Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Okt 05, 2022 | 15:21 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə institutun əməkdaşları – Cəlal Əliyev məktəbinin davamçıları Fəxri xiyabanda görkəmli şəxsiyyət və ictimai-siyasi xadim, böyük alim-pedaqoq akademik Cəlal Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin qazandığı nailiyyətlər məhz müəllimlərinin diqqəti, qayğısı və fədakar əməyinin nəticəsidir. Sevindirici haldır ki, Cəlal Əliyev məktəbinin tələbələri yeni alim nəsli yetişdirməklə bu çətin və şərəfli işdə öz müəllimlərinə layiq olmağa çalışırlar. AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev və başqaları müəllimləri – Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrindən söz açaraq onun ciddi və tələbkar müəllim olması ilə yanaşı, eyni zamanda tələbələriylə qayğıkeş, mehriban rəftarı, səmimi tələbə-müəllim münasibəti yaratmaq bacarığını vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, akademik C.Əliyev məktəbinin davamçılarının hal-hazırda həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda - ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Fransa və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla öz elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

An event dedicated to "Teachers' Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 05, 2022 | 15:21 / Important events
On October 5, an event dedicated to "Teachers' Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, employees of the institute - followers of the Jalal Aliyev school visited the grave of academician Jalal Aliyev, a prominent personality, social and political figure, a great scientist-pedagogue, and laid flowers in front of the grave. Vice-president of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova shared her memories of Jalal Aliyev. Academician Irada Huseynova noted that the achievements of students of Jalal Aliyev school are the result of the attention, care and dedicated work of their teacher. It is gratifying that the students of the Jalal Aliyev school are trying to be worthy of their teachers in this difficult and honorable work by training a new generation of scientists. The correspondent members of ANAS, Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev and others spoke about their memories of their teacher - Jalal Aliyev, and emphasized that he was a serious and demanding teacher, but at the same time, he was caring and friendly with his students, and he was able to create a sincere student-teacher relationship. It was noted that the followers of academician J. Aliyev's school are currently successfully continuing their scientific activities both in Azerbaijan and abroad - in the prestigious universities of the USA, Great Britain, Russia, Turkey, France, and other countries.