AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi hesabat verib + Foto Fev 01, 2023 | 10:58 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 31-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin səyyar iclası hibrid formatda keçirilib.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Səhiyyə Nazirliyinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil və tibb müəssisələrinin və KİV-in əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib. AMEA rəhbəri yanvar ayı ərzində AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi, Humanitar Elmlər, İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri, Kimya Elmləri, Yer Elmləri bölmələrinin və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2022-ci ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatların dinlənildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, bu il hesabatlar fərqli formatda, böyük auditoriyalarda təqdim olunur və bu addım Azərbaycan alimlərinin əldə etdikləri nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında mühüm rol oynayır.
Akademiyada aparılan islahatlar barədə məlumat verən AMEA rəhbəri daxili imkanlar hesabına Rəyasət Heyətinin aparatında “Vikipediya”, elmmetrik göstəricilərin analizi, jurnalların beynəlxalq bazalara çıxışının genişləndirilməsi işləri ilə məşğul olan Elektron Akademiya şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Xüsusilə Azərbaycan alimlərinin impakt faktorlu jurnallarda çıxan məqalələrinin sayının artırılmasının başlıca hədəflərdən olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi jurnallarının Türkiyənin Ulakbim - Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi barədə razılığın əldə olunduğunu söyləyib.
Həmçinin AMEA-nın ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi quruma - Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzvlüyə qəbul edildiyini, hazırda isə Avropa Akademiyaları Assosiasiyasına üzvlüklə bağlı işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, Akademiyanın beynəlxalq assosiasiyalara üzvlüyü Azərbaycan elminin əhatə dairəsinin genişlənməsinə və alimlərimizin xarici həmkarları ilə əlaqələrinin artmasına təkab verəcək.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib.
Əvvəlcə akademik Cəlal Əliyevin və AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, həmçinin “Şuşa İli” ilə bağlı, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında pambıqçılığın inkişafına dair 2017-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı” və s., o cümlədən Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanması, AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb.
Həmçinin bölmənin institutlarında və AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Səhiyyə Nazirliyinin və AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tədqiqat və təhsil müəssisələrində, TƏBİB-in tədqiqat müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, bölmə və institutlar işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər işçi qruplarının işində, müvafiq fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə bioloji və radioekoloji monitorinqlərin aparılmasında, Ermənistanın Qarabağda törətdiyi ekoloji terrorun miqyasının qiymətləndirilməsində fəal şəkildə iştirak ediblər. Belə ki, Kəlbəcər, Zəngilan, Qubadlı, Füzuli, Şuşa və s. rayonlara çoxsaylı ekspedisiyalar keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan növlərin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb. Xüsusən, Oxçuçayın hövzəsi boyu ekspedisiya tədqiqatları mühüm əhəmiyyət kəsb edib, monitorinqlərin nəticəsi suyun çirkli su kateqoriyasına aid olmasını və bunun da əsasən Ermənistan ərazisində baş verməsini təsdiq etməyə imkan yaradır.
Bölmənin diqqətində olan ən aktual problemlərdən birinin də Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanması olduğunu deyən İ.Hüseynova hesabat dövründə AMEA üzrə Redaksiya heyəti və işçi qruplarının BTEB-in ciddi nəzarəti altında fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı elmi tədqiqatlar, xarakterik şəkil və yayılma xəritələri ilə birgə oçerklərin yazılması başa çatdırılıb, son redaktə və tərtibatla bağlı yaradıcı kollektivin üzərinə düşən işlər yekunlaşdırılıb.
O cümlədən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun və ətraf ekosistemlərin tədqiqi, dənizin bioloji resurslarının öyrənilməsi üzrə fəaliyyətlər intensivləşdirilib.
Hesabat ilində biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə tədqiqatlar əsasən, biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətləri üzrə aparılıb.
Məruzəçi bildirib ki, qeyd olunan istiqamətlərdə hesabat ilində 22 problem, 82 mövzu, 246 iş, 501 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 6 mövzu, 31 iş və 369 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 32 problem, 145 mövzu (17-si tamamlanıb) və 305 işi (32-si tamamlanıb) əhatə edən 527 (76-sı tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib. 2022-ci ildə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində 23, beynəlxalq və yerli əməkdaşlıq nəticəsində 5, bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələrində 2, tibb sahəsində 16, aqrar elm üzrə isə 2 mühüm nəticə alınıb. Hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən 6, respublikanın tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrində isə 16 patent əldə edilib.
Bölmə alimlərinin nəşriyyat fəaliyyətini diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova hesabat dövründə bölmə institutları tərəfindən 1099 elmi əsər, o cümlədən 14 kitab (2-si xaricdə), 17 monoqrafiya (1-i xaricdə), 547 məqalə (317-si xaricdə, onlardan 165-i impakt faktorlu jurnallarda, 86-sı “Web of Science” və “Scopus” bazalarında), 521 tezis (198-i xaricdə) nəşr olunub. Əməkdaşların əsərlərinə 3100 istinad edilib. Bölmədənkənar tibb yönümlü müəssisələr tərəfindən 3056 elmi əsər, o cümlədən 20 kitab (2-si xaricdə), 22 monoqrafiya (1-i xaricdə), 1445 məqalə (579-u xaricdə, onlardan 84-ü “Web of Science” və “Scopus”  bazalarından olan jurnallarda), 1569 tezis (585-i xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 390 istinad edilib.
Natiq, həmçinin hazırda bölmənin 16 gənc mütəxəssisinin tanınmış xarici universitetlərdə doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdırıb.
Hesabatda, həmçinin elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər və s. barədə məlumat verilib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri Elmar Qasımov, Zeynal Əkpərov, professor Səyyarə İbadullayeva, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev və aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər. Həmçinin Kembric Universitetinin professoru, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdovun videoçıxışı dinlənilib.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bölmədə aparılan tədqiqatları, BTEB-in müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrini, gənc mütəxəssislərin xaricdə doktorantura təhsili almasını, impakt faktorlu jurnallarda çıxan məqalələrin sayının artmasını, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yerinə yetirilən elmi işləri yüksək qiymətləndirib.
Sonda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2022-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib.

Отделение биологических и медицинских наук НАНА отчиталось за деятельность в 2022 году + Фото Фев 01, 2023 | 10:58 / Конференции, встречи
31-го января в гибридном формате состоялось передвижное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии, которое проходило в Институте молекулярной биологии и биотехнологий, приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советник министра науки и образования Ниджат Мамедли, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, представители Министерства здравоохранения и Министерства сельского хозяйства, генеральные директора научных учреждений и организаций, представители высших учебных заведений, медицинских учреждений и СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей важные результаты, полученные учеными Отделения биологических и медицинских наук НАНА (ОБМН) в 2022 году.
Открыв мероприятие, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня. Руководитель НАНА сообщил, что за январь текущего года на заседаниях Президиума НАНА были прослушаны отчеты о деятельности отделений гуманитарных, общественных, физико-математических и технических, химических наук, наук о Земле, Лянкяранского и Шекинского региональных научных центров в 2022 году, и отметил, что в этом году научные отделения и центры НАНА представляют свои отчеты в ином формате, в больших аудиториях, и это играет важную роль в доведении достижений азербайджанских ученых до широкой общественности.
Говоря о проводимых в НАНА реформах, академик Иса Габиббейли сообщил, что за счет внутренних ресурсов в аппарате Президиума создан отдел «Электронная Академия», деятельность которого направлена на совершенствование материалов Википедии, анализ наукометрических показателей, обеспечение выхода журналов в международные базы и т.д. Сказав, что одной из главных целей является увеличение количества статей отечественных ученых, публикуемых в журналах с импакт-фактором, руководитель НАНА добавил, что было достигнуто соглашение о включении научных журналов НАНА в реестр электронной базы данных «DеrgiPark» (ULAKBİM).
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА впервые стала членом международной научной структуры – Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии, а в настоящее время продолжаются работы, связанные с принятием НАНА в Ассоциацию академий наук Европы. Президент НАНА отметил, что членство Академии наук Азербайджана в международных ассоциациях приведет к расширению сфер влияния отечественной науки и связей наших ученых с зарубежными коллегами.
Затем вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, академик Ирада Гусейнова представила отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2022 году.
Вначале минутой молчания была почтена память академика Джалала Алиева и члена-корреспондента НАНА Тофика Мамедова.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетном году велись исследования, нацеленные на выполнение задач, поставленных в указах и распоряжениях Президента Ильхама Алиева, в том числе в Распоряжении главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша», постановлениях и распоряжениях Кабинета министров, «Государственной программе по развитию коконоводства и шелководства в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы», «Государственной программе по развитию хлопководства в Азербайджанской Республике на 2017-2022 годы», «Государственной программе по обеспечению продовольственной безопасности в Азербайджанской Республике на 2019-2025 годы», постановлениях Общего собрания и Президиума НАНА, подготовку третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики и т.д.
Также осуществлялась координация исследований, которые велись в институтах ОБМН, Лянкяранском региональном научном центре НАНА, исследовательских и образовательных учреждениях Министерства здравоохранения и Министерства сельского хозяйства, исследовательских учреждениях ТАБИБ, а также соответствующих кафедрах высших учебных заведений.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что ОБМН и институты принимали активное участие в деятельности Рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра, функционирующего при Координационном штабе, созданном для централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, и других рабочих групп, а также в реализации соответствующих программ, проведении биологических и радиоэкологических мониторингов в регионе, оценке масштабов экологического террора, совершенного Арменией в Карабахе, и т.д. Так, в Кельбаджарском, Зангиланском, Губадлинском, Физулинском, Шушинском и других районах были проведены многочисленные экспедиции, а также мониторинги редких и находящихся под угрозой исчезновения видов, земельных и водных ресурсов, источников питьевой воды, лесов и других экосистем. Особое значение имеют итоги экспедиционных исследований, которые велись по всей длине бассейна реки Охчучай, еще раз подтверждающие загрязнение реки со стороны Армении.
Сказав, что одной из актуальных проблем, находящихся в центре внимания отделения, является подготовка третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики, академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетный период ОБМН координировало деятельность редакционной коллегии и рабочих групп, уже завершены научные исследования, работы по написанию очерков, сбору фотоснимков и карт, редактированию и оформлению материалов.
Помимо этого, интенсифицированы работы по изучению азербайджанского сектора Каспийского моря и окружающих экосистем, а также биологических ресурсов моря.
По словам академика Ирады Гусейновой, в 2022 году основные направления научно-исследовательских работ в области биологических, аграрных и медицинских наук охватывали такие важные задачи, как изучение, восстановление, охрана и рациональное использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов, разработка электронных баз данных и карт, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные, протеомные и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий, компьютерная биология, применение методов машинного обучения и искусственного интеллекта в биологии и медицине, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, создании лекарственных препаратов, а также в репродуктивной медицине.
Докладчик отметила, что по указанным направлениям в учреждениях отделения были проведены исследования, охватывающие 22 проблемы, 82 темы, 246 работ, 501 этап, завершены 6 тем, 31 работа и 369 этапов. В медицинских учреждениях велись исследования, охватывающие 32 проблемы, 145 тем (17 завершены), 305 работ (32 завершены) и 527 этапов (76 завершены). Ученый сообщила, что в прошлом году в учреждениях Отделения биологических и медицинских наук были получены 23, в итоге сотрудничества с международными и местными структурами – 5, в научных и образовательных учреждениях вне отделения – 2, в сфере медицины – 16, в области аграрных наук – 2 важных результата. В отчетном году институтами отделения получены 6, научно-исследовательскими и образовательными учреждениями медицинской направленности – 16 патентов.
Говоря об издательской деятельности, академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетный период сотрудниками институтов отделения были изданы 1099 научных трудов, в том числе 14 книг (2 – за рубежом), 17 монографий (1 – за рубежом), 547 статей (317 – за рубежом, 165 из них – в журналах с импакт-фактором, 86 – в журналах, включенных в базы «Web of Science» и «Scopus»), 521 тезис (198 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 3100 раз. Сотрудниками учреждений медицинской направленности вне отделения были изданы 3056 научных трудов, в том числе 20 книг (2 – за рубежом), 22 монографии (1 – за рубежом), 1445 статей (579 – за рубежом, 84 из них – в журналах, включенных в базы «Web of Science» и «Scopus»), 1569 тезисов (585 – за рубежом), на научные труды ссылались 390 раз.
Докладчик отметила, что в настоящее время 16 молодых специалистов отделения продолжают свое образование на ступени докторантуры в известных зарубежных университетах.
В отчете также говорилось об интеграции науки и образования, международных связях, подготовке кадров, международных лабораториях, функционирующих в учреждениях отделения, состоянии электронной науки, проведенных конференциях, семинарах и юбилеях, наградах и т.д.
После прослушивания отчета выступили члены-корреспонденты НАНА Эльмар Гасымов, Зейнал Акперов, профессор Сайяра Ибадуллаева, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев и доктор философии по аграрным наукам Джаваншир Талаи, которые озвучили свои мысли и предложения. Также было прослушано видеовыступление профессора Кембриджского университета, заведующего лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий, профессора Гариба Муршудова.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли высоко оценил проведенные в отделении исследования, международные связи учреждений ОБМН, обучение молодых специалистов в докторантуре за рубежом, рост числа статей, опубликованных в журналах с импакт-фактором, и работы, выполненные на освобожденных от оккупации территориях.
В заключение постановлением Президиума деятельность Отделения биологических и медицинских наук НАНА в 2022 году была признана удовлетворительной.