Azərbaycanlı alim Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq sahəsində insan hüquqları üzrə rəhbər komitəsinin iclasında iştirak edib Noy 11, 2022 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq sahəsində insan hüquqları üzrə rəhbər komitəsinin (CDBIO) növbəti plenar iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycanı UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin sədr müavini, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov təmsil edib.
Tədbirdə  aztapılan dərman vasitələrinə və tibbi avadanlıqlara ədalətli çıxış, könüllü tədbirlərin təşviqi üçün tövsiyə layihəsi, sağlamlıq savadlılığı üçün bələdçi - etimadın qurulmasına və səhiyyə xidmətlərinə ədalətli çıxışa töhfə vermək, uşaqların sağlamlıqlarına aid məsələlərlə bağlı qərar qəbuletmə prosesində onların iştirakına dair bələdçi, gənclər forumu, xəstələrin hüquqları ilə bağlı qanunvericiliyin və təcrübələrin icmalı, büroya seçki və s. məsələlərə baxılıb və müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Müzakirə edilən bir sıra məsələlər qərarların verilməsi üçün Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə təqdim olunacaq.

Азербайджанский ученый принял участие в заседании руководящего комитета Совета Европы по правам человека в области биомедицины и здравоохранения Ноя 11, 2022 | 09:00 / Конференции, встречи
Очередное пленарное заседание Руководящего комитета по правам человека в биомедицине и здравоохранения (CDBIO) Совета Европы состоялось в Страсбурге, Франция.
На встрече Азербайджан представлял заместитель председателя Азербайджанского национального комитета по биоэтике, этике науки и технологий ЮНЕСКО, заведующий международной лабораторией протеомики Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по биологии Исмаил Зульфугаров.
На мероприятии были рассмотрены такие вопросы, как равный доступ к редким лекарственным средствам и медицинскому оборудованию, проект рекомендации по продвижению добровольных мер, руководство по санитарной грамотности - содействие укреплению доверия и справедливого доступа к услугам здравоохранения, руководство по участию детей в процессах принятия решений, связанных со здоровьем, молодежный форум, обзор законодательства и практик, связанных с правами пациентов, а также вопросы выборов в офис, и были приняты соответствующие решения.