İnstitutun elmi işçiləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyl 06, 2022 | 13:00 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri, b.e.d. Tofiq Allahverdiyev və b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Turanə İsgəndərova, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Durna Əliyeva və Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova 06 iyun 2022-ci il tarixində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyə zamanı Qobustan BTS-in sahələrində gedən taxıl biçini prosesi izlənilib, tədqiq olunmuş buğda sortlarının və  hibridlərinin  məhsuldarlığı qiymətləndirilib, bitki nümunələrinin biçin öncəsi aqronomik əlamətləri öyrənilib. Stansiyanın direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Atabəy Cahangirov burada həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri,  alimlər tərəfindən dəmyə şəraiti üçün yaradılmış buğdanın “Qobustan”, “Ləqayətli 80”, “Ruzi 84”, “Baba 75” və s.  sortlarının əkin sahələri barədə institut əməkdaşlarına ətraflı məlumat verib.

A scientific mission at the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo Jul 06, 2022 | 13:00 / Scientific mission
On June 6, 2022, leading researchers of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, doctor of Biological sciences Tofig Allahverdiyev and PhD Samira Rustamova, researcher Turana Iskenderova, leading researcher of the Laboratory of Cell membrane systems, PhD Durna Aliyeva and leading researcher of the laboratory of Enzymology of photosynthetic carbon assimilation, PhD Ulduza Gurbanova were on a scientific mission at the Gobustan Regional Experiment Station (RES) of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. During the visit, the harvesting process in the fields of Gobustan RES was monitored, the productivity of the investigated wheat varieties and hybrids was evaluated, and the pre-harvest agronomic characteristics of the plant samples were studied. The director of the station, PhD Atabay Jahangirov gave detailed information on the research carried out, and on the cultivated areas of the wheat varieties Gobustan, Lagayatli 80, Ruzi 84, and Baba 75 that had been developed for rainfed conditions.