b.e.d. Şahniyar Bayramov Türkiyənin Antalya şəhərində RoxsyCOST proqramının üçüncü illik konfransında iştirak edib + Foto Apr 28, 2023 | 11:22 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Karbonun fotosintetik assimlyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, b.e.d. Şahniyar Bayramov 12.04.23-14.04.23 tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Səfərin məqsədi RoxsyCOST proqramının üçüncü  illik konfransında iştirak etmək idi. Konfrans Akdeniz Universitetinin təşkilatçılığı ilə Akra Barut Hotelində keçirilib. Konfransda bitkilərdə hipoksiya təsirindən baş verən dəyişikliklər, meyvələrin yetişməsi və onların saxlanması zamanı müasir fizioloji, genomiks və metabolomiks səviyyələrində aparılan tədqiqatlar və yetişmədən sonra uzun müddət saxlanmanın iş prinsiplərini əhatə edən təqdimatlar edilib. Dinlənilən məruzələr ətrafında maraqlı fikir mübadiləsi aparılaraq, bu sahədə olan problemlər geniş müzakirə olunub. RoxyCOST proqramının işçi qrupunun üzvi kimi Ş. Bayramov konfransın işində fəal iştirak etməklə yanaşı bu sahədə çalışan tədqiqatçılarla gələcək elmi əməkdaşlıq yollarını müzakirə edib.

Д.б.н. Шахнияр Байрамов принял участие в третьей ежегодной конференции программы RoxsyCOST в Анталии, Турция + Фото Апр 28, 2023 | 11:22 / Командировки
Главный научный сотрудник лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, д.б.н. Шахнияр Байрамов находился в научной командировке в Анталье, Турция, с 12.04.23 по 14.04.23. Целью визита было участие в третьей ежегодной конференции программы RoxsyCOST. Конференция была организована Университетом Акдениз в отеле Акра Барут. На конференции были представлены результаты проведенных на современном физиологическом, геномном и метаболомном уровнях исследований по созреванию и длительному хранению плодов в условиях гипоксии. После прослушивания докладов состоялся интересный обмен мнениями, широко обсуждались насущные проблемы. Помимо активного участия в работе конференции, Ш. Байрамов в составе рабочей группы программы RoxyCOST обсудил пути будущего научного сотрудничества с исследователями, работающими в этой области.