İnstitutun böyük elmi işçi Aytən Ağayevanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto May 10, 2022 | 18:00 / Mühüm hadisələr
10 may 2022-ci il tarixində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda institutun sabiq doktorantı, Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Qabil qızı Ağayevanın 2415.01 – “Molekulyar biologiya” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycanın neftlə çirklənmiş torpaqlarının yeni antibakterial birləşmələrin aşkarlanması üçün tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işi 2014-2018-ci illərdə ABŞ-ın Fraunhofer Molekulyar Biotexnologiya Mərkəzində prof. Vidadi Yusibovun və AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda akademik İradə Hüseynovanın rəhbərlikləri altında yerinə yetirilib. A.Ağayeva dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi, aparılan işlərin məzmunu və aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat veib. Qeyd olunub ki, ilk dəfə olaraq Azərbaycanın neftlə çirklənmiş torpaqlarından götürülmüş torpaq nümunələrindən ayrılmış bakteriyaların 578 ştamı əsasında kolleksiya yaradılıb, onların antimikrob aktivliyə görə skrininqi həyata keçirilib və aktiv produsent kimi AZ-130 ştamı seçilib. Bu ştamın antimikrob aktivliyə malik ədəbiyyatda məlum olmayan yeni  birləşmə sintez etdiyi aşkar olunub. Sonra dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Doktorant rəyçilərin və Elmi şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

Preliminary discussion of the dissertation work submitted by the senior researcher of the institute Ayten Agayeva for the degree of Doctor of Philosophy + Photo May 10, 2022 | 18:00 / Important events
On May 10, 2022, a preliminary discussion of the dissertation on " Study of oil-contaminated soils in Azerbaijan for the detection of new antibacterial compounds at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS submitted by the former doctoral student of the institute, senior researcher of the International Laboratory of Molecular Biotechnology Ayten Gabil Agayeva was held for the degree of Doctor of Philosophy in 2415.01 - "Molecular Biology". The dissertation work was carried out at the Fraunhofer USA Center for Molecular Biotechnology under the supervision of prof. Vidadi Yusibov and academician Irada Huseynova at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS in 2014-2018. A.Agayeva commented on the main provisions of the dissertation and gave detailed information about the relevance, purpose, content of the work, and the results obtained. It was noted that for the first time, a collection was created on the basis of 578 strains of bacteria isolated from soil samples taken from oil-contaminated soils in Azerbaijan, their screening for antimicrobial activity was carried out and AZ-130 strain was selected as an active producer. It was noted that for the first time, a collection was created on the basis of 578 strains of bacteria isolated from soil samples taken from oil-contaminated soils in Azerbaijan, their screening for antimicrobial activity was carried out and AZ-130 strain was selected as an active producer. This strain was found to synthesize a new compound with antimicrobial activity unknown in the literature. Then the dissertation was widely discussed. The doctoral student answered the questions of the reviewers and members of the Scientific Council and expressed his views on the comments and suggestions. At the end of the meeting, it was decided to allow the dissertation to the next stage of defense.