“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Tədbirlər planının icra vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib + Foto Fev 22, 2023 | 15:54 / Konfranslar, iclaslar
Milli Elmlər Akademiyasında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bu elmi qurumun Tədbirlər planının icra vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
“Heydər Əliyev İli” haqqında ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyətinin iclaslarında müzakirələrin aparıldığını və Akademiyanın Tədbirlər planının təsdiq olunduğunu diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Tədbirlər planı respublika və Akademiya miqyasında olmaqla, iki istiqamətdə icra olunur. Yanvarın 10-da AMEA və “Azərbaycan” qəzetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev dövlətçilik idealları və müasir dövr” mövzusunda keçirilən elmi konfransla Akademiyada “Heydər Əliyev İli” tədbirlərinə start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli iki aya yaxın müddətdə elmi-tədqiqat institutlarında AMEA-nın Tədbirlər planının icrasının uğurla davam etdirildiyini qeyd edib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın respublika miqyaslı tədbirləri sırasında “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq konsepsiyası”, “Heydər Əliyev və Azərbaycanın neft strategiyası” və Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin iştirakı ilə “Bir millət – iki dövlət” mövzusunda elmi konfransların keçiriləcəyini və “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” sənədli filminin hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin il ərzində “Qırmızı kitab”ın Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş III nəşrinin, “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası”, “Heydər Əliyev: şəxsiyyətin və fəaliyyətin miqyası”, “Təsviri sənətdə Heydər Əliyev obrazı” (ingilis dilində), “Heydər Əliyev və İlham Əliyev: sabitlik, qüdrətli dövlət və qələbənin fəlsəfəsi” monoqrafiyalarının, Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı Fərman və sərəncamlarından ibarət kitabın, “Azərbaycan alimlərinin Heydər Əliyevlə bağlı xatirələri” kitabının çap olunacağını və “Heydər Əliyev haqqında görkəmli siyasətçilərin və dövlət xadimlərinin xatirələri” elektron nəşrinin hazırlanacağını bildirib və istiqamətdə həyata keçiriləcək tədbirləri müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Akademiya miqyasında keçiriləcək elmi konfransların mövzularını və monoqrafik tədqiqatların istiqamətlərini nəzərə çatdıran AMEA rəhbəri “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın nəşrinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb və qısa müddətdə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarından ibarət işçi qrup tərəfindən müvafiq sözlüyün hazırlanıb təqdim edildiyini bildirib.
Sonra elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və çapı nəzərdə tutulan kitabların müəllifləri görülən işlər barədə ətraflı hesabat veriblər. Mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Teymur Kərimli, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvləri Ərtegin Salamzadə, Musa Qasımlı, Qurban Yetirmişli, professorlar Kərim Şükürov, Abbas Seyidov, Nadir Məmmədli, Məmməd Əliyev, Asif Rüstəmli, tarix elmləri doktorları Eynulla Mədətli, Ədalət Qasımov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Niftəliyev və başqaları çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Ümummilli Liderin irsinin daha dərindən öyrənilməsi məqsədilə AMEA-nın elmi potensialının səfərbər edildiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli ilin sonunda Rəyasət Heyətinin xüsusi iclası ilə Akademiyanın “Heydər Əliyev İli” tədbirlərinə yekun vurulacağını diqqətə çatdırıb, elmi müəssisə və təşkilatların rəhbərlərinə və işçi qruplarına müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Состоялось совещание, посвященное реализации Плана мероприятий НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева» и предстоящим задачам + Фото Фев 22, 2023 | 15:54 / Конференции, встречи
В Национальной академии наук Азербайджана под председательством президента НАНА, академика Исы Габиббейли состоялось совещание, посвященное реализации Плана мероприятий этой научной структуры в рамках «Года Гейдара Алиева» и предстоящим задачам.
Сказав, что в связи с Распоряжением главы государства об объявлении 2023 года в республике «Годом Гейдара Алиева» на заседаниях Президиума НАНА велись дискуссии и был утвержден План мероприятий Академии наук, академик Иса Габиббейли сообщил, что План мероприятий реализуется в масштабе республики и НАНА в двух направлениях. Руководитель Академии наук отметил, что 10 января при совместной организационной поддержке НАНА и газеты «Азербайджан» прошла научная конференция «Гейдар Алиев: идеалы государственности и современность», ознаменовавшая собой начало мероприятий, которые будут проводиться в Академии в рамках «Года Гейдара Алиева», и добавил, что уже почти два месяца в научно-исследовательских институтах успешно продолжается реализация Плана мероприятий НАНА.
Говоря о мероприятиях НАНА республиканского масштаба, академик сообщил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» будут проведены научные конференции «Гейдар Алиев и концепция азербайджанства», «Гейдар Алиев и нефтяная стратегия Азербайджана», а при участии азербайджанских и турецких ученых будет организована научная конференция «Одна нация – два государства», посвященная 100-летнему юбилею Гейдара Алиева и 100-летию Турецкой Республики; также будет подготовлен документальный фильм «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в течение года будут подгтовлены Третье издание «Красной книги», посвященное 100-летнему юбилею Гейдара Алиева, монографии «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана», «Гейдар Алиев: масштаб личности и деятельности», «Образ Гейдара Алиева в изобразительном искусстве» (на английском языке), «Гейдар Алиев и Ильхам Алиев: стабильность, могущественное государство и философия победы», книга, в которой будут собраны указы и распоряжения Гейдара Алиева в связи с азербайджанской литературой, книга «Воспоминания азербайджанских ученых о Гейдаре Алиеве», а также электронное издание «Воспоминания выдающихся политиков и государственных деятелей о Гейдаре Алиеве», и рассказал о мероприятиях, которые будут реализованы в данной сфере.
Говоря о темах научных конференций, которые пройдут в масштабе Академии, и направлениях монографических исследований, руководитель НАНА подчеркнул особую значимость издания «Энциклопедии Гейдара Алиева» и сообщил, что за короткие сроки рабочей группой, в которую входят сотрудники Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия», был подготовлен соответствующий словник.
Затем генеральные директора научных учреждений и организаций и авторы книг, которые планируется издать, подробно отчитались о проделанной работе. Далее прошли дискуссии, в ходе которых свои мысли и предложения озвучили академики Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Теймур Керимли, Мухтар Иманов, члены-корреспонденты НАНА Эртегин Саламзаде, Муса Гасымлы, Гурбан Етирмишли, профессора Керим Шукюров, Аббас Сеидов, Надир Мамедли, Мамед Алиев, Асиф Рустамлы, доктора исторических наук Эйнулла Мадатли и Адалят Гасымов, доктор философских наук Физули Гурбанов, доктор философии по истории Ильгар Нифталиев и другие.
Подчеркнув, что для более глубокого изучения наследия Общенационального лидера мобилизован весь научный потенциал НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в конце года пройдет специальное заседание Президиума НАНА, которое подведет итоги мероприятиям Академии наук в рамках «Года Гейдара Алиева», и дал соответствующие поручения и рекомендации руководителям научных учреждений и организаций и рабочим группам.