İnstitutun əməkdaşı b.ü.f.d. Nərgiz Sultanova İran İslam Respublikasında ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Yan 11, 2019 | 15:00 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi b.ü.f.d. Nərgiz Fəxrəddin qızı Sultanova 05.01.2019-09.01.2019 tarixlərində İran İslam Respublikasının Urmiya şəhərində yerləşən Urmiya Universitetinin Bitki Qoruma (Plant Protection) şöbəsində elmi ezamiyyətdə olmuşdur.  Səfər zamanı N. Sultanova Urmiya Universitetinin Agriculture fakultəsinin dekanı prof. Abbas Samadi, dekan müavini Dr. Reza Darvishzadeh, Bitki Qoruma şöbəsinin rəhbəri Dr. Shahram Mirfakhraei, Virusologiya laboratoriyasının rəhbəri Assoc. Prof. Dr. Mina Rastgou və Biosistemlərin Tibbi mühəndisliyi şöbəsinin rəhbəri Assoc. Prof. Dr. Ali M. Nikbakht ilə görüşmüşdür. Səfərin məqsədi fitovirusların molekulyar identifikasiyası sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması, bu sahədə yeni metodlara yiyələnmək və MBBİ ilə Urmiya Universiteti arasında əməkdaşlıq imkanları haqqında müzakirələrin aparılması olmuşdur.

Сотрудник Института Наргиз Султанова побывала в командировке в Исламской Республике Иран + Фото Янв 11, 2019 | 15:00 / Командировки
Ведущий научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Наргиз Фахраддин кызы Султанова с 5.01.2019 по 9.01.2019 находилась в научной командировке в Исламской Республике Иран в расположенном в городе Урмии отделе Защиты Растений (Plant Protection) Университета Урмии. Во время поездки Н.Султанова познакомилась с деканом факультета Сельского Хозяйства Университета Урмии проф. Аббасом Самади, заместителем декана др. Резой Дарвишзаде, руководителем отдела Защиты Растений др. Шахрамом Мирфахраеи, заведующим лабораторией Вирусологии проф.др. Миной Растгоу и руководителем отдела Медицинской Инженерии Биосистем проф.др. Али М.Никбахт. Целью поездки был обмен опытом в области молекулярной идентификации фитовирусов, ознакомление с новыми методами, применяемыми в этой области и обсуждение возможностей сотрудничества между ИМББ и Университетом Урмии.