Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun iclası keçirilib + Foto May 01, 2023 | 09:44 / Konfranslar, iclaslar
Füzuli şəhərində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun iclası keçirilib.
İclasda işçi qrupda təmsil olunan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Qubadlı, Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, Şuşa şəhəri Dövlət Qoruq İdarəsinin, Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin, Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Toplantıya Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov və professor Elman İskəndər qatılıblar.
İşçi qrupunun rəhbəri, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın tədbirlər planında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin icraçı olduğu tədbirlər üzrə görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Sonra işçi qrupun üzvlərinə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ekoloji qiymətləndirmə üzrə aparılan minatəmizləmə fəaliyyəti, bu ərazilərdə baş verən yanğın hadisələrinin qarşısının alınması tədbirləri, turizm infrastrukturunun yaradılması sahəsində, eləcə də Füzuli rayonu ərazisində mineral xammal ehtiyatları və yeraltı suların monitorinqi və təftişi, Köndələnçay su anbarlarının təmir-bərpası üzrə görülən işlərə dair məlumat verilib və bu mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
İclasdan əvvəl tədbir iştirakçıları və media nümayəndələri Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının yaxınlığında 100 ədəd Eldar şamı ağacı əkiblər.

Состоялось заседание рабочей группы по экологическим вопросам + Фото Мая 01, 2023 | 09:44 / Конференции, встречи
В городе Физули состоялось заседание рабочей группы по экологическим вопросам при Межведомственном центре Координационного штаба, созданного для централизованного решения вопросов на освобожденных территориях Азербайджана.
В заседании приняли участие представители соответствующих государственных учреждений, представленные в рабочей группе, сотрудники специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Губадлинском, Джебраильском и Зангиланском районах, входящих в Восточно-Зангезурский экономический район, сотрудники специального представительства Президента Азербайджанской Республики на освобожденных территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), сотрудники Управления государственного заповедника города Шуша, сотрудники Службы реабилитации, строительства и управления Карабахского экономического района, а также сотрудники Службы восстановления, строительства и управления №1 Восточно-Зангезурского экономического района.
На встрече Национальную Академию Наук Азербайджана представляли академик Ирада Гусейнова, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов и профессор Эльман Искандер.
Руководитель рабочей группы, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов проинформировал о работах, проведенных по мерам, реализованным Министерством экологии и природных ресурсов в рамках утвержденного Указом Президента Ильхама Алиева плана мероприятий «I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» от 16 ноября 2022 г.
Затем члены рабочей группы были проинформированы о проводимых мероприятиях по разминированию по экологической экспертизе на освобожденных от оккупации территориях, мерах по предупреждению возникновения пожаров на этих территориях, а также о работе, проделанной по созданию туристической инфраструктуры, мониторингу и обследованиу недр и подземных вод в Физулинском районе, ремонту и восстановлению Кондаланчайского водохранилища.
Перед встречей участники мероприятия и представители СМИ посадили 100 деревьев эльдарской сосны возле международного аэропорта Физули.