BDU-nun istehsalat təcrübəsi keçən IV kurs tələbələrinin elmi seminarlarına başlanılıb + Foto Apr 12, 2023 | 12:54 / Seminarlar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin istehsalat təcrübəsi keçən IV kurs tələbələrinin elmi seminarlarına başlanılıb. 11 aprel 2023-cü il tarixində keçirilən seminarda Bioadaptasiya laboratoriyasında təcrübə keçən tələbələr Nərgiz Məmmədova, Rəmalə Məmmədova, Kamran Mürsəlov, Şövkət Əliverdibəyli, Ləman Ədilova “Bitki viruslarının daşınmasında ksilema istismarı: yeni açılan cığır”, Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasında təcrübə keçən Şəbnəm Mirzəzadə və Fidan Xalıqzadı “Mikro RNT-lər”, Fotobioenergetika laboratoriyasında təcrübə keçən Jalə Məhcanova və Əliyeva Nəcibə “Ferment aktivliklərinin pH vasitəsilə tənzimlənməsi”, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasında təcrübə keçən Xurda Tanrıverdizadə və Ləman Şıxəliyeva “Bitkilərdə fotosintetik aparatın molekulyar təşkili” və Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasında təcrübə keçən Almaz Məmmədova və Aysu Süleymanova “Bitki fiziologiyasında nanohissəciklərin rolu” mövzularında institut alimləri qarşısında çıxış edərək verilən sualları cavablandırıblar.

Начались научные семинары студентов четвертого курса БГУ, прошедших производственную практику + Фото Апр 12, 2023 | 12:54 / Семинары
Начались научные семинары студентов четвертого курса Бакинского государственного университета, проходящих производственную практику в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. На семинаре, состоявшемся 11 апреля 2023 года, студенты, прошедшие практику в Лаборатории биоадаптации: Наргиз Мамедова, Рамала Мамедова, Кямран Мурсалов, Шавкет Аливердибейли, Ламан Адилова выступили перед учеными института с докладом  на тему «Эксплуатация ксилемы в транспорте вирусов растений: новый путь», Шабнам Мирзазаде и Фидан Халикзаде -  практиканты Лаборатории структуры и экспрессии генома -  с докладом на тему «МикроРНК», практиканты Лаборатории фотобиоэнергетики Джала Махджанова и Наджиба Алиева – с докладом на тему «Регулирование активности ферментов с помощью pH»; практиканты Лаборатории мембранных систем клетки Хурда Танривердизаде и Ламан Шихалиева – с докладом на тему «Молекулярная организация фотосинтетического аппарата растений»; Алмаз Мамедова и Айсу Сулейманова, прошедшие практику в лаборатории фотохимии хлоропластов, раскрыли тему «Роль наночастиц в физиологии растений».  Все докладчики уверенно ответили на вопросы аудитории.