MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olub + Foto Okt 05, 2022 | 16:30 / Ezamiyyətlər
AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Türkiyənin Van şəhərində yerləşən Yüzüncü Yıl Universitetində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyət ərzində İ. Zülfüqarov EURACLI’ 22 Beynəlxalq AvroAsiya İqlim Dəyişikliyi Konqresində iştirak edib. Konqresin plenar iclasında alim MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə həmmüəllif olduğu “Azerbaycanda iklim değişikliği ve onun insan sağlığı ile etkisi” mövzusunda çıxış edib. İ.Zülfüqarov qeyd edib ki, Azərbaycanda və Türkiyədə iqlim şəraitlərinin oxşar olması eyni problemlərə gətirib çıxarır. Bu baxımdan, bu tipli konqresin Azərbaycanda da keçirilməsi məqsədəuyğundur. Məruzə böyük marağa səbəbə olub və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. İ. Zülfüqarov həmçininin səfər çərçivəsində Van gölü ətrafındakı biomüxtəlifliklə tanış olub.

Руководитель Международной лаборатории протеомики МББИ находился с научной командировкой в Турции + Фото Окт 05, 2022 | 16:30 / Командировки
Заведующий Международной лабораторией протеомики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР д.ф.б.н. Исмаил Зульфугаров находился в научной командировке в Университете Юзюнджю Йыл, расположенном в Ване, Турция. В ходе визита И. Зульфугаров принял участие на 22-м Международном Евразийском конгрессе по изменению климата EURACLI'. На пленарном заседании Конгресса ученый выступил с докладом на тему «Изменение климата в Азербайджане и его влияние на здоровье человека» в соавторстве с генеральным директором ИМББ, академиком Ирадой Гусейновой. И.Зульфугаров отметил, что схожие климатические условия в Азербайджане и Турции приводят к одним и тем же проблемам. С этой точки зрения целесообразно проведение такого рода конгрессов в Азербайджане. Доклад вызвал большой интерес, и вокруг темы велись дискуссии. В рамках визита Зульфугаров также ознакомился с биоразнообразием вокруг озера Ван.