MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri Türkiyədə elmi ezamiyyətdə olub + Foto Okt 05, 2022 | 16:30 / Ezamiyyətlər
AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Türkiyənin Van şəhərində yerləşən Yüzüncü Yıl Universitetində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyət ərzində İ. Zülfüqarov EURACLI’ 22 Beynəlxalq AvroAsiya İqlim Dəyişikliyi Konqresində iştirak edib. Konqresin plenar iclasında alim MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə həmmüəllif olduğu “Azerbaycanda iklim değişikliği ve onun insan sağlığı ile etkisi” mövzusunda çıxış edib. İ.Zülfüqarov qeyd edib ki, Azərbaycanda və Türkiyədə iqlim şəraitlərinin oxşar olması eyni problemlərə gətirib çıxarır. Bu baxımdan, bu tipli konqresin Azərbaycanda da keçirilməsi məqsədəuyğundur. Məruzə böyük marağa səbəbə olub və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. İ. Zülfüqarov həmçininin səfər çərçivəsində Van gölü ətrafındakı biomüxtəlifliklə tanış olub.

The Head of the International Laboratory of Proteomics was on a scientific trip in Turkey + Photo Oct 05, 2022 | 16:30 / Scientific mission
The Head of the International Laboratory of Proteomics of RA MSE Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ph.D. Ismayil Zulfugarov was on a scientific trip at Van Yuzuncu Yil University. During the trip I.Zulfugarov participated in the International Eurasia Congress of Climate Change / EURACLI 22. At the plenary session of the congress, the scientist gave a speech on the topic "Climate change in Azerbaijan and its impact on human health", co-authored with academician Irada Huseynova, general director of IMBB. Zulfugarov noted that the similar climate conditions in Azerbaijan and Turkey lead to the same problems. From this point of view, it is appropriate to hold this type of congress also in Azerbaijan. The lecture caused great interest and discussions were held around the topic. I. Zulfugarov also got acquainted with the biodiversity around Lake Van as part of the visit.