AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda GAMŞ Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin illik hesabatı dinlənilib + Foto Noy 05, 2022 | 16:06 / Konfranslar, iclaslar
5 Noyabr 2022-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin İnstitutlarının illik hesabatları dinlənilib. Məruzələr elmi bölməyə aid 8 institutun GAMŞ sədrləri tərəfindən təqdim edilib.
Tədbir 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərin ruhunu  bir dəqiqəlik sükutla yad etməklə başlamışdır. Hesabatı giriş sözü ilə açan GAMŞ sədri, k.ü.f.d. Elmir Babayev əvvəlcə qarşıdan gələn Zəfər Günü münasibətilə gəncləri təbrik etmiş, keçdiyimiz zəfər yolundan, qəhrəman şəhid və qazilərimizdən bəhs etmişdir. Sədr E. Babayev GAMŞ BTEB-in institutlarının elmi və ictimai fəaliyyətdə daima fəal olduqlarının vurğulamış, hesabatın gedişinə uğurlar arzu etmişdir.
Hesabat Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun GAMŞ sədri, həmçinin GAMŞ Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin katibi Nərgiz Bayramovanın məruzəsi ilə davam etmişdir. Məruzəçi institutun gənc alimlərinin cari ildə  iştirak etdikləri beynəlxalaq və yerli konfrans və tədbirləri, həmçinin qrant layihələri barədə məlumat vermiş, il ərzində çap olunmuş elmi əsərlərin sayını açıqlamışdır. N. Bayramova xüsusi olaraq bu ilin önəmli nailiyyətlərindən birinin 2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatına elm üzrə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyar İnstitutunun  Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Axundovanın layiq görüldüyünü vurğulamışdır.
Botanika İnstitutunu təmsil edən GAMŞ sədri Aydan Zeynalova institutun  gənc alim və tədqiqatçılarının həm elmi, həm də ictimai fəaliyyətini diqqətə çatdırmışdır. Nəşr edilmiş məqalə və tezislər, eləcə də yerli və beynəlxalq konfranslarda gənclərin fəal iştirakları haqqında məlumat vermişdir. Aydan Zeynalova 31.10.2022-04.11.2022 tarixlərində Rusiyanın Nijni Novqorod şəhərində təşkil olunan "Sərhədsiz Elm" Forumunda "Qida təhlükəsizdiyi" seksiyasında çıxış edərək III dərəcəli diplomla mükafatlandırılmışdır. A. Zeynalova həmçinin elmi fəaliyyətin genişləndirilməsi istiqamətində institutda görülən işlərdən bəhs etmişdir.
Zoologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Leyla Nadirli tədbirlər planı üzrə institutlarında keçirilmiş tədbirlərdən, KİV-də çıxışlardan, ezamiyyə və nəşrlərdən bəhs edərək gənclərin fəal iştirakını xüsusi vurğulamışdır.
Fiziologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Nərmin Bağırova məruzəsində cari ildə şuranın təşkil etdiyi tədbirlərdən bəhs etmişdir. N. Bağırova Gənclər və İdman Nazirliyi, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən  Gənc alimlərin yay düşərgəsində fəal iştirak edən gənclər barədə də məlumat vermişdir.
Mikrobiologiya İnstitutu üzrə illik hesabatı tədqim edən sədr Aytən Əliyeva GAMŞ-ın qarşısına qoyulmuş vəzifələrdən, icra edilmiş kompleks tədbirlərdən söz açaraq, institutun hazırda KTN-nin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə bir sıra sahələrdə praktiki layihələr həyata keçirdiyini qeyd etmişdir.
Dendrologiya İnstitutunun GAMŞ sədri Leyla Atayeva tərəfindən təqdim olunmuş hesabat zamanı institutun gənclərinin cari ildə 16 beynəlxalq, 11 yerli olmaqla 22 tam dərc edilmiş, 5 çapta olan məqalə, 13 beynəlxalq, 12 yerli olmaqla 14 tam dərc edilmiş, 11 çapta olan tezislərinin olduğu qeyd edilmişdir. Sədr həmçinin gənclərin 2022-ci ildə  26 sertifikata layiq görüldüklərini, 4 dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi, 1 dissertasiya işinin müdafiəsi, həmçinin şura tərəfindən təşkil edilmiş 2 xeyriyyə işinin olduğunu vurğulamışdır.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun GAMŞ sədri Günel Musayeva öz məruzəsində institutun Molekulyar genetika və genomika laboratoriyasının elmi işçisi Səbinə Fərhadovanın “Siçanın embrion kök hüceyrə modelləri üzərində insanın imprintinq xəstəliklərinə səbəb olan epigenetik mexanizmlərin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya müdafiəsinin 2022-ci il 09 iyun tarixində Monpelye Universitetində uğurla həyata keçirildiyini qeyd etmiş, bu nailiyyətin təkcə institut deyil, bütün bölmə üçün böyük uğur olduğunu vurğulamışdır.
Torpaşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunu təmsil edən GAMŞ sədri Tərlan Yelmarlı institutlarında gənc alim və mütəxəssislərin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə respublika üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən hadisələrlə və anım günləri ilə əlaqəli təşkil edilmiş elmi-praktiki konfranslar və tədbirlərdən söz açmışdır.
Məruzələrin sonunda bölmənin hesabatı yüksək qiymətləndirilmiş, şuranın gələcək fəaliyyəti, gənclərin elmi və ictimai sferada aktiv olmaqlarını optimallaşdırmaq və daha da irəlilətmək üçün fikir mübadilələri aparılmışdır.

The annual report of the Division of Biological and Medical Sciences of CYSS was heard at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of RA MSE + Photo Nov 05, 2022 | 16:06 / Conferences, assemblies
On November 5, 2022, the institutes of the Division of Biological and Medical Sciences of the Council of Young Scientists and Specialists gave an annual report at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Reports were presented by CYSS chairmen of 8 institutes belonging to the scientific department.
The event began with a minute's silence to commemorate the martyrs who died heroically in the 44-day Patriotic War. Opening the report, the chairman of CYSS, Ph.D. in chemistry Elmir Babayev first congratulated the young people on the occasion of the upcoming Victory Day and talked about the path of victory, our heroes, martyrs, and veterans. Chairman E. Babayev emphasized that the institutes of CYSS DBMS are always active in scientific and social activities, and wished success in the progress of the report.
The report continued with the report of Nargiz Bayramova, the chairman of CYSS of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, as well as the secretary of CYSS Division of Biological and Medical Sciences. The speaker informed about the international and local conferences and events attended by the young scientists of the institute in the current year, as well as the grant projects, and announced the number of scientific works published during the year. N. Bayramova especially emphasized that one of the most important achievements of this year was the awarding of the 2022 Presidential Youth Award to Lala Akhundova, a junior researcher at the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
Aydan Zeynalova, the chairman of CYSS, representing the Institute of Botany, drew attention to both the scientific and social activities of the institute's young scientists and researchers. She reported on published articles and theses, as well as the active participation of young people in local and international conferences. Aydan Zeynalova was awarded with a III degree diploma after speaking in the "Food Safety" section at the "Science Without Borders" Forum held in Nizhny Novgorod, Russia on 31.10.2022-04.11.2022.
Leyla Nadirli, the chairman of CYSS of the Institute of Zoology, spoke about the events held in the institute, speeches in the mass media, visits, and publications, and emphasized the active participation of young people.
In her report, the chairman of CYSS of the Institute of Physiology, Narmin Baghirova talked about the events organized by the council in the current year. N. Bagirova also informed about the young people actively participating in the summer camp of young scientists organized jointly by the Ministry of Youth and Sports and the Council of Young Scientists and Experts.
Ayten Aliyeva, who presented the annual report on the Institute of Microbiology, spoke about the tasks set before CYSS, the comprehensive measures implemented and said that the institute is currently implementing practical projects in a number of fields with the Scientific-Research Institute of Fruit and Tea Cultivation of Ministry of Agriculture and the Scientific-Research Institute of Vegetables.
Leyla Atayeva, Chairman of CYSS of the Institute of Dendrology, noted that in the current year, the young people of the institute have 22 fully published, 11 local, 16 international, 5 printed articles, 13 international, 12 local, 14 fully published, 11 printed theses.
Chairman of CYSS of the Institute of Genetic Resources, Gunel Musayeva, said in her report that Sabina Farhadova, a research fellow of the Institute's Molecular Genetics and Genomics Laboratory, successfully defended her dissertation on "Research of epigenetic mechanisms that cause human imprinting diseases on mouse embryonic stem cell models" at the University of Montpellier on June 9, 2022, and she noted that this achievement is a great success not only for the institute but for the entire department.
Chairman of CYSS Tarlan Yelmarli, representing the Institute of Soil Science and Agrochemistry, spoke about the scientific-practical conferences and events organized by young scientists and specialists in their institutes related to events and commemorations of special importance for the republic.
At the end of the reports, the department's report was highly evaluated, the future activity of the council, and the exchange of ideas to optimize and further advance the activeness of young people in the scientific and social spheres were held.