b.e.d. Şahniyar Bayramov Türkiyənin Antalya şəhərində RoxsyCOST proqramının üçüncü illik konfransında iştirak edib + Foto Apr 28, 2023 | 11:22 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Karbonun fotosintetik assimlyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, b.e.d. Şahniyar Bayramov 12.04.23-14.04.23 tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Səfərin məqsədi RoxsyCOST proqramının üçüncü  illik konfransında iştirak etmək idi. Konfrans Akdeniz Universitetinin təşkilatçılığı ilə Akra Barut Hotelində keçirilib. Konfransda bitkilərdə hipoksiya təsirindən baş verən dəyişikliklər, meyvələrin yetişməsi və onların saxlanması zamanı müasir fizioloji, genomiks və metabolomiks səviyyələrində aparılan tədqiqatlar və yetişmədən sonra uzun müddət saxlanmanın iş prinsiplərini əhatə edən təqdimatlar edilib. Dinlənilən məruzələr ətrafında maraqlı fikir mübadiləsi aparılaraq, bu sahədə olan problemlər geniş müzakirə olunub. RoxyCOST proqramının işçi qrupunun üzvi kimi Ş. Bayramov konfransın işində fəal iştirak etməklə yanaşı bu sahədə çalışan tədqiqatçılarla gələcək elmi əməkdaşlıq yollarını müzakirə edib.

Doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov participated in the third annual conference of the RoxsyCOST program in Antalya, Turkey + Photo Apr 28, 2023 | 11:22 / Scientific mission
Senior researcher of the Laboratory of Enzymology of carbon photosynthetic assimilation of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov was on a scientific trip in Antalya, Turkey on 12.04.23-14.04.23. The purpose of the visit was to attend the third annual conference of the RoxsyCOST program. The conference was organized by Akdeniz University in Akra Barut Hotel. At the conference, presentations were made covering changes in plants caused by hypoxia, research conducted at modern physiological, genomics and metabolomics levels during fruit ripening and their storage, and working principles of long-term storage after ripening. There was an interesting exchange of ideas around the presented lectures, and the problems in this field were widely discussed. As a working group member of the RoxyCOST program, Sh.Bayramov actively participated in the work of the conference and discussed ways of future scientific cooperation with researchers working in this field.