AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi hesabat verib + Foto Fev 01, 2023 | 10:58 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 31-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin səyyar iclası hibrid formatda keçirilib.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Səhiyyə Nazirliyinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil və tibb müəssisələrinin və KİV-in əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib. AMEA rəhbəri yanvar ayı ərzində AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi, Humanitar Elmlər, İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri, Kimya Elmləri, Yer Elmləri bölmələrinin və Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2022-ci ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatların dinlənildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, bu il hesabatlar fərqli formatda, böyük auditoriyalarda təqdim olunur və bu addım Azərbaycan alimlərinin əldə etdikləri nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında mühüm rol oynayır.
Akademiyada aparılan islahatlar barədə məlumat verən AMEA rəhbəri daxili imkanlar hesabına Rəyasət Heyətinin aparatında “Vikipediya”, elmmetrik göstəricilərin analizi, jurnalların beynəlxalq bazalara çıxışının genişləndirilməsi işləri ilə məşğul olan Elektron Akademiya şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Xüsusilə Azərbaycan alimlərinin impakt faktorlu jurnallarda çıxan məqalələrinin sayının artırılmasının başlıca hədəflərdən olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi jurnallarının Türkiyənin Ulakbim - Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edilməsi barədə razılığın əldə olunduğunu söyləyib.
Həmçinin AMEA-nın ilk dəfə olaraq beynəlxalq elmi quruma - Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzvlüyə qəbul edildiyini, hazırda isə Avropa Akademiyaları Assosiasiyasına üzvlüklə bağlı işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, Akademiyanın beynəlxalq assosiasiyalara üzvlüyü Azərbaycan elminin əhatə dairəsinin genişlənməsinə və alimlərimizin xarici həmkarları ilə əlaqələrinin artmasına təkab verəcək.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib.
Əvvəlcə akademik Cəlal Əliyevin və AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, həmçinin “Şuşa İli” ilə bağlı, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında pambıqçılığın inkişafına dair 2017-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı” və s., o cümlədən Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanması, AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb.
Həmçinin bölmənin institutlarında və AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Səhiyyə Nazirliyinin və AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tədqiqat və təhsil müəssisələrində, TƏBİB-in tədqiqat müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, bölmə və institutlar işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər işçi qruplarının işində, müvafiq fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə bioloji və radioekoloji monitorinqlərin aparılmasında, Ermənistanın Qarabağda törətdiyi ekoloji terrorun miqyasının qiymətləndirilməsində fəal şəkildə iştirak ediblər. Belə ki, Kəlbəcər, Zəngilan, Qubadlı, Füzuli, Şuşa və s. rayonlara çoxsaylı ekspedisiyalar keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan növlərin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb. Xüsusən, Oxçuçayın hövzəsi boyu ekspedisiya tədqiqatları mühüm əhəmiyyət kəsb edib, monitorinqlərin nəticəsi suyun çirkli su kateqoriyasına aid olmasını və bunun da əsasən Ermənistan ərazisində baş verməsini təsdiq etməyə imkan yaradır.
Bölmənin diqqətində olan ən aktual problemlərdən birinin də Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanması olduğunu deyən İ.Hüseynova hesabat dövründə AMEA üzrə Redaksiya heyəti və işçi qruplarının BTEB-in ciddi nəzarəti altında fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı elmi tədqiqatlar, xarakterik şəkil və yayılma xəritələri ilə birgə oçerklərin yazılması başa çatdırılıb, son redaktə və tərtibatla bağlı yaradıcı kollektivin üzərinə düşən işlər yekunlaşdırılıb.
O cümlədən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun və ətraf ekosistemlərin tədqiqi, dənizin bioloji resurslarının öyrənilməsi üzrə fəaliyyətlər intensivləşdirilib.
Hesabat ilində biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə tədqiqatlar əsasən, biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətləri üzrə aparılıb.
Məruzəçi bildirib ki, qeyd olunan istiqamətlərdə hesabat ilində 22 problem, 82 mövzu, 246 iş, 501 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 6 mövzu, 31 iş və 369 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 32 problem, 145 mövzu (17-si tamamlanıb) və 305 işi (32-si tamamlanıb) əhatə edən 527 (76-sı tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib. 2022-ci ildə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində 23, beynəlxalq və yerli əməkdaşlıq nəticəsində 5, bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələrində 2, tibb sahəsində 16, aqrar elm üzrə isə 2 mühüm nəticə alınıb. Hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən 6, respublikanın tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrində isə 16 patent əldə edilib.
Bölmə alimlərinin nəşriyyat fəaliyyətini diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova hesabat dövründə bölmə institutları tərəfindən 1099 elmi əsər, o cümlədən 14 kitab (2-si xaricdə), 17 monoqrafiya (1-i xaricdə), 547 məqalə (317-si xaricdə, onlardan 165-i impakt faktorlu jurnallarda, 86-sı “Web of Science” və “Scopus” bazalarında), 521 tezis (198-i xaricdə) nəşr olunub. Əməkdaşların əsərlərinə 3100 istinad edilib. Bölmədənkənar tibb yönümlü müəssisələr tərəfindən 3056 elmi əsər, o cümlədən 20 kitab (2-si xaricdə), 22 monoqrafiya (1-i xaricdə), 1445 məqalə (579-u xaricdə, onlardan 84-ü “Web of Science” və “Scopus”  bazalarından olan jurnallarda), 1569 tezis (585-i xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 390 istinad edilib.
Natiq, həmçinin hazırda bölmənin 16 gənc mütəxəssisinin tanınmış xarici universitetlərdə doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdırıb.
Hesabatda, həmçinin elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər və s. barədə məlumat verilib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri Elmar Qasımov, Zeynal Əkpərov, professor Səyyarə İbadullayeva, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev və aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər. Həmçinin Kembric Universitetinin professoru, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdovun videoçıxışı dinlənilib.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bölmədə aparılan tədqiqatları, BTEB-in müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrini, gənc mütəxəssislərin xaricdə doktorantura təhsili almasını, impakt faktorlu jurnallarda çıxan məqalələrin sayının artmasını, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yerinə yetirilən elmi işləri yüksək qiymətləndirib.
Sonda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2022-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib.

The annual report of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS was heard + Photo Feb 01, 2023 | 10:58 / Conferences, assemblies
On January 31, a meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan was held in a hybrid format.
The event, held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, was attended by the President of ANAS, academician Isa Habibbayli, members of the Presidium, Advisor to the Minister of Science and Education Nijat Mammadli, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov, Rector of Baku State University Elchin Babayev, representatives of the Ministry of Health and the Ministry of Agriculture, general directors of scientific institutions and organizations, representatives of higher educational institutions, medical institutions and the media.
First, those present got acquainted with the exhibition, reflecting the important results obtained by scientists of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS (DBMS) in 2022.
Opening the event, the President of ANAS, academician Isa Habibbayli familiarized everyone with the agenda. The head of ANAS recalled that in January of this year, at the meetings of the Presidium of ANAS, reports were heard on the activities of the departments of humanitarian, social, physical, mathematical and technical, chemical, earth sciences, Lankaran and Sheki regional scientific centers in 2022. He noted that this year the reports are presented in a different format, in large audiences, and this step plays an important role in bringing the achievements of Azerbaijani scientists to the general public.
Informing about the reforms being carried out at the Academy, the President of ANAS noted that the Department of the Electronic Academy was created at the expense of internal resources in the apparatus of the Presidium, whose activities are aimed at improving Wikipedia materials, analyzing scientometric indicators, ensuring the entry of journals into international databases, etc. Academician Isa Habibbayli noted that the increase in the number of articles published by Azerbaijani scientists in journals with impact factor is one of the main goals, and said that an agreement was reached on the inclusion of scientific journals of ANAS in the register of the electronic database "DergiPark" (ULAKBIM).
Academician Isa Habibbayli also stressed that for the first time ANAS was accepted as a member of an international scientific organization - the Association of Academies of Sciences and Scientific Communities of Asia, and work related to the admission of ANAS to the Association of Academies of Sciences of Europe is currently underway. The President of ANAS said that the membership of the Academy in international associations will help expand the scope of Azerbaijani science and strengthen the ties of our scientists with foreign colleagues.
Then the Vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of the Division of Biological and Medical Sciences, Academician Irada Huseynova presented a report on the scientific and scientific-organizational activities of the division in 2022.
First, the memory of academician Jalal Aliyev and correspondent member of ANAS Tofig Mammadov was commemorated with a minute of silence.
Academician Irada Huseynova said that in the reporting year, studies were carried out aimed at fulfilling the tasks set by decrees and orders of the head of the country, decrees and orders of the Cabinet of Ministers, resolutions of the General Assembly and the Presidium of ANAS, as well as the tasks related to the announcement of 2022 in the Republic of Azerbaijan as the "The Year of Shusha", instructions on the implementation of the State Program for the "Development of Cocoon and Sericulture in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025", "The State Program for the Development of Cotton Growing in the Republic of Azerbaijan for 2017-2022", "The State Program for Ensuring Food Security in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025", etc., including the preparation of the III edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan.
Also, the coordination of research carried out at the institutes of the Division and the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, research and educational institutions of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, research institutions of TABIB, relevant departments of higher educational institutions.
Academician Irada Huseynova noted that the Division and institutes actively participated in the work of the Working Group on Environmental Issues of the Interdepartmental Center operating under the Coordination Headquarters, created to centrally resolve issues in the territories liberated from occupation, and other working groups, as well as in the implementation of relevant action programs, conducting biological and radioecological monitoring in the region and assessing the scale of environmental terror committed by Armenia in Karabakh. Thus, numerous expeditions were carried out to Kalbajar, Zangilan, Gubadli, Fizuli, Shusha and other regions, monitoring of rare and endangered species, soil and water resources, sources of drinking water, forest and other ecosystems was carried out. In particular, expeditionary studies in the Okhchuchay river basin have acquired great importance, since the results of monitoring confirm that water belongs to the category of polluted waters and pollution occurs mainly in the territory of Armenia.
Saying that one of the most urgent problems that are in the focus of the Division is the preparation of the third edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan, academician Irada Huseynova noted that during the reporting period, the editorial board and working groups of ANAS worked under the control of the Division. She noted that scientific research and writing abstracts with characteristic drawings and distribution maps related to the preparation of the third edition of the Red Book have now been completed, as well as the work of the creative team on the final editing and design of materials has been completed.
Work has been intensified to study the Azerbaijani sector of the Caspian Sea and its surrounding ecosystems, as well as the biological resources of the sea.
In the reporting year, research in the field of biological, agricultural and medical sciences was mainly carried out in such areas as the study, restoration, protection, efficient use of biodiversity, land and water resources using modern approaches, as well as the creation of electronic databases and maps, the study of molecular genetic and physico-chemical foundations of biological processes, genomic, proteomic and metabolomic studies, development of fundamental and applied foundations of new bio-, nano- and post-genomic technologies, application of computer biology, machine learning methods, artificial intelligence in biology and medicine, studies of physiological and molecular-genetic bases of pathologies, development of new methods of diagnostics and treatment, development of medicines, application of high technologies and stem cells in reproductive medicine.
The speaker said that in the reporting year, studies were conducted on 22 problems, 82 topics, 246 works and 501 stages, 6 topics, 31 works and 369 stages were completed. In medical institutions, research was conducted on 32 problems, 145 topics (17 completed), 305 works (32 completed), 527 stages (76 completed). In 2022, 23 results were obtained in the institutions of the Division of Biological and Medical Sciences, as a result of international and local cooperation - 5, in non-departmental scientific and educational institutions - 2, in the field of medicine - 16, in the field of agricultural sciences - 2 important results. In the reporting year, the institutes of the Division received 6 patents, and scientific, medical and educational institutions of the republic - 16 patents.
Speaking about publishing activities, academician Irada Huseynova noted that during the reporting period, the scientists of the Institutes of the Division published 1099 scientific papers, including 14 books (2 abroad), 17 monographs (1 abroad), 547 articles (317 abroad, 165 of which in journals with an impact factor, and 86 in journals included in the Web of Science and Scopus databases), 521 abstracts (198 abroad). 3100 references were made to the work of employees. Employees of non-departmental medical institutions published 3056 scientific papers, including 20 books (2 abroad), 22 monographs (1 abroad), 1445 articles (579 abroad, 84 of them in journals included in the Web of Science and Scopus databases), 1569 abstracts (585 abroad), scientific papers were cited 390 times.
The speaker also drew attention to the fact that currently 16 young specialists of the Division continue their education at the doctoral level at well-known foreign universities.
Information on the integration of science and education, international relations, training, international laboratories operating in the institutions of the Department, the state of electronic science, conferences, seminars and anniversaries, awards were also presented in the report.
After listening to the report, Corresponding Members of ANAS Elmar Gasimov, Zeynal Akbarov, Professor Sayyara Ibadullayeva, Rector of Baku State University Elchin Babayev and Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Javanshir Talai spoke and expressed their opinions and proposals. A video presentation by the professor of Cambridge University, Head of the Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies professor Garib Murshudov was also listened to.
Academician Isa Habibbayli, who spoke later, highly appreciated the research conducted at the Division, the international relations of the DBMS institutions, the training of young specialists abroad, the increase in the number of articles published in journals with an impact factor, and the research work carried out in the territories liberated from occupation.
In conclusion, by the decision of the Presidium the activities of the Division of Biological and Medical Sciences in 2022 were recognized as satisfactory.