Ümummilli Lider Heydər Əliyevin vəfatından 15 il ötür + Foto Dek 12, 2018 | 14:00 / Mühüm hadisələr
Heydər Əliyev milli liderliklə siyasi liderlik keyfiyyətlərinin  özündə birləşdirmiş nadir tarixi şəxsiyyət idi. O Azərbaycanın mənəvi, siyasi və ictimai həyatında, dövlət quruculuğunda göstərdiyi misilsiz xidmətlərlə xilaskar dövlət xadimi, milli lider kimi xalqımızın yaddaşına əbədi olaraq köçmüşdür.
Dünya tarixi sübut etmişdir ki, şəxsiyyətlərin gücü, ağlı, cəsarəti, siyasi iradəsi və müdrikliyi mənsub olduğu xalqın, onun yaratdığı dövlətin həyatında əvəzedilməz rola malikdir. Bu şəxsiyyətlər arasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin özünəməxsus yeri vardır.
Ölkənin çox ağır vəziyyətdə olduğu dövrdə çətin vəzifəni məsuliyyətlə icra etmiş Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, parlaq zəkası nəticəsində vətəndaş müharibəsi, böhranın qarşısını almış, siyasi sabitlik təmin etmişdir.
Müasir Azərbaycanın məhz Heydər Əliyevin – bütün həyatını doğma xalqına həsr etmiş, milli dövlətçiliyin əsasını qoymuş dahi liderin əməyinin bəhrəsidir.
Heydər Əliyev böyük siyasət üçün yaranan, təkcə bir ölkə miqyasında yox, dünya əhəmiyyətli məsələlərin həllində qətiyyətli sözünü deyə bilən nadir siyasətçi idi. Onun bu sahədəki fitri istedadı və fövqəladə qabiliyyəti, hadisələrin və tarixin gedişatını öncə görmək məharəti siyasət aləminə qədəm qoyduğu ilk günlərdən özünü büruzə vermişdi.
Məhz onun səyi nəticəsində Azərbaycan müstəqil inkişaf, tərəqqi yolunda inamla addımlayaraq qısa zaman ərzində dünya dövlətləri arasında öz əhəmiyyətli yerini tutmuşdur.

Прошло 15 лет со дня смерти общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Дек 12, 2018 | 14:00 / Важные события
Сегодня исполнилось 15 лет со дня смерти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Гейдар Алиев был одним из тех редких исторических личностей, который совмещал в себе качества национального и политического лидера. За свои неоспоримые заслуги в духовной, политической и общественной жизни, государственном строительстве он остался в памяти народа как национальный лидер, государственный деятель-освободитель.
Мировая история доказала, что сила, ум, смелость, политическая воля и мудрость личностей играет незаменимую роль в жизни народа и созданного ими государства. Среди этих личностей особое место занимает создатель и строитель современного независимого Азербайджана Гейдар Алиев.
Исполняющий свои обязанности в очень трудный для страны период, благодаря своей дальновидности, мудрости, блестящему уму Гейдар Алиев предотвратил гражданскую войну и кризис в стране, и обеспечил политическую стабильность.
Современный Азербайджан – плод труда великого лидера, посвятившего всю свою жизнь народу и построению основ национального государственного управления.
Гейдар Алиев был очень редким типом политического лидера, созданного для большой политики не только в масштабах одной страны, а и в масштабах мира, могущего сказать свое веское слово для решения мировых проблем. Его необычайные дарования в этой области, способность предвидеть события и ход истории заранее, были замечены еще с первых дней его политической деятельности.
Именно благодаря его усилиям Азербайджан в кратчайшие сроки прошел путь независимого развития и национального прогресса, заняв свое достойное место среди стран мира.