AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib + Foto Apr 22, 2022 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
İclasda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və Rəyasət Heyətinin digər üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Arif Həşimov giriş sözü ilə açaraq yığıncağın gündəliyi barədə məlumat verib.
Əvvəlcə akademik Arif Həşimov AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova, biologiya elmləri doktoru Fuad Qulubəyova, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidentinin köməkçisi Sayat Mustafayevaya AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
Daha sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixində keçiriləcək Ümumi yığıncağına hazırlıq haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, tədbirdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri ilə yanaşı, bir sıra nazirliklərin və ali təhsil müəssisələrinin rəhbər şəxslərinin, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin iştirakı gözlənilir. Akademikin sözlərinə görə, Ümumi yığıncaqda AMEA-nın 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı elmi bölmələrinin hesabatı dinləniləcək, həmçinin tədbir çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əldə olunan nailiyyətləri əks etdirən Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olacaq və 3 gün ərzində, aprelin 29-dək gələn qonaqlar üçün nümayiş etdiriləcək. AMEA rəhbəri həmin sərginin gələcəkdə daimi olmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov daha sonra AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərar layihəsini təqdim edib və bu istiqamətdə Rəyasət Heyətinin üzvlərinin iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin akademik Zemfira Səfərovanın 85, AMEA-nın müxbir üzvləri Şakir Musayevin 65, Firəngiz Əli-zadənin isə 75 illik yubileyləri haqqında qərarlar qəbul olunub. Bundan əlavə, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib, həmçinin Biofizika İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Türkan Səmədova öz xahişi ilə doktoranturadan xaric edilib.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Böyük Britaniyanın Molekulyar Biologiya İnstitutunun və AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyalarının rəhbəri, professor Qərib Mürşüdovun və Almaniyada yaşayan azərbaycanlı riyaziyyatçı alim Məsud Əfəndiyevin ölkə başçısının 21 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görüldüklərini söyləyib və bu təltif münasibətilə Akademiya adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov çıxış edərək Akademiyada elmi mühitin qorunması və aparılan tədqiqatların inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

A meeting of the Presidium of ANAS was held + Photo Apr 22, 2022 | 20:00 / Conferences, assemblies
On April 22, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov and other members of the Presidium attended the event.
Opening the event, academician Arif Hashimov informed about the agenda of the meeting.
First, academician Arif Hashimov presented the Honorary Diplomas of ANAS to corresponding member of ANAS Panah Muradova, doctor of biological sciences Fuad Gulubayov, as well as to the assistant to the vice-president of ANAS Sayat Mustafayeva.
Then a number of scientific and organizational issues were discussed at the meeting.
The first issue discussed was about preparation for the general meeting of ANAS to be held on April 27, 2022. Speaking on the issue, academician Arif Hashimov said that along with active and corresponding members of ANAS, heads of a number of ministries and higher education institutions, as well as Azerbaijani scientists living abroad are expected to participate in the event. According to the academician, at the general meeting, the report of scientific departments on scientific and scientific-organizational activities of ANAS in 2021 will be heard, as well as the opening of the exhibition of scientific achievements of the Academy, which reflects the achievements of scientific institutions and organizations of ANAS, will be demonstrated for guests arriving on April 3, 29.
The head of ANAS noted that the exhibition is intended to be permanent in the future.
Later, academician Arif Hashimov presented the draft decision of the general meeting of ANAS and extensive discussions were held with the participation of members of the Presidium in this direction, relevant instructions were given.
At the meeting, decisions were made on the 85th anniversary of academician Zemfira Safarova, 65th anniversary of corresponding members of ANAS Shakir Musayev and 75th anniversary of Firangiz Ali-Zadeh. In addition, the new composition of the Scientific Council of the Institute of Microbiology of ANAS was approved, as well as the full-time doctoral student of the Institute of Biophysics for the training of doctors of philosophy Turkan Samedova was excluded from the doctorate at her own request.
Then, speaking at the event, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova said that the head of the computational structural biology laboratories of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of the Great Britain, Professor Garib Murshudov and Azerbaijani mathematician Masud Efendiyev living in Germany were awarded the title of “Honored scientist” by the Order of the head of the country dated April 21, 2022.
At the end, the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov emphasized the importance of protecting the scientific environment and developing the research carried out at the Academy.