Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova MBBİ-nin 2022-ci ildəki elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin yekunları barədə hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Məruzəçi ilk olaraq cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət proqramları ilə əlaqədar tapşırıqların icrası haqqında məlumat verib. O, diqqətə çatdırıb ki, cari ildə institutda 3 istiqamət və 3 problem ətrafında 6 mövzunun yerinə yetirilməsi məqsədilə 27 işin 37 mərhələsi üzrə tədqiqatlar davam etdirilib.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə institutun 14 laboratoriyasında ümumilikdə 77 elmi işçi, o cümlədən 1 akademik, 4 AMEA-nın müxbir üzvü, 1 Rusiya EA-nın müxbir üzvü, 11 elmlər doktoru və professor, 20 fəlsəfə doktoru tərəfindən aparılan elmi tədqiqat işlərinin yekunu olaraq 6 mühüm nəticə əldə olunub. İnstitutda dünya üçün prioritet sayılan problemlərin - kompüter biologiyası, süni intellekt, maşınöyrənmə üsulları, nanomateriallar və s. həllinə yönəlmiş kompleks tədqiqatlar aparılıb. Cari ildə Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevaya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı Azərbaycanda ilk dəfə olaraq “Riyazi biologiya, bioinformatika” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilib.
İnstitutda “Patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi” istiqamətində tədqiqatlar davam etdirilib. Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Fidan Hüseynovanın Fransanın Monpelye Universitetində “Molekulyar biologiya” ixtisasında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Toxumanın bərpası üçün diş pulpası kök hüceyrələrinin angiogenik aktivləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi uğurla keçirilib.
2022-ci ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 17-si yüksək reytinqli jurnallarda olmaqla, ümumilikdə, 123 məqalə və tezis, 3 monoqrafiya, 2 kitab fəsli, 1 buklet dərc edilib. Cari ildə institutun AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi ilə birgə təşkilatçılığı ilə 3 beynəlxalq konfrans, elmi seminarlar keçirilib, əməkdaşlar beynəlxalq və yerli konfranslarda iştirak edərək çoxsaylı setifikatlar alıblar.
Elmin və təhsilin inteqrasiyası çərçivəsində magistr hazırlığı uğurla davam etdirilib. Hal-hazırda institutda 22 magistr təhsil alır və tədqiqat işləri aparır. İnstitutun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında 3 əməkdaşın dissertasiya işi müzakirə olunaraq sənədləri Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim olunub, 1 nəfərin dissertasiya işi seminar şurasında müzakirə olunaraq açıq müdafiəyə buraxılıb, 2 nəfərə isə Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilib. İnstitutun gənc mütəxəssisləri İslam İnkişaf Bankının təqaüd proqramı, “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında elan edilən müştərək doktorantura proqramı çərçivəsində dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil alırlar. Hesabat ilində 3 xarici təşkilatla qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında rəsmi müqavilələr imzalanıb.
Sonra hesabat məruzəsi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, çıxış edənlər akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Arif Məmmədov, İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Atabəy Cahangirov, İsmayıl Zülfüqarov, Ələmdar Məmmədov və başqaları institutun birillik fəaliyyətini və əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndiriblər.

Заслушан годовой отчет Института молекулярной биологии и биотехнологий + Фото Дек 22, 2022 | 11:00 / Конференции, встречи
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий (МББИ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Председательствующая на заседании генеральный директор института, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова выступила с отчетом о результатах научной, научно-организационной и научно-педагогической деятельности МББИ в 2022 году. Докладчик сначала проинформировал об исполнении указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также поручений по вопросам реализации Государственных программ. Она отметила, что в текущем году продолжены исследования по 37 этапам 27 работ с целью выполнения 6 тем по 3 направлениям и 3 проблемам.
Отмечено, что в 2022 году в результате научных исследований, проведенных в 14 лабораториях института 77 научными работниками, в том числе 1 академиком, 4 членами-корреспондентами НАНА, 1 членом-корреспондентом АН России, 11 докторами наук и профессорами, 20 докторами философии, получено 6 важных результатов. В институте велись комплексные исследования, направленные на решение проблем, считающихся приоритетными в мире — компьютерной биологии, искусственного интеллекта, методов машинного обучения, наноматериалов и др.
В институте рассматривались проблемы, считающиеся приоритетными для всего мира – компьютерная биология, искусственный интеллект, методы машинного обучения, наноматериалы и др. проведено комплексное исследование, направленное на ее решение. В этом году решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики научный сотрудник Международной лаборатории вычислительной структурной биологии Рафига Масмалиева впервые в Азербайджане была удостоена степени доктора философии по биологии по специальности «Математическая биология, биоинформатика».
В институте продолжены исследования в направлении «исследования физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, новых методов диагностики и лечения, применения высоких технологий и стволовых клеток в разработке лекарственных средств и репродуктивной медицины». Фидан Гусейнова, младший научный сотрудник лаборатории популяционной геномики, успешно защитила диссертацию на тему «Ангиогенная активация стволовых клеток пульпы зуба для регенерации тканей» и получила степень доктора наук по специальности «Молекулярная биология» в Университете Монпелье, Франция.
Всего в 2022 году сотрудниками института опубликовано 123 статьи и тезисы, 3 монографии, 2 главы в книгах и 1 брошюра, из них 17 в высокорейтинговых журналах. В текущем году в рамках совместной организации института с Отделением биологических и медицинских наук НАНА проведены 3 международные конференции и научные семинары, сотрудники Института участвовали в международных и местных конференциях и получили многочисленные сертификаты.
В рамках интеграции науки и образования успешно продолжена подготовка магистров. В настоящее время в институте обучаются и ведут научные исследования 22 магистра. В действующем при институте Диссертационном совете ED 1.25 обсуждены диссертации 3-х сотрудников и их документы представлены в ВАК, рассмотрена в семинарском совете и допущена к открытой защите диссертация 1-го сотрудника, а 2 сотрудника решением Высшей аттестационной комиссии удостоены ученой степени доктора философии по биологии. Молодые специалисты института проходят обучение в ведущих университетах мира в рамках стипендиальной программы Исламского банка развития, «Государственной программы повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике», подписаного соглашения о сотрудничестве между НАНА и Университетом Монпелье, Франция. В отчетном году подписаны официальные соглашения о взаимном сотрудничестве с 3 зарубежными организациями.
После этого вокруг доклада состоялись широкие обсуждения, академик Гариб Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Ариф Мамедов, Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Шахнияр Байрамов, Тофиг Аллахвердиев, доктора философии по биологии Атабай Джахангиров, Исмаил Зульфугаров, Аламдар Мамедов и другие, выступив, высоко оценили годовую деятельность института и достигнутые результаты.