b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva İslam İnkişaf Bankının təqaüdü ilə postdoktoral proqram çərçivəsində Ankara Universitetində tədqiqatlar aparmışdır + Foto Sen 01, 2022 | 09:58 / Ezamiyyətlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, “Molekulyar biologiya” ixtisasında elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertant, b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva İslam İnkişaf Bankının (İSDB) “Postdok” tədqiqat müsabiqəsinin qalibi kimi Türkiyə Respublikasının Ankara Universitetində elmi ezamiyyədə olmuş, 4 ay müddətində tomat bitkisinin biotik və abiotik streslərə davamlılığının molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparmışdır. Tədqiqat obyekti olaraq, virusa qarşı həssas Money Maker və yerli sortlardan isə Yeganə və Şəlalə sortları götürülmüş,  xarici və yerli tomat sortlarının biotik və abiotik streslərə kompleks cavab reaksiyaları müqayisəli analiz edilmişdir. DNT və RNT genomlu virus infeksiyalarından olan TYLCV (Tomato Yellow Leaf Curl Virus) və ToCV (Tomato Chlorosis Virus) ilə yoluxdurulmuş bitki nümunələrində viruslar duplex PCR və nested PCR metodları ilə deteksiya edildikdən sonra qReal-Time PCR metodundan istifadə etməklə quraqlıq stresinə məruz qalmış bitkilərdə genlərin ekspressiyasına baxılmış, tomat bitkisində patogenlə əlaqəli olan cellulose-synthase like tip genlər müqayisəli analiz edilmişdir.

Ph.D. Samra Mirzayeva conducted research at Ankara University as part of the postdoctoral program with a scholarship from the Islamic Development Bank + Photo Sep 01, 2022 | 09:58 / Scientific mission
Samra Mirzayeva, senior researcher at the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, doctoral student majoring in "Molecular Biology", was on a scientific visit to Ankara University of the Republic of Turkey as the winner of the "Postdoc" research competition of the Islamic Development Bank (ISDB), and she conducted research in the direction of studying the molecular-genetic mechanisms of tomato plant resistance to biotic and abiotic stresses for 4 months. As objects of research, Money Maker, sensitive to the virus, and local varieties Yegane and Shalala were taken, and the complex responses of foreign and local tomato varieties to biotic and abiotic stresses were comparatively analyzed. After the detection of viruses in plant samples infected with Tomato Yellow Leaf Curl Virus and Tomato Chlorosis Virus, which are viruses with DNA and RNA genomes, by duplex PCR and nested PCR methods, using the qReal-Time PCR method, the expression of genes in drought-stressed plants was examined, and cellulose-synthase-like genes related to the pathogen in tomato plants were comparatively analyzed.