Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Okt 05, 2022 | 15:21 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə institutun əməkdaşları – Cəlal Əliyev məktəbinin davamçıları Fəxri xiyabanda görkəmli şəxsiyyət və ictimai-siyasi xadim, böyük alim-pedaqoq akademik Cəlal Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin qazandığı nailiyyətlər məhz müəllimlərinin diqqəti, qayğısı və fədakar əməyinin nəticəsidir. Sevindirici haldır ki, Cəlal Əliyev məktəbinin tələbələri yeni alim nəsli yetişdirməklə bu çətin və şərəfli işdə öz müəllimlərinə layiq olmağa çalışırlar. AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev və başqaları müəllimləri – Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrindən söz açaraq onun ciddi və tələbkar müəllim olması ilə yanaşı, eyni zamanda tələbələriylə qayğıkeş, mehriban rəftarı, səmimi tələbə-müəllim münasibəti yaratmaq bacarığını vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, akademik C.Əliyev məktəbinin davamçılarının hal-hazırda həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda - ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Fransa və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla öz elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное Дню учителя + Фото Окт 05, 2022 | 15:21 / Важные события
5 октября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное Дню учителя. В начале сотрудники института - последователи школы Джалала Алиева посетили могилу выдающейся личности и общественно-политического деятеля, крупного ученого-педагога академика Джалала Алиева и возложили цветы к могиле. Своими воспоминаниями о Джалале Алиеве поделилась вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова. Академик Ирада Гусейнова отметила, что достижения учеников школы Джалала Алиева являются результатом внимания, заботы и самоотверженного труда их учителей. Отрадно, что ученики школы Джалала Алиева стараются быть достойными своих учителей в этом нелегком и почетном деле, воспитывая новое поколение ученых. Члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев и другие рассказали о своих воспоминаниях о своем учителе Джалале Алиеве и подчеркнули, что он был серьезным и требовательным учителем, но в то же время заботливым и дружелюбным со своими учениками, и он смог создать искренние отношения между учеником и учителем. Было отмечено, что последователи школы академика Д. Алиева в настоящее время успешно продолжают свою научную деятельность как в Азербайджане, так и за рубежом - в престижных университетах США, Великобритании, России, Турции, Франции и других стран.