b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva İslam İnkişaf Bankının təqaüdü ilə postdoktoral proqram çərçivəsində Ankara Universitetində tədqiqatlar aparmışdır + Foto Sen 01, 2022 | 09:58 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, “Molekulyar biologiya” ixtisasında elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertant, b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva İslam İnkişaf Bankının (İSDB) “Postdok” tədqiqat müsabiqəsinin qalibi kimi Türkiyə Respublikasının Ankara Universitetində elmi ezamiyyədə olmuş, 4 ay müddətində tomat bitkisinin biotik və abiotik streslərə davamlılığının molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparmışdır. Tədqiqat obyekti olaraq, virusa qarşı həssas Money Maker və yerli sortlardan isə Yeganə və Şəlalə sortları götürülmüş,  xarici və yerli tomat sortlarının biotik və abiotik streslərə kompleks cavab reaksiyaları müqayisəli analiz edilmişdir. DNT və RNT genomlu virus infeksiyalarından olan TYLCV (Tomato Yellow Leaf Curl Virus) və ToCV (Tomato Chlorosis Virus) ilə yoluxdurulmuş bitki nümunələrində viruslar duplex PCR və nested PCR metodları ilə deteksiya edildikdən sonra qReal-Time PCR metodundan istifadə etməklə quraqlıq stresinə məruz qalmış bitkilərdə genlərin ekspressiyasına baxılmış, tomat bitkisində patogenlə əlaqəli olan cellulose-synthase like tip genlər müqayisəli analiz edilmişdir.

Док. философии по биологии Самра Мирзоева проводила исследования в Университете Анкары в рамках постдокторской программы Исламского банка развития + Фото Сен 01, 2022 | 09:58 / Командировки
Старший научный сотрудник лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, победительница «Постдок» программы конкурса Исламского банка развития (ISDB) док. философии по биологии Самра Мирзоева была в научной командировке в Университете Анкара Турецкой Республики, и в течение 4 месяцев вела исследования по изучению молекулярно-генетических механизмов устойчивости растений томата к биотическим и абиотическим стрессовым факторам. В качестве объекта исследований из местных сортов были взяты манимейкер и сорта "Егане "и "Шалала," и проведен сравнительный анализ комплексной реакции зарубежных и местных сортов томатов на биотические и абиотические стрессы. После обнаружения вирусов в образцах растений, инфицированных TYLCV (вирус желтой курчавости листьев томатов) и ToCV (вирус хлороза томатов), которые представляют собой вирусы с ДНК и РНК геномами соответственно, с помощью методов дуплексной ПЦР и гнездовой ПЦР были проанализированы гены растений, подвергшихся засухе с использованием метода qReal-Time PCR. Сравнивали экспрессию целлюлозосинтазоподобных генов, связанных с патогеном в растениях томатов.