MBBİ-nin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib + Foto İyn 16, 2022 | 08:00 / Tədbirlər
15 iyun - Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb. Bu bayram münasibətlə AMEA-nın vitse-prezidenti,  AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova və institutun əməkdaşları Fəxri xiyabanı ziyarət edib. Müstəqil Azərbaycanın qurucusu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarı dərin hörmət və ehtiramla yad edilib, abidəsi önünə gül dəstələri qoyulub, ruhuna dualar oxunub. Akademik Zərifə Əliyeva və akademik Cəlal Əliyevin məzarları da ehtiramla yad olunub.

Employees of IMBB visited the grave of the National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors + Photo Jun 16, 2022 | 08:00 / Events
June 15 - National Salvation Day is written in golden letters in the history of statehood of the Azerbaijani people. On this holiday, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, academician Irada Huseynova and employees of the institute visited the Alley of Honors. The grave of the founder of independent Azerbaijan, the National Leader of our people Heydar Aliyev was commemorated with deep respect and esteem, flowers were laid at the grave and prayers were said for his soul. The graves of academician Zarifa Aliyeva and academician Jalal Aliyev were also honored.