhbərlik edir. Ülkər İbrahimova Belarusiya Milli Elmlər Akademiyası “Biofizika və hüceyrə mühəndisliyi” İnstitutunda və Belarusiya Dövlət Universitetinin dəvəti ilə “Hüceyrə biologiyası və bitkilərin biomühəndisliyi”  kafedrasında ˮNaCl-un Triticum aestivum L. genotiplərində bəzi fotosintetik və biokimyəvi parametrlərə təsiriˮ mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Ezamiyyət müddətində Ülkər İbrahimova Belarusiya Elmlər Akademiyasının Genetika, Eksperimental Botanika İnstitutlarında, eləcə də, Belarusiya Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində olmuş, laboratoriyalarda ümumi işlərlə tanış olmuş, tələbə və müəllim heyəti ilə maraqlı elmi müzakirələrdə iştirak etmişdir.

Старший научный сотрудник Улькар Ибрагимова совершила научную командировку в Беларусь + Фото Дек 12, 2018 | 10:16 / Командировки
Старший научный сотрудник лаборатории «Строение и экспрессия генома», д.ф. по биол. Ибрагимова Улькар Фаик кызы с 25.11.2018 по 07.12.2018 находилась в научной командировке в столице Беларуси Минске в рамках азербайджанско-белорусского проекта, утвержденного по теме «Регуляция фитохромом первичных процессов фотосинтеза как показатель устойчивости культурных растений к стрессу». Руководителем данного проекта является заведующий кафедрой «Фотохимия хлоропластов», член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Азизов. Улькар Ибрагимова была приглашена в Институт Биофизики и Инженерии Клетки, а  также в Белорусский Государственный Университет и выступила с докладом на тему «Воздействие NaCl на некоторые фотосинтетические и биохимические параметры генотипов Triticum aestivum L.». В ходе командировки Улькар Ибрагимова посетила Институт Генетики, Институт Экспериментальной Ботаники и биологический факультет Белорусского Государственного Университета, ознакомилась с работами лабораторий, а также приняла участие в интересных дискуссиях со студенческим и профессорско-преподавательским составом.