AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib + Foto Apr 22, 2022 | 20:00 / Konfranslar, iclaslar
İclasda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və Rəyasət Heyətinin digər üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Arif Həşimov giriş sözü ilə açaraq yığıncağın gündəliyi barədə məlumat verib.
Əvvəlcə akademik Arif Həşimov AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova, biologiya elmləri doktoru Fuad Qulubəyova, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidentinin köməkçisi Sayat Mustafayevaya AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
Daha sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixində keçiriləcək Ümumi yığıncağına hazırlıq haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, tədbirdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri ilə yanaşı, bir sıra nazirliklərin və ali təhsil müəssisələrinin rəhbər şəxslərinin, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin iştirakı gözlənilir. Akademikin sözlərinə görə, Ümumi yığıncaqda AMEA-nın 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı elmi bölmələrinin hesabatı dinləniləcək, həmçinin tədbir çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əldə olunan nailiyyətləri əks etdirən Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin açılışı olacaq və 3 gün ərzində, aprelin 29-dək gələn qonaqlar üçün nümayiş etdiriləcək. AMEA rəhbəri həmin sərginin gələcəkdə daimi olmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov daha sonra AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərar layihəsini təqdim edib və bu istiqamətdə Rəyasət Heyətinin üzvlərinin iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin akademik Zemfira Səfərovanın 85, AMEA-nın müxbir üzvləri Şakir Musayevin 65, Firəngiz Əli-zadənin isə 75 illik yubileyləri haqqında qərarlar qəbul olunub. Bundan əlavə, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib, həmçinin Biofizika İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Türkan Səmədova öz xahişi ilə doktoranturadan xaric edilib.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Böyük Britaniyanın Molekulyar Biologiya İnstitutunun və AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyalarının rəhbəri, professor Qərib Mürşüdovun və Almaniyada yaşayan azərbaycanlı riyaziyyatçı alim Məsud Əfəndiyevin ölkə başçısının 21 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görüldüklərini söyləyib və bu təltif münasibətilə Akademiya adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov çıxış edərək Akademiyada elmi mühitin qorunması və aparılan tədqiqatların inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Состоялось заседание Президиума НАНА + Фото Апр 22, 2022 | 20:00 / Конференции, встречи
Открыв заседание вступительным словом, академик Ариф Гашимов ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале академик Ариф Гашимов вручил Почетные грамоты НАНА члену-корреспонденту НАНА Панаху Мурадову, доктору биологических наук Фуаду Гулубекову и помощнику вице-президента НАНА Саят Мустафаевой.
Затем на заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос о подготовке к Общему собранию НАНА, которое состоится 27 апреля текущего года. В своем выступлении академик Ариф Гашимов сообщил, что на мероприятии наряду с действительными членами и членами-корреспондентами НАНА ожидается участие руководящих лиц ряда министерств и высших учебных заведений, а также проживающих за рубежом азербайджанских ученых. По словам академика, на Общем собрании будут заслушаны отчеты о научной и научно-организационной деятельности научных отделений НАНА в 2021 году; также в рамках мероприятия пройдет церемония открытия выставки достижений, полученных в научных учреждениях и организациях Академии, с которой можно будет ознакомиться в течение трех последующих дней, до 29 апреля. И.о. президента НАНА отметил, что в будущем планируется постоянная демонстрация этой выставки.
Далее академик Ариф Гашимов представил проект постановления Общего собрания НАНА, который был подробно обсужден членами Президиума. Затем были даны соответствующие поручения.
На заседании также были приняты постановления о 85-летнем юбилее академика Земфиры Сафаровой, 65-летнем юбилее члена-корреспондента Шакира Мусаева и 75-летнем юбилее чрена-корреспондента НАНА Фирангиз Ализаде. Помимо этого, был утвержден новый состав Ученого совета Института микробиологии НАНА, а очный докторант Института биофизики по программе подготовки докторов философии Тюркан Самедова была отчислена из докторантуры по собственному желанию.
Далее на мероприятии выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая сообщила, что по Распоряжению главы государства от 21 апреля 2022 года заведующий международной лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, профессор Кембриджского университета Великобритании Гариб Муршудов и проживающий в Германии математик Масуд Эфендиев были удостоены почетного звания «Заслуженный деятель науки», и выразила благодарность Президенту Ильхаму Алиеву от имени Академии за эти награды.
В заключение выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Академик подчеркнул, что необходимо и впредь сохранять и развивать в НАНА научную среду и расширять проводимые исследования.