12 sentyabr 2022-ci il tarixində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 2022-ci il üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə “Molekulyar Biologiya” və “Biotexnologiya” ixtisaslarından doktoranturaya qəbul imtahanları keçirilib. Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə ixtisas imtahanlarının keçirilməsi üçün institutda təşkil olunan müvafiq komissiyaların sədri institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova, “Molekulyar Biologiya” ixtisası üzrə komissiyanın üzvləri – AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları, Ələmdər Məmmədov, Zərifə Süleymanova və institutun Təhsil şöbəsinin müdiri Samirə Rüstəmova, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə komissiyanın üzvləri biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Sədaqət Əsədova, Mahirə Məmmədova və İsmayıl Zülfüqarovdur.  İmtahan komissiyaları “Molekulyar Biologiya” ixtisası üzrə iddiaçı Səyalı Mustafayevanın imtahan nəticəsini 68 balla “yaxşı”, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə iddiaçı Aygün Süleymanovanın imtahan nəticəsini isə 94 balla “əla” qiymətləndirib. Aygün Süleymanova eyni zamanda AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında müştərək doktorantura proqramı üzrə 2022-ci il üçün keçirilən müsabiqənin qalibidir və o, Fransanın Monpelye Universitetində “Molekulyar biotexnologiya” ixtisası üzrə doktoranturada təhsil alacaqdır.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошли вступительные экзамены в докторантуру + Фото Сен 12, 2022 | 18:00 / Экзамены
12 сентября 2022 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошли вступительные экзамены в докторантуру на 2022 год по специальностям «Молекулярная биология» и «Биотехнология». Председателем соответствующих комиссий, организованных в институте по подготовке к экзаменам на соискание степени доктора философии по биологии является директор института, академик Ирада Гусейнова, членами комиссии по специальности «Молекулярная биология» - член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, доктора философии по биологии Аламдар Мамедов, Зарифа Сулейманова и заведующая отделом образования института Самира Рустамова, члены комиссии по специальности «Биотехнология» - доктор биологических наук Яшар Фейзиев, доктора философии по биологии Садагат Асадова, Махира Мамедова и Исмаил Зульфугаров. Члены экзаменационных комиссий оценили результат экзамена кандидата по специальности «Молекулярная биология» Саяли Мустафаевой на «хорошо» с 68 баллами, а результат экзамена кандидата по специальности «Биотехнология» Айгюн Сулеймановой на 94 балла ­–  «отлично». Следует отметить, что Айгюн Сулейманова является победителем конкурса, проводимого на 2022 год по совместной докторской программе на основе соглашения о сотрудничестве, подписанного между НАНА и Университетом Монпелье, Франция. Она продолжит свою учебу в Университете Монпелье в области молекулярной биотехнологии.