İnstitutun elmi işçiləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto İyl 06, 2022 | 13:00 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri, b.e.d. Tofiq Allahverdiyev və b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Turanə İsgəndərova, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Durna Əliyeva və Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova 06 iyun 2022-ci il tarixində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyə zamanı Qobustan BTS-in sahələrində gedən taxıl biçini prosesi izlənilib, tədqiq olunmuş buğda sortlarının və  hibridlərinin  məhsuldarlığı qiymətləndirilib, bitki nümunələrinin biçin öncəsi aqronomik əlamətləri öyrənilib. Stansiyanın direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Atabəy Cahangirov burada həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri,  alimlər tərəfindən dəmyə şəraiti üçün yaradılmış buğdanın “Qobustan”, “Ləqayətli 80”, “Ruzi 84”, “Baba 75” və s.  sortlarının əkin sahələri barədə institut əməkdaşlarına ətraflı məlumat verib.

Научная командировка на Гобустанскую региональную опытную станцию НИИ Земледелия Министерства Сельского Хозяйства + Фото Июл 06, 2022 | 13:00 / Командировки
Ведущий научный сотрудник Лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктор биологических наук Тофиг Аллахвердиев и д.ф. по биологии Самира Рустамова, научный сотрудник Туране Искендерова, ведущий научный сотрудник лаборатории клеточных мембранных систем д.ф. по биологии Дурна Алиева и ведущий научный сотрудник лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода д.ф. по биологии Улдузе Гурбанова 6 июня 2022 года находились в научной командировке на Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики. В ходе визита сотрудники института осуществили мониторинг процесса сбора зерна на полях Гобустанской региональной опытной станции, оценили продуктивность исследуемых сортов и гибридов пшеницы, изучили предуборочные агротехнические характеристики образцов растений. Директор станции, д.ф. по биологии Атабай Джахангиров дал подробную информацию коллегам о проводимых здесь научно-исследовательских работах, о посевных площадях сортов пшеницы «Гобустан», «Лагаятлы-80», «Рузи-84», «Баба-75» и др.