MBBİ əməkdaşları ilə Almaniyanın Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun əməkdaşları arasında onlayn görüş keçirilib + Foto Mart 30, 2023 | 09:10 / Görüşlər
Martın 29-da Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları ilə Almaniyanın Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun əməkdaşları arasında Zoom platformasında görüş keçirilib. Qeyd edək ki, Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutuna 2022-ci ildə “Fiziologiya və Tibb” sahəsində Nobel mükafatı almış professor Paabo Svante rəhbərlik edir. Görkəmli İsveç alimi bu mükafatı Neandertal və Denisov adamı genomlarının oxunmasına görə alıb. Görüş professor Paabo Svantenin razılığı ilə baş tutub. Görüşdə Azərbaycan tərəfindən institutun icraçı direktoru b.ü.f.d., dos. Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev, həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi doktorant Zərintac Rüstəmova, Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının doktorantı mühəndis-proqramlaşdırıcı Lalə İbadullayeva, Almaniya tərəfindən Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika Şöbəsinin rəhbəri professor Cohannes Krause, həmin şöbənin “Haplogroup” qrupunun rəhbəri PhD Harald Ringbauer iştirak edib. Görüş ərzində hər iki elmi müəssisədə aparılan tədqiqatlar barədə məlumatlar verilib, Azərbaycanda molekulyar antropologiya istiqamətində tədqiqatların aparılmaması, Cənubi Qafqazda, xüsusilə Azərbaycanda aparılan arxeoloji qazıntılardan əldə edilən antropoloji və digər bioloji materiallar haqqında dünya elmi ictimaiyyətində demək olar ki, məlumatın olmaması vurğulanıb. Tərəflər Azərbaycanda qədim DNT sahəsində birgə tədqiqatlar aparmağa qabil mütəxəssislərin yetişdirilməsi və burada uyğun laboratoriyanın yaradılması barədə imkanlarını qiymətləndiriblər. Bu ilin iyun-iyul aylarında Zərintac Rüstəmova 3 həftəlik müddətdə Maks Plank İnstitutunda təcrübə keçməyə dəvət olunub. Sonda institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynovanın görüşdə iştirak edən alman alimlərini, o cümlədən  Paabo Svanteni Azərbaycana dəvət etdiyi bildirilib. Qarşılıqlı olaraq eyni təklif Almaniyalı həmkarlar tərəfindən də səsləndirilib.

Состоялась онлайн-встреча сотрудников ИМББ с сотрудниками Немецкого института эволюционной антропологии им. Макса Планка + Фото Мар 30, 2023 | 09:10 / Встречи
29 марта на платформе Zoom состоялась встреча сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР и сотрудников Института эволюционной антропологии им. Макса Планка Германии. Следует отметить, что Институтом эволюционной антропологии им. Макса Планка возглавляет профессор Паабо Сванте, получивший Нобелевскую премию по физиологии и медицине в 2022 году. Видный шведский ученый получил эту награду за чтение геномов неандертальца и денисовца. Встреча состоялась с согласия профессора Паабо Сванте. На встрече участвовали со стороны Азербайджана исполнительный директор института, д.ф.п.б.,  доцент Аламдар Мамедов, руководитель Международной лаборатории протеомики, д.ф.п.б. Исмаил Зульфугаров, заведующий лабораторией популяционной геномики, д.ф.п.б., доцент Нурмамед Мустафаев, докторант этой лаборатории аспирант Заринтадж Рустамова, Лала Ибадуллаева, и докторант лаборатории вычислительной структурной биологии Лала Ибадуллаева, а со стороны Германии зав. кафедрой археогенетики Института эволюционной антропологии им. Макса Планка, профессор Йоханнес Краузе, а также, руководитель группы гаплогрупп этого отдела доктор философии Харальд Рингбауэр. В ходе встречи была дана информация об исследованиях, проводимых в обоих научных учреждениях, подчеркнуто, что в Азербайджане к настоящему времени отсутствуют исследования в направлении молекулярной антропологии, а в мировом научном сообществе практически отсутствует информация об антропологических и других биологических материалах. полученных при археологических раскопках на Южном Кавказе, особенно в Азербайджане. Стороны оценили возможности подготовки специалистов, способных проводить в Азербайджане совместные исследования в области древней ДНК, и создания здесь подходящей лаборатории. В июне-июле этого года Заринтадж Рустамова была приглашена на стажировку в Институт Макса Планка на 3 недели. В заключении встречи от имени генерального директора института, академика Ирады Гусейновой немецкие ученые, в том числе Паабо Сванте были приглашены посетить Азербайджан. Такое же предложение озвучивали и немецкие коллеги.