“Elm” qəzetinin yeni sayında akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş məqalələr yer alıb Apr 28, 2023 | 15:00 / Nəşrlər
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin növbəti sayı çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində Prezident İlham Əliyevin Bolqarıstana dövlət səfərinə dair məlumat yer alıb.
Bundan əlavə, AMEA və Səhiyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə akademik Zərifə xanım Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir, Beynəlxalq Türk Akademiyasının iclası, “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan”, “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri”, “Novator alim, işıqlı şəxsiyyət” mövzusunda konfranslar, “Azərbaycanda oftalmologiya elmi məktəbinin banisi”, “Akademik Zərifə Əliyevanın mərhəmət və şəfqət ənənələri Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın fəaliyyətində”, “Akademik Zərifə Əliyevanın zəngin irsi”, “İdrakın elmi metodu və yaradıcı qavrayışın birləşməsi”, “Qurban Səidin (Məhəmməd Əsəd, Lev Nissimbaum) qəhrəmanı nəyə görə Azərbaycan dilində bayatı-şikəstə oxuyur?”, “İşğal dövründə qarət olunmuş mədəni irsimizdən: Sonasar xəzinəsi” sərlövhəli məqalələr, yeni nəşrlər, elanlar, müsabiqə və s. informasiyalarla tanış ola bilərsiniz.

В новом номере газеты «Элм» опубликованы статьи, посвященные 100-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой Апр 28, 2023 | 15:00 / Публикации
Вышел в свет очередной номер газеты "Элм" - еженедельного печатного органа Президиума НАНА. На первой странице газеты была размещена информация о государственном визите Президента Ильхама Алиева в Болгарию. На очередных страницах газеты были освещены, мероприятия, посвященные 100-летию со дня рождения академика Зарифы Алиевой; заседанию Международной турецкой академии. Вниманию читателей были представлены статьи «Гейдар Алиев и азербайджанское искусство», «Гейдар Алиев и Азербайджан», «Современные проблемы математики и механики», «Основатель научной школы офтальмологии в Азербайджане», «Традиции милосердия и сострадания академика Зарифы Алиевой в деятельности Первого вице-президента Мехрибан Алиевой», «Богатое наследие академика Зарифы Алиевой», «Сочетание научного метода познания и творческого восприятия"", "Почему герой Курбана Саида (Мухаммед Асад- бек) Лев Нуссембаум поет баяты-шикесте на азербайджанском языке?", "Из нашего культурного наследия, ограбленного во время оккупации: Сонасарский клад", материалы Конференции на тему «Ученый-новатор, просвещенная личность» , а также анонсы, конкурсы и т.д.