Akademik Zərifə Əliyevanın 100 illiyinə həsr olunmuş “Novator alim, işıqlı şəxsiyyət” mövzusunda elmi konfrans keçirilib + Foto Apr 26, 2023 | 16:08 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 25-də AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda görkəmli oftalmoloq-alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Novator alim, işıqlı şəxsiyyət” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə akademik Zərifə Əliyevanın ömür yoluna və çoxşaxəli elmi fəaliyyətinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Daha sonra görkəmli alim Zərifə Əliyevanın fəaliyyətini əks etdirən sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” ölkə başçısının 3 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə respublika səviyyəsində görkəmli oftalmoloq-alimin fəaliyyətinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, akademik Zərifə Əliyevanın elmi yaradıcılığından, onun tibb elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb, alimin xatirəsinin qəlblərdə əbədi olaraq yaşayacağını bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək zəngin elmi irsi ilə Azərbaycan oftalmologiyasına mühüm töhfələr vermiş Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, oftalmologiya sahəsində elmi məktəb yaratmış görkəmli alimin birbaşa rəhbərliyi ilə gənc mütəxəssislər və həkim-oftalmoloqlar nəsli yetişib. O, bu nəslin sonuncu nümayəndələrinin bugünkü konfransda iştirak etdiyini vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova dövlət başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən ölkəmizin elm və təhsil müəssisələrində, səhiyyə sistemində akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planının hazırlandığını bildirib, AMEA-da bu istiqamətdə görülmüş işlərdən, keçirilmiş silsilə tədbirlərdən bəhs edib.
O, bugünkü elmi konfransın dünya şöhrətli alim, ictimai-siyasi xadim, ölkəmizdə biologiya və aqrar elmlərinin görkəmli nümayəndəsi, akademik Cəlal Əliyevin vaxtilə yaratdığı Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilməsinin böyük əhəmiyyəti olduğuna diqqət çəkib.
Akademik İradə Hüseynova görkəmli dövlət və elm xadimi Əziz Əliyevin övladı və müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xanımı olmaq məsuliyyətini həmişə şərəflə daşıyan Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqı üçün layiqli dövlət başçısı yetişdirdiyini vurğulayıb.
Vitse-prezident cəmi 62 il ömür sürmüş Zərifə xanımın qısa ömrünə fundamental tədqiqatlar, əhəmiyyətli elmi nəticələr sığdırdığını qeyd edib, alimin çoxşaxəli elmi və tibbi fəaliyyətinin təkcə öz dövrü üçün deyil, bu gün üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, akademik Zərifə Əliyeva tərəfindən aparılan, effektivliyi əsaslı tədqiqatlarla həm nəzəri, həm də praktiki şəkildə sübut olunmuş müalicə metodu traxomanın sosial xəstəlik kimi ləğv edilməsində əhəmiyyətli rol oynayıb. Görkəmli alimin bu istiqamətdə elmi kəşfi bütün SSRİ respublikaları üçün ümid işığı olub və bütövlükdə oftalmologiya elmi qarşısında əvəzsiz xidmət hesab olunub.
Akademik İradə Hüseynova 1979-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fiziologiya İnstitutunda məhz Zərifə xanımın təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə yaradılmış laboratoriyada az intensivli zəhərli istehsal sahələrində görmə orqanına fizioloji, klinik, funksional, histoloji mexanizmlərin təsirinin öyrənilməsi üzrə olduqca əhəmiyyətli tədqiqatların aparıldığını da diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, alimin apardığı elmi tədqiqatların sosial əhəmiyyəti, özünün ictimai fəallığı, pedaqoji istedadı, çoxillik elmi-tədqiqat işlərində böyük xidmətləri dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən layiqincə qiymətləndirilmiş, Zərifə xanım çoxsaylı mükafatlara layiq görülmüşdür.
Sonra millət vəkili, biologiya elmləri doktoru Kamilə Əliyeva çıxış edərək geniş dünyagörüşü, yüksək ziyalılığı, tədqiqatçılıq bacarığı ilə rəğbət qazanmış Zərifə Əliyevanın mənalı ömür yolunun hər bir azərbaycanlı üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbi olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Zərifə xanım yorulmaz fəaliyyəti ilə insanlara nur bəxş edib, onun şəfalı əlləri ilə minlərlə xəstə müalicə olunub.
“Zərifə xanım Əliyeva görkəmli alim olmaqla yanaşı, qeyri-adi şəxsiyyət, sədaqətli həyat yoldaşı və övladlarına gözəl tərbiyə verən əvəzolunmaz ana olub”, - deyə bildirən Kamilə Əliyeva onun qeyri-adi ana olduğunu, övladlarına münasibətinin də başqalarından seçildiyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, Zərifə xanım tibb elminin müasir problemlərinə həsr olunmuş çox sayda tədqiqat işlərinin, sanballı əsərlərin, dərslik və dərs vəsaitlərinin, ixtiraların müəllifidir. Görkəmli alim Azərbaycan elmini yüksəklərə qaldıraraq dünya səviyyəsində tanınmasında misilsiz xidmətlər göstərib.
Tədbirdə Azərbaycan Tibb Universitetinin professou Tamfira Əliyeva, Azərbaycan Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun professoru, Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin şöbə müdiri, tibb elmləri doktoru Rasim Hacıyev görkəmli alimlə bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Həmçinin elmi konfransda A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin direktoru Fərqanə İsayeva, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev və digərləri çıxış edərək Zərifə xanım Əliyevanın elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinin Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafına güclü təsir göstərdiyini bildiriblər. Çıxış edənlər tanınmış oftalmoloq-alimin apardığı tədqiqatlar, qazandığı nailiyyətlər və fundamental əsərlərinin ölkəmizdə təkcə oftalmologiya sahəsinin deyil, ümumiyyətlə tibb elminin parlaq səhifələrini təşkil etdiyini qeyd ediblər.
Daha sonra Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdinin ifasında görkəmli oftalmoloq alim Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş şeir səsləndirilib.

В институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялась научная конференция, посвященная 100-летию академика Зарифы Алиевой на тему «Ученый-новатор, яркая личность» + Фото Апр 26, 2023 | 16:08 / Конференции, встречи
25 апреля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась научная конференция, посвященная 100-летию со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, заслуженного деятеля науки, академика Зарифы Алиевой.Перед открытием конференции гости осмотрели выставку, посвященную жизненному пути и многогранной научной деятельности академика Зарифы Алиевой.Мероприятие открыл исполняющий обязанности первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов.  Прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, следом был показан документальный фильм о деятельности талантливого офтальмолога Зарифы Алиевой.Далее последовали выступления. Первым выступил. исполняющий обязанности первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов ознакомивший участников конференции о ряде мероприятий, посвященных деятельности выдающегося ученого-офтальмолога, которые были проведены на республиканском уровне. Он рассказал о научном творчестве академика Зарифы Алиевой, ее исключительных заслугах в развитии медицинской науки и сказал подчеркнул, что память об ученом будет вечно жить в наших сердцах.Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова рассказала о больших заслугах Зарифы ханум Алиевой, которая своим богатым научным наследием внесла важный вклад в азербайджанскую офтальмологию. Она отметила, что поколение молодых специалистов и офтальмологов выросло под непосредственным руководством выдающегося ученого, создавшего научную школу в области офтальмологии. Она подчеркнула, что в сегодняшней конференции участвовали последние представители этого поколения.Академик Ирада Гусейнова сообщила, что согласно соответствующему Указу главы государства был подготовлен План мероприятий по празднованию 100-летия со дня рождения академика Зарифы Алиевой в научно-образовательных учреждениях и системе здравоохранения нашей страны. Она рассказала о работе, проделанной в этом направлении, и ряде мероприятий, проведенных в НАНА. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула особое значение проведения научной конференции в Институте молекулярной биологии и биотехнологий, который был основан академиком Джалалом Алиевым - ученым с мировым именем, общественным и политическим деятелем, видным представителем биологических и сельскохозяйственных наук нашей страны.Ирада ханум отметила, что дочь выдающегося государственного деятеля и ученого Азиза Алиева, Зарифа ханум Алиева, всегда с честью несла ответственность супруги общенационального лидера и основателя современного независимого государства Азербайджан Гейдара Алиева, воспитала достойного сына, ныне возглавившего азербайджанское Государство.Вице-президент обратила особое внимание на то, что Зарифа ханум, прожившая всего 62 года, за свою недолгую жизнь провела глубокие фундаментальные исследования и получила важные научные результаты. Ее многогранная научная и медицинская деятельность была важна не только в ХХ столетии, но и не потеряла актуальности на сегодня. По словам Ирады ханум, метод лечения академика Зарифы Алиевой, эффективность которого доказана как теоретически, так и практически, сыграл важную роль в ликвидации трахомы как социальной болезни. Научное открытие выдающегося ученого в этом направлении было лучом надежды для всех республик СССР и считалось неоценимой заслугой перед офтальмологической наукой в целом.Академик Ирада Гусейнова также подчеркнула, что в 1979 году в Институте физиологии АН Азербайджанской ССР, в лаборатории, созданной по инициативе и организации Зарифы ханум, проводились очень важные исследования по изучению влияния физиологических, клинико-функциональных и гистологических механизмов на органы зрения в условиях низкоинтенсивных токсико-производственных полей. Общественная значимость научных исследований Зарифы ханум, ее общественная активность, педагогический талант, многолетняя научно-исследовательская деятельность были по достоинству оценены мировым научным сообществом, а госпожа Зарифа ханум отмечена многочисленными наградами.Затем слово для выступления было дано доктору биологических наук, депутату Камиле Алиевой, которая подчеркнула, что осмысленный жизненный путь Зарифы Алиевой, завоевавшей популярность своим широким кругозором, высоким интеллектом, исследовательскими способностями, является уроком жизни и духовности, школой совершенства и мудрости для каждого азербайджанца. Она сказала, что Зарифа ханум своей неутомимой деятельностью дарила людям свет, а ее исцеляющие руки излечили тысячи больных.«Зарифа ханум Алиева была выдающимся ученым, незаурядной личностью, преданной женой и самоотверженной матерью, которая дала своим детям хорошее образование», - сказала Камила Алиева. Она подчеркнула, что Зарифа ханум является автором многих научных работ, известных трудов, учебников и учебных пособий, изобретений, посвященных современным проблемам медицинской науки. Своей научной деятельностью Зарифа ханум подняла азербайджанскую науку на более высокий уровень и сыграла неоценимую роль в ее признании на мировом уровне.На мероприятии своими теплыми воспоминаниями о выдающемся ученом поделились профессор Азербайджанского медицинского университета Тамфира Алиева, профессор Азербайджанского института усовершенствования врачей, заведующий отделением Национального офтальмологического центра имени академика Зарифы Алиевой, доктор медицинских наук Расим Гаджиев.Также на научной конференции выступили генеральный директор Института физиологии имени А.И. Гараева, профессор Улдуз Хашимова, директор лицея имени академика Зарифы Алиевой Фаргана Исаева, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев и другие. Выступавшие отметили, что исследования, достижения и фундаментальные труды известного ученого-офтальмолога составляют яркие страницы не только области офтальмологии, но и медицинской науки в целом в Азербайджане.Позже слово для выступления было дано ученице 9 класса лицея имени академика Зарифы Алиевой, которая прочитала стихотворение, посвященное выдающемуся ученому-офтальмологу.