MBBİ əməkdaşları ilə Almaniyanın Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun əməkdaşları arasında onlayn görüş keçirilib + Foto Mart 30, 2023 | 09:10 / Görüşlər
Martın 29-da Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları ilə Almaniyanın Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun əməkdaşları arasında Zoom platformasında görüş keçirilib. Qeyd edək ki, Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutuna 2022-ci ildə “Fiziologiya və Tibb” sahəsində Nobel mükafatı almış professor Paabo Svante rəhbərlik edir. Görkəmli İsveç alimi bu mükafatı Neandertal və Denisov adamı genomlarının oxunmasına görə alıb. Görüş professor Paabo Svantenin razılığı ilə baş tutub. Görüşdə Azərbaycan tərəfindən institutun icraçı direktoru b.ü.f.d., dos. Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev, həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi doktorant Zərintac Rüstəmova, Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının doktorantı mühəndis-proqramlaşdırıcı Lalə İbadullayeva, Almaniya tərəfindən Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika Şöbəsinin rəhbəri professor Cohannes Krause, həmin şöbənin “Haplogroup” qrupunun rəhbəri PhD Harald Ringbauer iştirak edib. Görüş ərzində hər iki elmi müəssisədə aparılan tədqiqatlar barədə məlumatlar verilib, Azərbaycanda molekulyar antropologiya istiqamətində tədqiqatların aparılmaması, Cənubi Qafqazda, xüsusilə Azərbaycanda aparılan arxeoloji qazıntılardan əldə edilən antropoloji və digər bioloji materiallar haqqında dünya elmi ictimaiyyətində demək olar ki, məlumatın olmaması vurğulanıb. Tərəflər Azərbaycanda qədim DNT sahəsində birgə tədqiqatlar aparmağa qabil mütəxəssislərin yetişdirilməsi və burada uyğun laboratoriyanın yaradılması barədə imkanlarını qiymətləndiriblər. Bu ilin iyun-iyul aylarında Zərintac Rüstəmova 3 həftəlik müddətdə Maks Plank İnstitutunda təcrübə keçməyə dəvət olunub. Sonda institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynovanın görüşdə iştirak edən alman alimlərini, o cümlədən  Paabo Svanteni Azərbaycana dəvət etdiyi bildirilib. Qarşılıqlı olaraq eyni təklif Almaniyalı həmkarlar tərəfindən də səsləndirilib.

An online meeting was held between IMBB employees and employees of the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Germany + Photo Mar 30, 2023 | 09:10 / Meetings
On March 29, a meeting was held on the Zoom platform between the employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and the employees of the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology of Germany. It should be noted that the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology is headed by Professor Paabo Svante, who received the Nobel Prize for Physiology and Medicine in 2022. Swedish scientist received this award for reading the Neanderthal and Denisovan genomes. The meeting took place with the consent of Professor Paabo Svante. At the meeting, the executive director of the institute, associate professor Alamdar Mammadov, head of the international Proteomics laboratory, PhD Ismayil Zulfugarov, head of the Population Genomics laboratory, PhD, Associate Professor Nurmammad Mustafayev, junior researcher of the same laboratory, PhD student Zarintaj Rustamova, PhD student and engineer-programmer of the Computational Structural Biology laboratory Lala Ibadullayeva joined the meeting from Azerbaijan, and Professor Johannes Krause, head of the Department of Archaeogenetics of the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Harald Ringbauer, PhD, leader of “Haplogroup” of that department, joined the meeting from Germany.
During the meeting, information was given about the research conducted in both scientific institutions, it was emphasized that there is no research in the direction of molecular anthropology in Azerbaijan, and there is almost no information in the world scientific community about the anthropological and other biological materials obtained from the archaeological excavations in the South Caucasus, especially in Azerbaijan. The parties assessed the possibilities of training experts capable of conducting joint research in the field of antic DNA in Azerbaijan and establishing a suitable laboratory here. In June-July of this year, Zarintaj Rustamova was invited to do an internship at the Max Planck Institute for 3 weeks. In the end, the representatives of Azerbaijan said that director of the institute, Academician Irada Huseynova invited the German scientists to Azerbaijan. The same proposal was voiced by German colleagues.