AMEA-da akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən konfrans keçirilib + Foto ,Video Dek 17, 2018 | 16:40 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 17-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən 9-cu “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” beynəlxalq konfransı işinə başlayıb. Konfransda Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Gürcüstan, Türkiyə, İran və digər ölkələrdən də alimlər iştirak edirlər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək görkəmli alimin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə giriş sözü ilə çıxış edərək görkəmli alimin zəngin elmi fəaliyyətindən, keçdiyi ömür yolundan söz açıb. Qeyd edib ki, akademik ölkədə bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və istifadəsi strategiyasının hazırlanmasında, xüsusilə Azərbaycanın elm tarixində ilk dəfə yer üzərində həyatın əsasını təşkil edən fotosintez prosesinin əsaslı şəkildə öyrənib, bu sahədə uğurlu tədqiqatların aparılmasında böyük xidmətləri olub. Onun rəhbərliyi ilə yeni fundamental elmi-tədqiqat işləri təşkil edilib. O, akademik Cəlal Əliyevin ölkəmizdə elminin inkişafında böyük izlər qoyduğunu, akademiyanın elmi əlaqələrinin inkişafında mühüm rolu olduğunu deyib.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov bildirib ki, akademik Cəlal Əliyev öz fundamental araşdırmaları ilə AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında işgüzar münasibətlərin formalaşmasına böyük töhfələr verib. Qeyd edib ki, bu əlaqələr artıq ciddi əməkdaşlıq müstəvisinə keçib. Nazir çıxışında sentyabr ayında akademiya ilə nazirlik arasında imzalanan sazişdən danışıb: “Bu saziş kənd təsərrüfatında elm və innovasiyaların tətbiqi istiqamətində aktual məsələlərin həllini nəzərdə tutur. İmzalanan sənəd yüksək peşəkarlığa malik kadrların hazırlanması, birgə tədbirlərin keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Belə tədbirlərdən biri də akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş hazırkı beynəlxalq konfransdır”.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov alimin keçdiyi həyat yolundan, elmi təşkilatçı kimi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, onun elmi fəaliyyəti əsasən ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyi üçün vacib olan sahələrin tədqiqinə yönəlib, alimin dərin nəzəri bilikləri və ideyaları nəticəsində yeni buğda sortlarının yaradılmasına nail olunub. Ə.Əmiraslanov ömrünün altmış ildən çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən, yüzə yaxın elmi kadrlar hazırlamış görkəmli alim Cəlal Əliyevin 600-dən çox elmi əsərin müəllifi olduğunu deyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevin həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında danışıb. Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirən İradə Hüseynova müəlliminin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən, müsbət insani keyfiyyətlərindən söz açıb. Bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna rolu olduğunu deyib. Qeyd edib ki, alimin yaratdığı dünya səviyyəli müasir elmi məktəbin yetirmələri bu gün də Azərbaycanda və dünyanın ən nüfuzlu elmi mərkəzlərində tədqiqatlar aparır. Onun fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələr dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunur.
Tədbirdə Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin katibi, professor Julian Eaton-Rye “Akademik Cəlal Əliyevin dünya fotosintez elminə verdiyi töhfələr” mövzusunda məruzə edib. Professor məruzəsində görkəmli alim Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində və onun aktual problemlərinin həllində, bütövlükdə aqrar elmin inkişafında, buğdanın məhsuldarlığının əsası kimi fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində rolundan bəhs edib.
Sonra Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin təsis etdiyi akademik Cəlal Əliyev adına mükafatın təqdimatı olub.
Digər çıxış edənlər də dünya şöhrətli alimin biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən, kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks tədqiqində göstərdiyi xidmətlərdən danışıblar.

The 9th International Conference “Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainability” dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev started on December 17 at the Azerbaijan National Academy of Sciences. The conference was jointly organized by the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, International Society of Photosynthesis Research and Ministry of Agriculture of Azerbaijan. Scientists from Russia, The Ukraine, Kazakhstan, Georgia, Turkey, Iran and other countries took part in the conference, along with Azerbaijani scientists.
Before the opening ceremony, the conference participants laid flowers and wreath at the grave of J.Aliyev at the Alley of Honor to commemorate the outstanding scientist. The president of ANAS, academic Akif Alizadeh, Minister of Agriculture Inam Karimov, Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, academic Ahliman Amiraslanov, Vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Academician Irada Huseynova spoke on the organization of new, fundamental scientific researches by J.Aliyev directed mainly to providing food security of our country, his unprecedented contributions to the development of Azerbaijan science, his positive personal qualities, his role in solving actual problems and comprehensive investigation of the photosynthetic process. Professor Julian Eaton-Rye, secretary of the International Society of Photosynthesis Research spoke on “JalalAliyev’s contributions to the World Science of Photosynthesis”. Thenthe award established by the International Society of Photosynthesis Research, named after academician Jalal Aliyev was personally presented by the Secretary of the Society professor Julian Eaton-Rye to professor Jian-Ren Shen from the Research Institute of the University of Okayama for his great achievements in the research of photosynthesis. Professor Julian Eaton-Rye noted that the establishment of this award means the worldwide recognition of Jalal Aliyev’s contributions to biology. Then other participants of the conference shared their memories about Jalal Aliyev.At the end of the morning session of the conference, the short film "Science is Truth" dedicated to Jalal Aliyev was demonstrated.
The afternoon session of the International conference took place at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, ANAS. "Academician Jalal Aliyevreadings" dedicated to the 90th anniversary of the outstanding scientist was held. The Secretary of the International Society of Photosynthesis Research professor Julian Eaton-Rye, the first nominee of  Jalal Aliyev Lecture Scholarship Award-Jian-Ren Shenand Dr. Ahmad Kheyr-Pour from the French National Institute for Agricultural Research were among the participants of the conference. Director of the Institute, academician IradaHuseynova welcomed the participants and gave a brief information on scientific activity and great achievements of Professor Jian-Ren Shen. The Japanese guest noted that he was honored to receive the award named after Jalal Aliyev, and expressed his gratitude for having been invited to this prestigious event. Then professor Jian-Ren Shen gave a presentation on the theme “Structural biological studies of photosynthetic membrane protein complexes”. The lecture was met with great interest and a detailed discussion was held on the theme.