Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Fev 03, 2023 | 11:00 / Tədbirlər
Fevralın 2-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib. Akademik qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdirilən gənclər siyasəti, dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. O, ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində görülən tədbirlərdən, gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması üçün qəbul edilən dövlət proqramlarından bəhs edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, hazırda institutun  gənc mütəxəssisləri “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında elan edilən müştərək doktorantura proqramı, İslam İnkişaf Bankının PhD üzrə təqaüd proqramı çərçivələrində dünyanın aparıcı universitetlərində - Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində, Fransanın Monpelye Universitetində, Belçika Krallığının Gent Universitetində, Fransa Respublikasının Grenoble Politexnik İnstitutunda, Türkiyə Respublikasının Bilecik Şeyh Edebali Üniversitetində doktorantura təhsili alırlar. Xaricdə təhsil alan gənclərdən Proteomiks laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Hüseynova Fidan biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasını Monpelye universitetində böyük uğurla müdafiə edərək Azərbaycana qayıdıb. Akademik belə gənclərin yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi Azərbaycan elminin gələcək inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
Sonra MBBİ-nin Veteranlar şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev, sədr müavini Şəfa Əliyeva, MBBİ GAMŞ sədri Nərgiz Bayramova, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu GAMŞ sədri Pərviz Müseyibli çıxış edərək ölkəmizdə gənclərə həmişə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşıldığını, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verildiyini, gənclər siyasətinin müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıblar.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova MBBİ-nin elmi və ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclərə sertifikatlar təqdim edib. İlin gənc alimi nominasiyası üzrə Hüseynova Fidan, ilin gənc tədqiqatçısı kimi Bayramova Nərgiz,  ilin gənc müəllimi kimi İsmayılova Günay, ilin magistrantı nominasiyası üzrə Əliyeva Xəyalə və Yusifova Günel, ilin fəal gənci kimi b.ü.f.d., dosent Qurbanova Ulduza mükafatlandırılıblar. Tədbir çay süfrəsi ilə davam edib.

An event dedicated to Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Feb 03, 2023 | 11:00 / Events
On February 2, an event dedicated to Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of RA MSE. General director of the institute, vice-president of ANAS Irada Huseynova opened the event and congratulated the youth on the occasion of the holiday. The academician noted that as a result of the youth policy, which was founded by National Leader Heydar Aliyev and successfully developed today under the leadership of the country's president, Ilham Aliyev, as a result of the attention and care of our state to the youth, young people with intellectual and national thinking are formed in Azerbaijan, and they play an important role in the social and political life of the country. She spoke about the measures taken in the country to attract young people to science, and the state programs adopted for the youth to study in foreign countries. Academician Irada Huseynova noted that currently, the institute's young specialists are studying in the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan", the joint doctoral program announced on the basis of the cooperation agreement signed between ANAS and the University of Montpellier in France, and within the framework of the PhD scholarship program of the Islamic Development Bank, they receive doctoral studies at the world's leading universities - Oxford University of Great Britain, Montpellier University of France, Ghent University of the Kingdom of Belgium, Grenoble Polytechnic Institute of the French Republic, and Bilecik Sheikh Edebali University of the Republic of Turkey. Fidan Huseynova, a junior researcher at the Proteomics Laboratory among the young people who studied abroad, returned to Azerbaijan after successfully defending her doctoral thesis in biology at Montpellier University. The academician expressed her belief that such young people will contribute to the future development of Azerbaijani science as highly qualified specialists.
Then Ibrahim Azizov, chairman of the Veterans' Council of IMBB, corresponding member of ANAS, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) of ANAS, doctor of philosophy in Chemistry Elmir Babayev, deputy chairman Shafa Aliyeva, chairman of CYSS of IMBB Nargiz Bayramova, chairman of the CYSS of the Institute of Mathematics and Mechanics Parviz Museyibli made a speech and emphasized that the youth are always treated with great attention and care in our country, special importance is given to the measures implemented in the direction of solving their problems, youth policy is one of the most important directions of the activity of the independent state of Azerbaijan.
At the end of the event, academician Irada Huseynova presented certificates to young people who actively participated in the scientific and social life of IMBB. Huseynova Fidan was awarded the Young Scientist of the Year nomination, Bayramova Nargiz as the Young Researcher of the Year, Ismayilova Gunay as the Young Teacher of the Year, Aliyeva Khayala and Yusifova Gunel were awarded the Master's Student of the Year nomination, PhD, Associate Professor Gurbanova Ulduz was awarded as the Active Young Person of the Year. The event continued with a tea party.